Založ si blog

Úprava vnútrobloku alebo parčíka? Tieto stavebné prvky patria medzi najobľúbenejšie

Mestská zeleň zohráva v živote jeho obyvateľov veľmi dôležitú úlohu. Jej dostatok má pozitívny vplyv na ekológiu, vonkajšiu teplotu a bezpochyby vytvára pre obyvateľov mesta možnosti oddychu, rekreácie a športového vyžitia. V mestách s dostatkom zelene sa žije skrátka lepšie. Zamerali sme sa na aktuálne trendy úpravy vnútroblokov a tvorbu mini mestských parkov.

Pri divokej mestskej výstavbe v uplynulých desaťročiach sa na zeleň často zabúdalo. Situácia sa už aj v tomto smere však začína meniť a ľuďom stále viac záleží prostredí, v ktorom žijú. Mestská zeleň si teda zaslúži nielen patričnú ochranu a zveľaďovanie, ale aj tvorbu nových zelených miest. Tie je pritom možné budovať aj na miestach, kde nie je veľa priestoru. Zušľachťovať zeleň má teda zmysel nielen v mestských parkoch, ale aj na omnoho menších plochách, ako sú napríklad vnútrobloky alebo malé parčíky v tesnej blízkosti biznis centier. 

Úprava zelene a oddychovej zóny vo vnútrobloku

Vnútrobloky neodmysliteľne patria k bytovej mestskej zástavbe. Majú dokonca veľký vplyv na atraktivitu bývania v konkrétnej lokalite a sú miestom, kde sa môžu v rámci komunity realizovať obyvatelia konkrétnych bytoviek. Vnútrobloky majú rôzne členenie, spravidla ide o priestor, ktorý je prístupný aj verejnosti, no najmä v prípade novších projektov sa vytvárajú neverejné vnútrobloky slúžiace výlučne pre obyvateľov priľahlých bytových domov, ktoré môžu mať charakter náhrady za bežnú záhradu.

Na oddelenie neverejného vnútrobloku je možné využiť vstupné brány, ktoré tento priestor ochránia pred neželanými návštevníkmi a zároveň nenarušia celkovú atmosféru. V rámci vnútrobloku môžete pomocou zelene ľahko vytvoriť oddychové zóny pre rodiny s deťmi, malú komunitnú záhradku či zušľachtiť toto prostredie okrasnými stromčekmi a skalkami. Čoraz obľúbenejšie sú aj rôzne workout zóny pre obyvateľov vyznávajúcich aktívny životný štýl. 

Poznáte pojem pocket park? 

V mnohých mestách začali vznikať tzv. pocket parky. V doslovnom preklade ide o „vreckové parky“, čo vystihuje ich rozmery. Umiestňované sú spravidla medzi budovami, kde bol dovtedy len betón, prípadne neudržiavaná zeleň. Takéto parčíky sú skvelým príkladom toho, ako sa pri zapojení kreativity dá doslova čarovať a to aj na veľmi malom priestore. Náklady na tvorbu a udržiavanie takéhoto mini parku navyše nie sú nijako závratné, pričom pre samotnú lokalitu môžu byť veľkým prínosom. 

Vďaka mestským mini parkom sa darí účinne znižovať dopady znečistenia ovzdušia a tiež pomáhajú počas horúcich letných dní, pretože oproti betónu omnoho účinnejšie absorbujú teplo. Zároveň, týmto spôsobom vznikne vizuálne atraktívne prostredie, ktoré sa dá eventuálne aj využiť na oddych menšej skupiny ľudí. Pocket parky sú tak vhodným doplnkom často aj k neosobne pôsobiacim preskleným biznis centrám. 

Ich návrh a tvorba si ale vyžaduje nápaditosť. Nie je totiž vždy jednoduché dostať všetky žiadané prvky na jeden malý priestor, ktorý by bol navyše aj trvalo udržateľný. Spoľahnúť sa môžete najmä na trávnik a menšie kríky. Výnimkou nie sú ani malé cestičky, ktoré cez takýto parčík môžu viesť. Na ich vytvorenie je možné využiť klasiku v podobe zámkovej dlažby alebo zatrávňovacie tvárnice. Na oddelenie jednotlivých plôch sa využívajú betónové obrubníky, ktoré môžu byť celkom nenápadne umiestnené tak, aby vôbec nevytŕčali. 

betónové obrubníky
Betónové obrubníky (zdroj: stavebniny-stavplot.sk)

Pocket parky sú trendom, ktorý sa rozširuje vo väčších, ale aj menších mestách a sme presvedčení, že stále viac ich bude aj u nás. 

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

izrael, gaza, rafah

Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

21.06.2024 13:24

Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov, povedal starosta.

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok

21.06.2024 12:23

Členské štáty EÚ formálne schválili rokovacie rámce pre vecné začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773681x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu