Veľká časť zamestnancov sa nestretne so situáciu, kedy by na pracovisku došlo k pracovnému úrazu. Napriek tomu sa ich na Slovensku udeje približne okolo 10 000 ročne, teda ak je reč o hlásených prípadoch. Nehlásených prípadov bude pochopiteľne ešte o niečo viac a preto tému pracovných úrazov netreba podceňovať. Viete, ktoré pracovné úrazy patria medzi tie najčastejšie a aké prijať preventívne opatrenia?
Pracovné úrazy sa stávajú aj v kanceláriách
Hneď na úvod nemôžeme začať nijak inak, ako krátkou definíciou pracovného úrazu. Ide o poškodenie zdravia, ku ktorému došlo pri plnení pracovných úloh, pričom zamestnávateľ je povinný nahlásiť každý pracovný úraz, ktorý zapríčinil práceneschopnosť zamestnanca v trvaní viac ako 3 dni. V súvislosti s pracovnými úrazmi a ich predchádzaním majú zamestnávatelia omnoho viac povinností a patrí medzi ne aj zabezpečovanie školení o BOZP či tzv. sústavná kontrola dodržiavania zásad pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.
Mnohí zamestnanci najmä z administratívneho prostredia majú pocit, že bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci sa ich netýka. Iste, omnoho väčšie nebezpečenstvo na vás bude číhať napríklad na staveniskách než v čistej kancelárii, kde sa porežete akurát tak o list papiera. Na druhej strane, kancelárske prostredie netreba podceňovať. Možno vás prekvapí že až vyše polovica z hlásených pracovných úrazov sa stane práve v nevýrobných a kancelárskych priestoroch.
K akým pracovným úrazom dochádza najčastejšie?
Najčastejšie bývajú pracovné úrazy zapríčinené pádmi z výšok. Spolu s nimi súvisia aj veľmi časté nesprávne upevnené pochôdzne plochy na lešeniach či rôzne úrazy spôsobené nárazom na pevnú prekážku. Z tohto pohľadu sú preto rizikové najmä staveniská. Riziková môže byť napríklad aj výstavba plotov, najmä pri úprave materiálu a jeho inštalácii. Realizáciu plotu by ste preto mali zveriť vyškoleným odborníkom, akých nájdete na www.visiobuilding.sk.
Druhú skupinu pracovných úrazov tvoria úrazy vzniknuté v dôsledku s manipuláciou so strojmi a manipulačnou technikou, kde ničím výnimočným nie sú zlomeniny a pomliaždeniny. Tretiu významnú skupinu tvoria úrazy očí, tváre a uší, ku ktorým často dochádza najmä v priemysle.
Ako teda pracovným úrazom zabrániť?
Mnohým pracovným úrazom by sa pritom dalo zabrániť. Veľmi častou príčinou je totiž absencia osobných ochranných pracovných prostriedkov alebo ich nesprávny výber – príkladom môže byť výber nesprávnej obuvi s nespevnenou špicou či nedostatočne upravenou podrážkou. Hneď po dôkladnom dodržiavaní zákonných požiadaviek je pri prevencii pracovných úrazov dôležité kvalitné pracovné oblečenie, ktoré si môžete vybrať napríklad na monterkovo.cz.
Odborníci na BOZP odporúčajú, že skôr ako navštívite eshop pracovní oblečení, mali by ste si definovať presné požiadavky na certifikáciu odevu či pomôcky. Je totiž rozdiel vyberať si ochranný štít na pílenie dreva a na zváranie. Zvlášť dôležité sú certifikáty pri obuvi, kedy je potrebné vyberať presne podľa charakteru pracovnej činnosti.
Záver venujme zhrnutiu hlavných zásad pre predchádzanie pracovných úrazov. V prvom rade musí zamestnanec poznať svoje povinnosti týkajúce sa bezpečnosti pri práci. Druhým nevyhnutným predpokladom je správne využívanie ochranných pracovných pomôcok a do tretice, vyhnúť sa požívaniu alkoholických nápojov či návykových látok pred a počas výkonu pracovnej činnosti.
Celá debata | RSS tejto debaty