Založ si blog

Colostrum mnohí označujú ako tekuté zlato. Vďaka čomu si zaslúžilo také krásne označenie?

Colostrum je tekutina produkovaná mliečnou žľazou u cicavcov v krátkom časovom úseku pred pôrodom a po pôrode. Ľudovo býva označované aj ako tzv. prvé mlieko, ktoré má viacero dôležitých funkcií pre novorodencov. Vďaka bohatému obsahu živín, bielkovín, vitamínov a minerálov je však vhodným a prínosným nielen pre novonarodené deti a mláďatá, ale aj dospelých ľudí. 

Colostrum označované aj ako tekuté zlato

Mnohí odborníci označujú colostrum ako tekuté zlato. Je to tak najmä vďaka množstvu drahocenných látok dôležitých pre organizmus, ktoré sú v ňom obsiahnuté, pričom jeho primárnou funkciou je zabezpečiť prísun živín dôležitých pre prežitie novorodenca a posilnenie imunitného systému. Na výrobu colostra sa používa kravské alebo kozie mlieko označované ako mledzivo. Kravské mlieko sa v mnohom zhoduje s ľudským, sú takmer totožné, vďaka čomu obsahuje množstvo látok prospešných aj pre ľudský organizmus. 

doplnky vyzivy
zdroj: freepik.com

Čo obsahuje colostrum? 

Colostrum obsahuje imunoglobulíny, čo sú látky tvorené bielymi krvinkami, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri zneškodnení patogénov a alergénov, ako aj proteín laktoferín, ktorý viaže na seba železo a je veľmi dôležitý pre budovanie imunity. Nájdeme v ňom však aj ďalšie dôležité enzýmy, rastové faktory potrebné pre rozmnožovanie buniek, aminokyseliny, vitamíny, minerály a polypeptidy povzbudzujúce imunitný systém. 

Aké účinky má ešte colostrum? 

Colostrum má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus vrátanie posilňovania oslabenej imunity, priaznivo pôsobí na trávenie, má protizápalové účinky, urýchľuje hojenie rán a pomáha budovať svalovú hmotu. Aj kravské aj kozie colostrum majú rovnako priaznivé účinky aj na dospelých jedincov. Najväčší rozdiel medzi nimi je v tom, že kozie colostrum obsahuje menej kazeínu a preto je ľahšie stráviteľné. Táto informácia je dôležitá najmä pre ľudí alergických na mliečnu bielkovinu a malé deti.

colostrum
DELTA COLOSTRUM BiO 100 % (zdroj: etabletka.sk)

Trikrát „U“ – udržateľnejšie, unikátne a úžasné

03.10.2022

Nemecká značka kuchýň Nolte má za sebou viac ako 60 rokov skúseností a svojím konceptom výroby patrí medzi priekopníkov vo svojom obore. Spoločnosť založil Konrad Nolte a do dnešnej doby funguje ako rodinné podnikanie zamerané na kvalitu, dizajn a udržateľnosť. Základné princípy firmy vychádzajú z udržateľnosti prírodných zdrojov, čistoty vzduchu, [...]

Vlastné bývanie mimo mesta je trendom, ktorý preferuje stále viac Slovákov

29.09.2022

Udalosti z uplynulých rokov v mnohom zmenili naše pracovné možnosti a čoraz viac slovenských zamestnávateľov a zamestnancov využíva možnosti práce formou home office. Aj vďaka tomuto trendu preferujú mnohí z nás bývanie neďaleko väčších miest s dobrou dostupnosťou do mesta. Bohatú ponuku zaujímavých nehnuteľností v okrese Malacky prináša [...]

Taxi na letisko Schwechat s individuálnym prístupom

28.09.2022

Cestovanie bez hraníc dopĺňajú aj bezbariérové možnosti na letisku. Ako v týchto prípadoch postupovať? Nech už odlietate z akéhokoľvek letiska, bezpochyby očakávate nielen ústretový prístup zamestnancov, ale aj tak nastavenú prevádzku, aby poskytovala maximálny komfort až do momentu pristátia. Mnohé letiská dokážu splniť štandardné požiadavky cestujúcich [...]

Joe Biden

Biden omilostil tisíce ľudí odsúdených za prechovávanie marihuany

07.10.2022 09:49

"Nikto by nemal byť vo väzení len za užívanie alebo prechovávanie marihuany," uvádza sa v Bidenovom vyhlásení

pád lavíny

Pád lavíny v indickej časti Himalájí má 19 obetí

07.10.2022 08:04

Desať ľudí je nezvestných.

Vľavo Boris Kollár a Tomáš Taraba

Chaos okolo predčasných volieb: SaS s Tarabom rokovať nebude, rozhodnú zákulisné dohody

07.10.2022 08:00

Predčasné voľby sú síce reálnejšie, prejsť však nemusí ani jeden z dvoch návrhov. Jeden zrejme stiahnu, na druhý budú chýbať hlasy.

kontroly

Bavorsko zintenzívnilo kontroly na hraniciach s Českom a Rakúskom

07.10.2022 07:19

Nariadenie pre nelegálnu migráciu platí do odvolania.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 274
Celková čítanosť: 334590x
Priemerná čítanosť článkov: 1221x

Autor blogu