Založ si blog

Flexibilita v podnikaní je výraznou konkurenčnou výhodou a takto ju s vaším biznisom môžete dosiahnuť

Ako ste na tom v rámci biznisu s flexibilitou a schopnosťou rýchlo sa prispôsobiť novovzniknutým situáciám? Ak cítite, že máte v tomto smere rezervy, máme pre vás tipy, ako svoje podnikanie zlepšiť a získať dôležitú konkurenčnú výhodu. 

Biznis nestačí iba dobre rozbehnúť, z dlhodobého hľadiska je omnoho dôležitejšie dokázať ho udržať na určitej úrovni a ďalej rozvíjať. Samozrejme, omnoho ľahšie je to napísať, ako v skutočnosti aj realizovať. Po úspešnom štarte a prvých úspechoch je totiž celkom jednoduché „zaspať na vavrínoch“. Ak tušíte, že nesmerujete s vašim biznisom tam, kam by ste chceli, je čas na zhodnotenie situácie. 

Ako ste na tom s flexibilitou naozaj? 

Úspešných od neúspešných často oddeľuje schopnosť prispôsobiť sa novým podmienkam trhu. Tie prakticky nikdy nie sú statické. Sú samozrejme segmenty, kde je situácia relatívne stabilná, no sú aj také, kde je potrebné stratégiu prispôsobovať veľmi často. V tomto smere je preto veľmi dôležité, do akej miery sa viete novej situácii prispôsobiť. Pred akýmikoľvek zmenami sa pokúste triezvo zhodnotiť, ako na tom s vašou flexibilitou skutočne ste. 

Zlepšenie interných procesov

Práve zhodnotenie a identifikácia vašich slabých miest je výborným odrazovým mostíkom na to, aby sa vám ich podarilo vylepšiť. Kameňom úrazu sú veľmi často nesprávne nastavené interné procesy. Pre biznis je doslova zabijakom, ak aj jednoduché úkony trvajú príliš dlho. 

Dôsledky nesprávne nastavených procesov môžu byť rôzne – neprehľadná komunikácia, príliš dlhé obsadzovanie pracovných pozícií, neschopnosť reagovať na zmeny v zákazníckom správaní či nerovnomerné rozloženie pracovného zaťaženia. V tomto smere je veľkou pomocou ERP systém, ktorý je nevyhnutnou súčasťou fungovania mnohých firiem. 

Pýtate sa, čo je ERP systém? Zjednodušene vyjadrené, ide o podnikový systém, ktorý vám pomôže riadiť nákupy, predaje, sledovať stav tovaru na sklade a umožní vám získať lepší prehľad o obchodných partneroch či zákazkách. ERP systémy dnes už zďaleka nie sú iba výsadou väčších firiem s desiatkami zamestnancov, ale aj pre začínajúcich podnikateľov a firmy doslova s „pár ľuďmi“. 

co je erp system
Online prehľad a poriadok vo firme (zdroj: flowii.com)

Učte sa a nestrácajte prehľad

Pravidelne sledujte dianie okolo seba, vyhodnocujte a nikdy nepodceňujte silu informácie. Udržiavať si prehľad a učiť sa je stále veľmi dôležité, aj keď sa v určitom segmente pohybujete už dlhé roky. Nikdy zároveň nepodceňujte ostatných a už vôbec nie svoju konkurenciu. Na sledovanie trendov využite rôzne online platformy, vďaka ktorým rýchlo získate prehľad o tom, čo sa v segmente vášho podnikania deje a aké sú aktuálne trendy. Ich včasnou identifikáciou získate cennú konkurenčnú výhodu a aj týmto spôsobom sa naplno prejaví vaša flexibilita.

Nestrácajte čas tým, čím nemusíte

Dôležitým krokom pre zvyšovanie flexibility je aj identifikovanie zbytočných činností, ktoré vás oberajú o čas. Ako sme už spomenuli, sú to predovšetkým správne nastavené procesy, čo vám ušetrí množstvo času a v konečnom dôsledku aj peniaze. Od procesov však prejdime k delegovaniu, pretože flexibilita sa prejavuje aj týmto spôsobom. 

Veľa začínajúcich podnikateľov robí tú chybu, že sa bojí delegovať činnosti. Plytvajú čas a energiu na niečo, čo by za nich mohol spraviť niekto iný, a to dokonca možno aj lepšie a rýchlejšie. Problémom je aj to, že biznis ďalej nerastie, pretože po celodennej tvrdej práci už na jeho rozvoj nezostáva energia.  

Po príklady ani netreba chodiť ďaleko. Čakáte obchodného partnera zo zahraničia? Nestrácajte čas za volantom, ale zabezpečte mu taxi Vienna airport Bratislava. Zaberá vám upratovanie kancelárií príliš veľa času? Nechajte to radšej na upratovací servis. Rovnako je to aj s účtovníctvom, ak nie ste práve účtovník, zrejme nebudete mať čas robiť si účtovníctvo svojpomocne a popri tom ešte sledovať aj všetky novely zákonov. Delegovanie činností je teda nevyhnutnou súčasťou posilňovania vašej biznis flexibility. 

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ schválili rokovacie rámce pre prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

Tibor Gašpar

Smer avizuje v lex atentát zmeny, obciam nemajú hroziť sankcie

21.06.2024 10:35, aktualizované: 10:58

V balíku zákonov lex atentát dôjde v druhom čítaní k zmenám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773621x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu