Založ si blog

Viete, čo dnes dokáže moderná technika v drevospracujúcom priemysle?

Drevospracujúci priemysel je sám o sebe veľmi pestrým odvetvím, ktoré v uplynulých rokoch zažíva nebývalý rozvoj. Dôvodom je nielen stúpajúci záujem o produkty z dreva, ale aj využívanie tejto suroviny na vykurovanie či rovno stavanie. Predpokladáme, že tento segment čaká ešte svetlá budúcnosť a je to tak aj vďaka modernej technike, ktorá samotné spracovanie dreva stále vo väčšej miere uľahčuje. Pozreli sme sa na niektoré z príkladov. 

Bez preháňania môžeme uviesť, že drevo sa používa prakticky všade okolo nás, a to v rozličných formách. Či už hovoríme o dreve ako stavebnom prvku, alebo o drevených polotovaroch, s týmto prírodným materiálom je možné dosiahnuť veľmi vysokú kvalitu výsledného produktu s prísľubom dlhej životnosti. Istá miera automatizácie sa samozrejme nevyhýba ani tomuto segmentu a práve v tomto smere je vývoj veľmi zaujímavý. 

Spracovanie dreva a drevených polotovarov

Prvým dôležitým krokom k výrobe akéhokoľvek dreveného produktu, resp. polotovaru je spracovanie a zušľachtenie suroviny. Vyťaženému drevu je potrebné, takpovediac, dodať požadovaný tvar, formu a adekvátne ho pripraviť na ďalšie využitie. V menších, ale aj väčších podnikoch stále častejšie zastávajú túto úlohu práve pílové elektromotory, ktorých ceny sú dnes už veľmi priaznivé. 

Popri stále dostupnejších cenách však netreba zabúdať ani na ich funkčné a prevádzkové vlastnosti, ktoré vyplývajú z ich prepracovanej konštrukcie. S moderným pílovým elektromotorom totiž nielenže šetríte energie, ale aj priestor – základnou filozofiou je totiž ponúkať pílové elektromotory s útlou a plochou konštrukciou, ktorá vás nebude nijako obmedzovať. 

drevospracujuci priemysel
zdroj: pixabay.com

Automatické linky pre drevospracujúci priemysel

Drevospracujúci priemysel, resp. jeho prostredie je vo viacerých smeroch špecifické. Vyžaduje si presúvanie relatívne ťažkého materiálu na kratšie či stredne dlhé vzdialenosti a zároveň treba počítať s pomerne veľkou mierou znečistenia a prašnosti. Týmto podmienkam musí byť prirodzene prispôsobená aj akákoľvek technika. Skutočným high-tech prvkom sú automatické linky odolné voči prachu, pilinám a ďalším nečistotám, ktorých prevádzka je v takomto prostredí absolútne bezpečná. Výborným doplnkom k linkám s elektro pohonom je frekvenční měnič, ktorý je dnes už veľmi dostupným krokom k zefektívneniu produkcie a zvýšeniu úrovne bezpečnosti.   

V drevospracujúcom priemysle si svoje uplatnenie nachádzajú aj rôzne pneumatické systémy, ktoré sú neoceniteľným pomocníkom v procese automatizácie. Popri tom však netreba zabúdať ani na bežné prvky, bez ktorých by pohyb dopravníkových pásov rozhodne nebol tak spoľahlivý. Riešením aj do tohto prostredia je šneková převodovka, ktorá stále v ohľade pomeru cenu a výkonu patrí medzi najlepšie riešenia. 

Presadzovať sa začína aj robotizácia

Hoci miera automatizácie nie je v prípade drevospracujúceho priemyslu tak rozšírená ako v iných segmentoch, už aj tu sa začína presadzovať robotizácia. Postupne sa do praxe začínajú zavádzať rôzne kompaktné roboty popredných výrobcov, ktoré sú schopné lepiť, zostavovať a prípadne aj frézovať jednotlivé komponenty dreveného produktu. 

Veľkou devízou tohto riešenia je nielen zrýchlenie spracovania a výroby, ale aj jej vysoká presnosť a možnosť v dlhšom horizonte dosiahnuť veľmi zaujímavú úsporu výrobných nákladov. Popri tom je vďaka kompaktnosti možné tieto roboty umiestniť priamo vo výrobnej hale alebo trebárs na stavenisku. 

robotizacia
zdroj: pixabay.com

Manipulátory pre trvalé zvýšenie produktivity

Manipulátory si v drevospracujúcom priemysle nachádzajú stále väčšie uplatnenie. Ide o zariadenia, ktoré môžu slúžiť na premiestňovanie a prípravu jednotlivých drevených komponentov, prípadne na obsluhu lisov či iných zariadení. Zvlášť užitočné sú rôzne baliace manipulátory, ktoré dokážu výrazne zrýchliť proces nakladania drevených výrobkov na palety. Teleskopické manipulátory sú zasa univerzálnym pomocníkom pri preprave na kratšie vzdialenosti v rámci prevádzky, vykladaní a vkladaní materiálu. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76167x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu