Založ si blog

Projektovanie záhrady má svoje úskalia – ako sa im vyhnúť?

Premýšľate nad novou záhradou a nie ste si istí, či budete potrebovať profesionálneho projektanta, alebo to celé zvládnete aj svojpomocne? Poradíme vám, na aké zásady pri navrhovaní záhrady myslieť, a akým chybám by ste sa mali vyhnúť. 

Nesprávne nastavené očakávania

Prvou zásadnou chybou je, ak si nesprávne nastavíte očakávania v tom zmysle, že neviete čo od svojej novej zásady vlastne očakávate. Problémy môžu nastať aj vtedy, ak majú členovia jednej domácnosti celkom odlišné predstavy o tom, ako by záhrada mala vyzerať. Potom to ľahko môže dopadnúť tak, že záhrada bude pôsobiť nesúrodo a chaoticky, pretože bude obsahovať množstvo rôznych dekoratívnych prvkov a vegetácie, ktorá spolu skrátka neladí. 

vysadba v zahrade
zdroj: freepik.com

Rozmyslite si preto, čo od záhrady očakávate – bude najmä okrasná alebo očakávate skôr bohatú úrodu? Rozmyslite si tiež, koľko času ste ochotní vyhradiť si na starostlivosť o záhradu. 

Zariaďovanie a výsadba záhrady bez plánu

Plánovanie záhrady nie je len o tom, čo priamo vidíte. Treba tiež myslieť na rozvody elektriny a vody. Premyslite si tiež spôsob a riešenie zavlažovania. Dôležité je tiež rozmiestnenie jednotlivých prvkov – záhradného grilu, napojenia na terasu, vyvýšených záhonov, skalky či oddychových zón. V projekte záhrady by všetko malo mať svoje miesto, aby tieto prvky spolu vytvárali nielen dobre zladený, ale aj funkčný celok. Mimochodom, oplatí sa myslieť aj na časti, ktoré nie sú priamou súčasťou záhrady – napríklad kované brány okolo pozemku či plotový systém. 

kridlove vstupne brany
Krídlové vstupné brány (zdroj: visio.systems)

Do zariaďovania, nákupu doplnkov a rastlín sa preto pustite, až keď budete mať poriadny plán a samozrejme kvalitný plot, napríklad od https://www.visio.systems/

Na projekt záhrady si nevyhradíte dostatok času

Dôkladné projektovanie záhrady rozhodne nie je záležitosťou jedného dňa. Je preto potrebné vyhradiť si na plánovanie dostatok času. Nič nepokazíte ani vtedy, ak sa poradíte s odborníkmi, prípadne im rovno zveríte celý projekt alebo jeho časť. Na záver už iba pridajme tip na http://atelierduma.sk/, kde to s projektovaním záhrad skrátka vedia. 

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755122x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu