Založ si blog

Dať ďalší rozmer vlastnej kreativite: otvorenie vlastnej galérie fotografií

Každý, kto sa venuje nejakej kreatívnej činnosti, určite vie, koľko práce je za peknými maľbami, fotografiami, sochami a ďalšími dielami. Na kreatívne vyžitie ponúka dosť priestoru aj Bratislava, avšak preraziť tu s vlastným umením spôsobom, aby sa stalo aspoň trochu známym medzi ľuďmi je poriadne ťažké. Skúsili sme to pokusom o otvorenie vlastnej galérie fotografií. 

Ako to celé začalo…

Spolu s bratom sme sa pred vyše 10 rokmi začali venovať fotografovaniu. Nakúpili sme si techniku a začali sme experimentovať. Kým mňa to lákalo najmä do prírody, brat sa túlal viac po meste a zameriaval sa na historické budovy a iné pamiatky, ktoré fotil z celkom netradičných uhlov. Po čase záľuba prerástla takmer do full-time činnosti a premýšľali sme, ako by si z fotografovania spravili zdroj obživy. Iste tušíte, že je to ťažšie ako by ste si mysleli. 

fotografovanie
zdroj: elements.envato.com

V tej dobe sme navštevovali viaceré fotografické workshopy, aby sme sa zdokonaľovali. Ja som napokon z času na čas nafotil nejakú svadbu a brat sa viac zameral na produktové fotografie, takže jeho „prechodným bydliskom“ sa stali rôzne fotoateliéry, ako napríklad studio300shop.eu. Napriek tomu, že samotné fotenie aj postprodukcia nám zaberali celkom dosť času, stále sme si dokázali s bratom nájsť priestor na hobby projekty. 

Chceli sme napríklad fotiť autá pre rôzne redakcie pripravujúce testy, a to tak, že súčasťou foto setov budú aj fotografie v pohybe. Na tento účel sme si potrebovali zohnať poriadny „camera car“, pričom v tomto smere nám vyhovel autorizovaný predajca volvo operatívnym lízingom na Volvo XC90. Toto severské SUV nám poskytlo množstvo priestoru pre techniku a brat sa hravo vedel „napratať“ do kufra, odkiaľ fotil auto jazdiace za nami. Okrem fotenia dynamických záberov sme sa naučili, že ani v kreatívnom biznise sa netreba báť a pýtať sa na špeciálne podmienky. Dohodnúť sa dá totiž niekedy aj to, čo nenájdete v oficiálnej ponuke. Mimochodom, už čoskoro si do volvo.topautobratislava.sk ideme po ďalšie auto. Poďme ale späť k budovaniu vlastnej galérie. 

fotografie v aute
zdroj: elements.envato.com

Výhodne predať a zohnať si nové priestory

Tesne predtým, ako celý svete začala trápiť pandémia, nám v hlavách skrsol nápad, vybudovať vlastnú nezávislú galériu, v ktorej by sme poskytli priestor nielen našim dielam, ale aj fotografiám začínajúcim umeleckým fotografom. Samozrejme, financovať niečo také ako je galéria z vlastných prostriedkov nie je nič jednoduché a bolo nám jasné, že nájsť finančne dlhodobo udržateľný model fungovanie bude náročné. 

Začali sme tým, že sme sa potrebovali zbaviť pozemkov, ktoré sme dávnejšie spolu s bratom zdedili. Pre naše potreby boli nepoužiteľné, nedalo sa na nich stavať a tiež neboli dostatočne veľké, jednotlivé parcely boli navyše dosť rozkúskované a tak sme sa rozhodli ich predať. Predaj sme zobrali do vlastných rúk, avšak veľmi sa nám nedarilo, strach nám nahnala aj nastupujúca kríza tak sme potrebovali nájsť výkup pozemkov v Bratislave. Prostredníctvom nestorcapital.sk sa nám podarilo pozemky relatívne rýchlo speňažiť a tak sme mali aspoň nejaké financie na rozbeh našej vysnívanej galérie.  

