Založ si blog

Chceli by ste poberať prídavky na dieťa v Nemecku?

Zákonný nárok na poberanie prídavkov od našich neďalekých nemeckých susedov vzniká hlavne v prípade, ak v krajine pracujete ako zamestnanec s odvádzaným sociálnym poistením a ste daňovým rezidentom. Avšak túto príležitosť vedia využiť za určitých podmienok aj živnostníci.

Aktuálna výška rodinných prídavkov v Nemecku je 219 € za mesiac na prvé a druhé dieťa. S väčším počtom detí sa príspevok zvyšuje. Na tretie dieťa môžete dostať 225 € a na štvrté a každé ďalšie dieťa pripadá suma 250 € mesačne. Pri súčasnom čerpaní prídavkov zo Slovenska sa ich výška odráta z nemeckých prídavkov. Z toho vyplýva, že príspevok môžete získať aj z oboch krajín naraz, avšak pri výpočte bude táto skutočnosť zohľadnená.

Zákonný nárok na prídavky na dieťa v Nemecku vzniká najmä tým, ktorí v krajine pracujú v zamestnaneckom pracovnom pomere, odvádzajú sociálne poistenie a sú daňovým rezidentom.

Všetky štátne príspevky so sebou prinášajú aj mantinely, v ktorých fungujú. Z tohto pohľadu sú pre poberateľov dôležité informácie o maximálnom veku dieťaťa, dokedy je možné prídavky poberať, a maximálna spätná doba, za ktorú sa prídavky vyplácajú. V prípade Nemecka sa detské prídavky totiž môžu preplatiť až pol roka spätne. Zohľadňuje sa tiež vek dieťaťa – strop je 18 rokov, prípadne 25 rokov, ak dieťa stále študuje na vysokej škole.

Detské prídavky po rozvode

Všetkým rodičom pracujúcim v Nemecku vzniká nárok na rodinné prídavky. To sa týka aj rozvedených párov – je ale potrebná ich vzájomná spolupráca. V prvom rade sa pre poberanie prídavkov na deti uprednostňuje rodič, ktorý ma dieťa v starostlivosti. Rolu môže zohrávať aj to, s tým toto dieťa žije v domácnosti. Vo väčšine prípadov ide o matku, no na druhej strane je otcova pracovná aktivita v Nemecku dôvodom pre vznik nároku na prídavky.

Praktický to znamená, že žiadosť podáva rodič žijúci s dieťaťom v spoločnej domácnosti, no potrebné doklady k žiadosti o prídavky na dieťa prikladá rodič pracujúci v Nemecku.

pridavky na dieta nemecko
Zdroj: freepik.com

Ak sa dokáže nájsť medzi exmanželmi ochota spolupracovať, je v určitých prípadoch možnosť požiadať o prídavky, aj keď s vami dieťa nežije v spoločnej domácnosti. Vzájomná kooperácia je nevyhnutná aj pre dohodu v otázke, na koho účet budú finančné prostriedky vyplácané.

Ako požiadať o nemecké prídavky čo najjednoduchšie

Zoznam podkladov šitý na mieru vašej situácii aj bez znalosti nemeckého jazyka vedia poskytnúť v spoločnosti Kindergeld.click, s. r. o., ktorá zároveň ponúka jednoduchý spôsob, ako požiadať o detské prídavky z Nemecka. V online aplikácii si môžete bezplatne overiť nárok na dávky Kindergeld, čo sa môže hodiť, ak si nie ste istí, či aj vy môžete pomerať nemecké prídavky. V priebehu vyplňovania online formulára vám budú k dispozícii vysvetlivky a pomôcky, aby bol celý proces čo najjednoduchší.

3 piliere tvorby úspešného e-shopu – poznáte ich?

23.06.2021

tvorba modeného eshopu

Poskytujete prepravné služby? Zistite, ktoré nástroje vám uľahčia podnikanie!

22.06.2021

Viete, čo najčastejšie trápi podnikateľov v doprave? V prvom rade ide o neúmerne veľkú byrokraciu spočívajúcu v rôznych povoleniach, dokladoch a dodatočných poplatkoch. Potom sú to stále zvyšujúce sa prevádzkové náklady a nedostatočné vyťažovanie vozidiel. Hoci s úrovňou byrokratickej záťaže nič neurobíte, podnikanie v doprave si môžete uľahčiť celým [...]

5 tipov, ako zvládnuť rekonštrukciu bytu s minimom starostí

21.06.2021

Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne [...]

rusko moskva fontána deti horúčavy leto

V Moskve padol teplotný rekord. Namerali najvyššiu teplotu za 120 rokov

23.06.2021 23:27

Moskvu tento týždeň postihla historická vlna horúčav. Stúpajúce teploty prispievajú k zničujúcim záplavám a lesným požiarom.

Vatikán pápež audiencia

Netradičná audiencia. Pápež František sa stretol so Spidermanom

23.06.2021 23:07

Taliansky imitátor komiksového superhrdinu sa často oblieka do tohto kostýmu, aby zabavil v nemocniciach choré deti.

vallo cipár

Primátor Bratislavy ocenil významné osobnosti mesta

23.06.2021 22:29

Cenou primátora je tento rok grafika Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára.

McAfee

Johna McAfeeho našli mŕtveho v jeho cele v španielskom väzení

23.06.2021 22:09, aktualizované: 22:38

Zakladateľ softvérovej spoločnosti zrejme spáchal samovraždu. Súd v stredu rozhodol o jeho vydaní do USA, kde bol stíhaný pre daňové úniky.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 50490x
Priemerná čítanosť článkov: 743x

Autor blogu