Založ si blog

Dáta sú pre podnikanie dôležité, ešte dôležitejšia je ich správna interpretácia a využitie

Ak chcete ďalej rásť a rozvíjať svoje podnikanie, nemôžete sa spoliehať iba na intuíciu. S pomocou správnych dát a informácií totiž môžete robiť omnoho lepšie rozhodnutia, ktoré váš biznis posunú tým správnym smerom. Zistite, ako môžete naplno využívať dáta aj vtedy, ak ste len menšou firmou a kde sa k nim môžete dostať. Vysvetlíme vám zároveň, prečo je okrem zberu dát veľmi dôležitá aj ich správna interpretácia a zavedenie do praxe. 

Big data si vyžadujú špeciálny prístup

Počuli ste už o tom, že big data hýbu veľkým biznisom? Zrejme áno, pretože nejde o žiadnu novinku a podobné tvrdenia ste mohli zachytiť už pred niekoľkými rokmi. Big data by sme mohli skrátene definovať ako obrovské množstvo údajov, ktoré si z pohľadu veľkosti, ako aj správy, vyžadujú špecifický prístup. Na prácu s big datami sa vyžaduje špeciálny softvér a poriadne veľkorysé dátové úložiská. Prečo big data vôbec spomíname? Veľmi dobre sa dá týmto spôsobom ilustrovať, do akej miery sú dáta dôležité. Ak ich viete získať, oddeliť tie, ktoré sú pre vás relevantné a následne ich interpretovať, ste na polovičnej ceste k úspechu. 

Využite údaje pri podnikaní vo svoj prospech

Poďme ale predsa len trochu k menším číslam. Každý podnikateľ sa vo svojom biznise dostáva k určitému množstvu údajov a štatistík. Ak máte napríklad web, sledujete si návštevnosť, konverzie, prekliky, zdroje návštevnosti a množstvo ďalších údajov. V prípade, že ich viete správne vyhodnotiť, môžete ďalej zlepšovať svoj web a dosahovať tak lepšie výsledky. Jedna vec je teda mať prístup k dátam a druhou vecou je ich správne využitie v praxi. Podobných prípadov je veľa a nájsť ich môžeme aj v „offline svete“.

Príklady netreba hľadať ďaleko. Ak máte vo svojom okolí pohybové štúdio, v minulosti lákalo na svoje kurzy zrejme iba pomocou letáčikov a neskôr možno prišlo aj vlastným webom. Vedieť však presne, odkiaľ prišiel ktorý zákazník nemuselo byť vôbec jednoduché. Dnes môže takéto pohybové štúdio naplno využívať napríklad aj online rezervačný systém Calendiari, s ktorým sa zbaví zložitej agendy rezervácií a tento proces vo veľkej miere zautomatizuje. 

online rezervacny system
Online rezervačný systém Calendiari, teraz zadarmo na 30 dní (zdroj: calendiari.com)

Výhodou takejto „automatizácie“ je aj množstvo dát a štatistík, ku ktorým sa vďaka nej dostanete. Rezervačný systém Calendiari popri svojich ostatných funkciách umožňuje vytvárať a sledovať prehľadné reporty, vďaka ktorým sa dostanete k číslam, ktoré by inak zostali skryté. Ak organizujete kurzy, workshopy či rôzne cvičenia, vyskúšajte online rezervačný systém, ktorý nájdete na webovej stránke https://calendiari.com/sk a využite potenciál vášho štúdia naplno. 

Dáta rozhodujú aj v marketingu

Myslíte si, že marketing je v prvom rade o vzbudzovaní emócií? Nenechajte sa pomýliť, výkonnostný marketing je totiž najmä o dátach. Už vyššie sme spomínali, že ak prevádzkujete web či e-shop ľahko sa dostanete k množstvu rôznych údajov. Centrom vášho záujmu by preto mala byť analytika, pretože to, čo nemôžete zmerať, nemôžete ani vyhodnocovať a vylepšovať. Webová analytika však vôbec nie je ľahkou disciplínou. 

Na základe veľkého objemu dát môžete zostaviť celé marketingové stratégie s rôzne definovanými cieľmi. V tomto prípade hovoríme o tzv. data-driven marketingu, kedy hlavnú úlohu v nastavení marketingovej stratégie zohrávajú práve údaje, s ktorými sa dá veľmi efektívne pracovať. Týmto spôsobom môžete presne vyčísliť, koľko vás napríklad stálo získanie jedného zákazníka, ako zefektívniť niektoré procesy a odhaliť slabé miesta marketingovej kampane. Vniesť viac svetla do čísel a pracovať s nimi tak, aby boli skutočne prínosné je tak trochu umením, ktoré si vyžaduje nielen znalosti, ale aj skúsenosti. Prvým krokom by teda malo byť osloviť data-driven digitálnu agentúru. 

data driven agentura
zdroj: lighthousems.sk

Hľadať opäť nemusíte ďaleko, digitálna agentúra Lighthousems ako jedna z prvých na Slovensku ponúka data-driven marketing služby pre menšie aj väčšie firmy, ktorým záleží na svojom rozvoji.  

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

Turów

"Čechov neobsluhujeme", píše sa na dverách jedného podniku neďaleko bane Turów

25.09.2021 16:46

Ide o reakciu na žalobu, ktorú Česko podalo na Poľsko na Súdnom dvore EÚ a jej dôsledkom je denná pokuta pol milióna eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115657x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu