Založ si blog

Byť pod vplyvom alkoholu v práci môže byť dôvodom na okamžitý vyhadzov

Určite netreba polemizovať nad tým, že alkohol nepatrí nielenže za volant, ale ani na pracovisko. Každý zamestnanec, ktorý sa rozhodne zariskovať a bude počas pracovnej doby pod vplyvom alkoholu sa vystavuje mnohým rizikám. Napriek tomu, byť pod vplyvom alkoholu v práci neznamená vždy automatický vyhadzov, ako to teda je? 

alkohol skuska
zdroj: elemenets.envato.com

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, dodržiavanie jej zásad a samotný dohľad nad dodržiavaním, patrí medzi mnohé povinnosti zamestnávateľov. Veľa zamestnávateľov však celú agendu súvisiacu s BOZP považuje iba za otravnú formalitu, ak sa však niečo stane, akékoľvek zanedbanie BOZP je veľkým problémom, a to predovšetkým pre zamestnávateľa. V každom prípade, do práce treba nastupovať s „čistou hlavou“ a poriadnou pracovnou výbavou, napríklad z https://odevypracovne.sk/. Svet ale nie je ideálny, čo teda hrozí zamestnancovi, ktorý počas pracovnej doby nafúka a čo robiť, ak sa tak stane pred nástupom do práce? 

Dychové skúšky zamestnávatelia vykonávajú čoraz častejšie

Prečo je alkohol na pracovisku problém? Nielenže si pod jeho vplyvom môže zamestnanec sám spôsobiť pracovný úraz ale môže ublížiť aj svojím kolegom či spôsobiť veľké materiálne škody. Nie je preto nič výnimočné, že najmä vo výrobnom sektore sa zamestnanci podrobujú dychovej skúške ešte pred nástupom na zmenu. V prípade pozitívneho výsledku má zamestnanec absenciu, prípadne iný trest. Hrošou situáciou je, ak sa pozitívny výsledok skúšky na alkohol zistí počas pracovnej doby. 

pracovne odevy
zdroj: elemenets.envato.com

Napriek tomu, že ide o závažný prehrešok, nie vždy musí pre zamestnanca znamenať, že príde o prácu. Väčšina zamestnávateľov síce v pracovnom poriadku stanovuje, že výkon práce pod vplyvom alkoholu, resp. požívanie alkoholu na pracovisku, je závažným porušením pracovnej disciplíny, trest môže však môže byť aj miernejší. Len pre porovnanie, medzi vážne porušenie pracovnej disciplíny radi mnohí zamestnávatelia napríklad aj nepoužívanie ochranných pracovných pomôcok, také reflexné pracovné vesty sú pri mnohých prácach nevyhnutnou súčasťou pracovného odevu. 

Zákonník práce v tomto smere umožňuje zamestnávateľovi okamžité skončenie pracovného pomeru, avšak nejde o povinnosť. Zamestnávateľ tak napríklad môže „prižmúriť oko“ nad vypitým pohárom vína počas pracovnej doby u zamestnanca, ktorý si doteraz bezchybne plnil pracovné povinnosti a svojim počínaním nemohol s prihliadnutím na okolnosti nikoho ohroziť. Napokon, vždy treba brať do úvahy aj povahu vykonávanej práce, absolútne nulová tolerancia je totiž napríklad pri šoféroch z povolania či výrobnom sektore celkom odôvodnená. Otázky sústavnej kontroly dodržiavania BOZP a s tým súvisiacich tém je v každom prípade najlepšie rozobrať s odborníkmi na túto problematiku, napríklad z mg-service.sk, ktorí sú spoľahlivými partnermi mnohých zamestnávateľov.

skolenie bozp
zdroj: elemenets.envato.com

Čo zvážiť pri kúpe auta (pre laikov)

16.08.2022

Ak ste si nikdy nekupovali auto, môže byť ťažké zistiť, kde začať. Ako nájsť auto, ktoré bude presne vyhovovať vašim potrebám? Stačí sa riadiť nasledovnými krokmi. 1. Krok – Zhodnoťte svoje potreby Pre niektorých ľudí je dôležité, aby auto ukazovalo niečo o nich. Chcete vyzerať, že máte radi dobrodružstvá no zároveň je pre vás dôležitá bezpečnosť? V tom [...]

Posila do domácnosti na úklid: vybrat si firmu nebo hledat na vlastní pěst?

28.07.2022

Patříte mezi lidi, kterým úklid příliš nevoní, případně si na něj vedle jiných povinností neumí udělat čas? V tom případě je jednou z možností využití služeb profesionálního úklidu buď v podání firmy nebo jednotlivce. Poradíme, kterou možnost upřednostnit a co od těchto služeb můžete očekávat. Udělejte si pořádek ve svých očekáváních Prvním krokem, [...]

Úklid u dětí dá zabrat: takto ho zvládnete snáze

27.07.2022

Vařit, prát a při tom pečovat o děti. Denní rutina, kterou mnohé maminky znají a mají ji doslova jako práci na plný úvazek. Pokud patříte mezi ně, tak vám asi není třeba připomínat, jak se nejednou točí všechno jen kolem dětí. Zatímco řekněme čištění fasád Praha nebo velký jarní úklid zvládnete spolu s vaší polovičkou, běžný úklid zůstává často na [...]

Supermarket / Potraviny /

Britská sieť supermarketov Iceland začala predávať potraviny na splátky

17.08.2022 11:45

Reaguje tak na zhoršujúcu sa situáciu so životnými nákladmi.

Robert Fico

Smer podal trestné oznámenie pre podozrenie zo sabotáže ústavného zriadenia

17.08.2022 11:25

Podozrenie na sabotáž podľa šéfa Smeru Roberta Fica dokazujú nahrávky policajnej inšpekcie, v ktorých vyšetrovatelia NAKA rozoberali kroky voči príslušníčke inšpekcie Diane Santusovej.

QDMktkq TURBXy8y Yzg1Mj Fl MDAz MGRh Ym Ri NTY2NWE2Yjg3ODQ2MTE1My5qc GVnk ZUCz Qf QAMLD

Uhríkovi sa rozrastá hnutie. Najnovšie o pochybného policajta z Gorily

17.08.2022 11:00

Medzi novými členmi Republiky predstavili aj expolicajta Jána Rejdu, ktorý šéfoval Útvaru osobitného určenie, teda kukláčom. Spomína sa však aj v spise Gorila.

Biden

Biden podpísal zákon o klíme, zdravotnej starostlivosti a daniach

17.08.2022 10:07

Američania zvíťazili a špeciálne záujmy prehrali, povedal americký prezident počas podpisovania zákona.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 305268x
Priemerná čítanosť článkov: 1170x

Autor blogu