pozemky na predaj
zdroj: elements.envato.com

Už sme skoro otvorili

Pôvodne mala byť naša galéria v Bratislave, ale lepšie priestory sme našli v Pezinku, a boli koniec koncov aj lacnejšie. Začali sme so zariaďovaním a postupnou prípravou. Kvôli zúriacej pandémii to celé išlo trochu pomalšie, ale k svojmu vytúženému otvoreniu sme sa každopádne blížili. Aby sme mohli prijímať aj hostí, v miestnosti za galériou sme spravili menší salónik, kam sme umiestnili sedačku, stolík a menšiu chladničku. Už bolo prakticky všetko pripravené na otvorenie, zavolali sme si dokonca tepovanie sedačiek v Pezinku, keďže mali prísť naši kamoši z brandže a nechceli sme si urobiť hanbu. 

Nuž, tesne pred plánovaním otvorením sa zmenili opatrenia a bolo po akcii. Na otvorenie momentálne stále čakáme, v zime sme sa totiž rozhodli „galérku“ ešte o niečo vylepšiť. Pred otvorením si ale opäť zavoláme topservis-pezinok.sk, aby sme hostí mohli privítať v krásne čistom prostredí spolu s fotografiami, na ktoré sme najviac hrdí.

pozeranie galerie
zdroj: elements.envato.com
Tag:

Čo zvážiť pri kúpe auta (pre laikov)

16.08.2022

Ak ste si nikdy nekupovali auto, môže byť ťažké zistiť, kde začať. Ako nájsť auto, ktoré bude presne vyhovovať vašim potrebám? Stačí sa riadiť nasledovnými krokmi. 1. Krok – Zhodnoťte svoje potreby Pre niektorých ľudí je dôležité, aby auto ukazovalo niečo o nich. Chcete vyzerať, že máte radi dobrodružstvá no zároveň je pre vás dôležitá bezpečnosť? V tom [...]

Posila do domácnosti na úklid: vybrat si firmu nebo hledat na vlastní pěst?

28.07.2022

Patříte mezi lidi, kterým úklid příliš nevoní, případně si na něj vedle jiných povinností neumí udělat čas? V tom případě je jednou z možností využití služeb profesionálního úklidu buď v podání firmy nebo jednotlivce. Poradíme, kterou možnost upřednostnit a co od těchto služeb můžete očekávat. Udělejte si pořádek ve svých očekáváních Prvním krokem, [...]

Úklid u dětí dá zabrat: takto ho zvládnete snáze

27.07.2022

Vařit, prát a při tom pečovat o děti. Denní rutina, kterou mnohé maminky znají a mají ji doslova jako práci na plný úvazek. Pokud patříte mezi ně, tak vám asi není třeba připomínat, jak se nejednou točí všechno jen kolem dětí. Zatímco řekněme čištění fasád Praha nebo velký jarní úklid zvládnete spolu s vaší polovičkou, běžný úklid zůstává často na [...]

73375516 2863339433696260 2844828964973707264 n

Juhás z NAKA zostáva obvinený, prokuratúra jeho sťažnosť zamietla

17.08.2022 13:20

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Martin Juhás zostáva naďalej obvinený.

Cherson / Vojna na UA / Ruský vojak / Ruský okupant /

Ukrajinský vrchný generál Zalužnyj: Rusi postupujú po celej frontovej línii

17.08.2022 12:53

Vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj však tvrdí, že Ukrajinci majú situáciu pod kontrolou.

Mexiko solárne panely šetrenie energia

Prvé Slnko, za ním jadro. Slováci sú pre odklon od fosílnych palív ochotní aj priplácať

17.08.2022 12:34

Prieskum verejnej mienky ukázal, že popularita obnoviteľných zdrojov i využívania jadrovej energie na Slovensku rastie napriek kríze.

Supermarket / Potraviny /

Britská sieť supermarketov Iceland začala predávať potraviny na splátky

17.08.2022 11:45

Reaguje tak na zhoršujúcu sa situáciu so životnými nákladmi.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 261
Celková čítanosť: 305320x
Priemerná čítanosť článkov: 1170x

Autor blogu