Založ si blog

Chráňte pohonné zariadenia pred poškodením: tieto faktory skracujú život elektromotorom aj prevodovkám

Dlhoročná a bezproblémová prevádzka s minimom prestojov je cieľom mnohých majiteľov priemyselných prevádzok. Akékoľvek odstavenie zariadení môže mať veľmi citeľné finančné dopady a preto je dôležité staviť na spoľahlivú techniku. Platí však, že aj tá najkvalitnejšia technika môže zlyhať v prípade nedodržania odporúčaní výrobcu, nesprávneho používania a v nevhodných prevádzkových podmienkach. Zamerali sme sa preto na najčastejšie faktory, ktoré životnosť elektromotorov a prevodoviek skracujú. 

Prevádzka v nevyhovujúcom prostredí

Pri každom zariadení výrobca stanovuje prevádzkové podmienky. V prípade priemyselných zariadení to samozrejme nie je inak. Vždy už pri výbere konkrétneho zariadenia je potrebné brať ohľad na to, v akom prostredí bude prevádzkované. V prípade elektromotorov platí, že by mali byť prevádzkované v prostredí s nízkou vlhkosťou, chránené pred dažďom, teplotou okolia do 40 °C a v nadmorskej výške do 1 000 m. n. m. Tieto nároky však neplatia univerzálne, avšak v prípade potreby prevádzkovania elektromotora v náročnejších podmienkach, budú vyžadované určité konštrukčné úpravy. 

Medzi najrozšírenejšie dôvody, prečo dochádza k poruchám či skracovaniu životnosti priemyselných zariadení je práve ich prevádzkovanie v nevyhovujúcom prostredí. To môže byť aj dôsledkom nadmerného znečistenia. Ako príklad uveďme pílové elektromotory, ktoré sú síce odolnejšie voči prachu a pilinám, avšak prílišné znečistenie môže spôsobiť obmedzenie ich funkčnosti. 

priemyselne prostredie
zdroj: pixabay.com

Prúdové alebo napäťové preťaženie

Prúdové preťaženie je veľmi často spôsobené práve preťažením motora. Hoci moderné elektromotory si s krátkodobým preťažením vedia celkom dobre poradiť, dlhodobé pôsobenie môže viesť k skráteniu životnosti pohyblivých komponentov a v krajom prípade aj ku skratu.

Za napäťové preťaženie môže najčastejšie prepätie v sieti, ktoré najčastejšie vzniká pri dobrzďovaní motora. V tomto smere je účinnou prevenciou použitie kvalitného frekvenčného meniča s brzdným tranzistorom. 

Prehrievanie a nadmerné vibrácie

Prehrievanie elektromotora môže mať viacero príčin. Či už ide o poddimenzované chladenie, nevyhovujúcu teplotu okolitého prostredia, nedostatočný prísun vzduchu, resp. znečistenie elektromotora, vždy je potrebné prehrievaniu zabrániť. K prehrievaniu motora môže dochádzať aj vplyvom nevyvážených fázových napätí. Počas prevádzky je preto potrebné pravidelne sledovať aktuálne prevádzkové parametre.

Elektromotorom a prevodovkám škodia aj nadmerné vibrácie. Ich dôvodom môže byť nesprávne vyváženie, vada ložiska alebo v horšom prípade aj poškodenie prevodovky či nedostatočné mazanie. Nadmerné vibrácie ľahko spoznáte už pohľadom prípadne podľa zvuku. V každom prípade je ale vhodné pravidelne vykonávať diagnostiku vibrácií a riešiť aj menšie odchýlky od normálnych hodnôt. Čo môžu nadmerné vibrácie spôsobiť? Pre samotný stroj predstavujú vyššie dynamické zaťaženie, námahu pre pohyblivé súčasti a poškodenie ložísk. 

Nesprávna montážna poloha

Pri montáži zariadenia je vždy potrebné postupovať odborne a s ohľadom na pokyny výrobcu. Nesprávna montážna poloha môže pri prevádzke spôsobiť množstvo problémov a dokonca viesť k veľmi nákladným škodám. Napríklad taká čelná převodovka by aj po montáži a testovacej prevádzke mala byť pravidelne kontrolovaná, či nedošlo k uvoľneniu montážnych prvkov. 

čelní elektropřevodovka
Čelní elektropřevodovka (zdroj: elektromotory-menice.cz)

Nedostatočné množstvo prevádzkových náplní

V prípade nášho posledného bodu platí tiež to, že by ste sa mali presne riadiť pokynmi výrobcu zariadenia a nezanedbávať pravidelné kontroly. Tento problém sa týka najmä olejov v prevodovkách, ktorých výmena, resp. dopĺňanie sa často úplne zanedbáva. Dôležité je ustriehnuť hladinu oleja aj po prvotnom naplnení a po testovacej prevádzke. V prevodovke totiž môžu zostať vzduchové bubliny a po naplnení oleja preto môže jeho hladina klesnúť. 

Odmenou za dodržanie vyššie uvedených opatrení bude dlhšia životnosť a nižšie servisné náklady pohonných zariadení. Zároveň platí, že dodávateľ elektromotorov, prevodoviek a ďalších pohonných zariadení by sa mal stať vašim spoľahlivým obchodným partnerom, na ktorého sa kedykoľvek budete môcť obrátiť.  

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76166x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu