Založ si blog

Kedy preukázať daň z príjmov fyzickej osoby

Väčšine pracujúcich občanov každoročne vzniká povinnosť podať daňové priznanie. Patríte medzi nich? Zistite, kedy musíte preukázať daň z príjmov a podať priznanie.

Rozhodujúca hranica

Sumy, ktoré sú pre povinné podanie daňového priznania rozhodujúce, sa každoročne menia. Pre rok 2021 platí, že ak ste za rok 2020 dosiahli zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (zamestnanie) alebo z podnikania vo výške aspoň 2 207,10 €, povinnosť vám vznikla. Taktiež ak ste pri podnikaní vykázali stratu alebo vás na to daňový úrad vyzve, daň z príjmov FO musíte preukázať podaním daňového priznania.

Kedy nemusíte podať daňové priznanie

Pokiaľ za vás zamestnávateľ podá ročné zúčtovanie dane, táto povinnosť vám odpadá. Väčšinou nemusia daňové priznanie podať fyzické osoby, ktoré nepracovali počas celého roka, a tak bol ich zdaniteľný príjem nižší. Ide najmä o nezamestnaných, o matky či otcov, ktorí v priebehu roka odišli na materskú/rodičovskú dovolenku alebo sa z nej vrátili, študentov, ktorí počas roka brigádovali a ďalšie prípady.

dan z prijmov fyzicke osoby
Zdroj: freepik.com

Treba však podotknúť, že práve pre tieto skupiny ľudí môže byť podanie daňového priznania výhodné, hoci im nevznikla povinnosť. Mnohým občanom totiž vznikne daňový preplatok, a teda majú nárok na vrátenie dane. Podmienkou je však podanie daňového priznania, kde je vyčíslená vzniknutá daňová povinnosť či daňový preplatok.

Typy daňového priznania

Slovenská republika rozlišuje dva typy daňový priznaní – A a B. Typ A vypĺňajú fyzické osoby s príjmom zo závislej činnosti, teda zo zamestnania. Pokiaľ ste mali príjmy z podnikania, zo samostatne zárobkovej činnosti alebo napríklad z prenájmu, je potrebné vyplniť tlačivo B.

Pozor na termíny

Štandardný termín na podanie daňového priznania na Slovensku je posledný marcový deň (31. 3. 2021). Pokiaľ tento deň pripadne na víkend, termín sa posúva do prvého pracovného dňa (teda do pondelka po poslednom marcovom dni). Je možné požiadať o odklad daňového priznania, vtedy je predĺžená lehota do konca júna. Pre rok 2021 je to streda 30. 6. Pokiaľ ste mali príjmy aj zo zahraničia, predĺžená lehota je až do konca septembra (30. 9. 2021). Ak chcete daňové priznanie podávať v neskoršom termíne, môžete tak urobiť podaním oznámenia o predĺžení lehoty na podanie DP miestne príslušnému daňovému úradu – stihnúť to však musíte do konca marca. 

Ako čo najjednoduchšie podať daňové priznanie?

Vyplnenie tlačiva môže zabrať dosť času a pokiaľ nemáte znalosti o daňových zákonoch a povinnostiach, je ľahké pochybiť. Spoľahnite sa na šikovnú aplikáciu Mojedane, kde sa vyplnenie daňového priznania stáva malinou. K dispozícii sú vám vysvetlivky, nápovedy aj kvalitná zákaznícka podpora, ktorá vám pomôže popasovať sa s touto daňovou povinnosťou.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50498x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu