Postaviť si svojpomocne terasu je pre mnohých kutilov lákavým spôsobom, ako za celkom rozumnú cenu skrášliť a zlepšiť využiteľnosť bezprostredného okolia domu. Ak viete ako na to, stačí si vyhrnúť rukávy, pustiť sa do práce a za pár dní máte hotovo. Aké materiály sú vhodné na svojpomocnú stavbu a na čo určite nezabudnúť?
Terasa s betónovými základmi? Existujú aj iné možnosti
Nie je terasa ako terasa. V závislosti od vašich očakávaní je potrebné vybrať konkrétny materiál a naplánovať si spôsob stavby. Ak túžite po terase dláždenej veľkoformátovou betónovou dlažbou, budete potrebovať pevné a kvalitne vybudované základy. Manipulácia s týmto typom dlažby navyše nie je vôbec jednoduchá a aj prípadná úprava rozmerov si vyžaduje profesionálne náradie. Pre všetkých, ktorí si chcú terasu postaviť svojpomocne, sú ideálnou voľbou tzv. ľahké terasy, pri ktorých si zo základov nemusíte robiť ťažkú hlavu.
Ľahké terasy je možné rýchlo postaviť, sú variabilné a ich samotná stavba neraz pripomína skladačku. Zvládnete ju teda bez drahého vybavenia a pri troche zručnosti máte za pár desiatok hodín hotovo. Ľahké základy terasy vytvoríte zhútnenou vrstvou štrku, štrko-piesku, prípadne môžete využiť už existujúci betónový podklad. Celé pokladanie si môžete uľahčiť vďaka rektifikačným terčom, s ktorými povrch terasy nielen dôkladne upevníte, ale aj vyrovnáte.
Drevo alebo radšej drevoplast?
Medzi najobľúbenejšie materiály na stavbu ľahkých terás patrí drevo a drevoplast. Kým pri dreve je veľkou výhodou, že ide o prírodný materiál so svojou prirodzenou vôňou a spracovaním, pri terasových doskách z drevoplastu zas oceníte úžasnú variabilitu, dlhšiu životnosť a iba minimálne nároky na údržbu. Pri oboch materiáloch je ešte pred začatím prác potrebné počítať aj s montážnymi doplnkami, ako sú skrutky, pätky či rôzne iné kovové diely slúžiace na ukotvenie jednotlivých komponentov terasy.
Drevoplast je moderný kompozitný materiál tvorený drevnou múčkou a prídavkom polymérov. Tie spolu s ďalšími aditívami zabezpečujú jeho odolnosť a tvarovú stálosť. Nemusíte sa báť žiadneho krútenia, blednutia a dokonca ani hnitia. Ak si chcete postaviť terasu svojpomocne, len ťažko nájdete vhodnejší materiál. Presvedčte sa sami a pozrite si ponuku spoločnosti AYYA Salmet, špecialistov na WPC terasové dosky.
Drevoplast nie je vhodný len na terasy
Pri drevoplaste sa ešte na moment zastavme. Svoje využitie si totiž nenachádza iba v prípade terás, ale napríklad aj pri stavbe plotov, brán, alebo ako materiál do okolia bazénov či víriviek. Nepoškodí ho totiž ani chlórovaná voda a bez akýchkoľvek obáv môžete po drevoplastových doskách chodiť aj naboso. Triesku z nich totiž určite nedostanete.
Variabilitu drevoplastových dosiek sme nespomínali náhodou. Hoci sú vyrábané v štandardizovaných rozmeroch, nie je problém upraviť si drevoplastové dosky na mieru. Dokážete nimi vyplniť aj atypicky tvarované priestory, čím získate plnohodnotnú podlahovú plochu. Pri úprave rozmerov treba počítať s teplotnou rozpínavosťou materiálu a teda nechať priestorovú rezervu aspoň 3 mm. Rezanie drevoplastových dosiek samo o sebe nie je ničím zložitým, no poriadne sa pri ňom práši. Odporúčame preto nielen kvalitné pracovné kombinézy, ale aj ochranu očí, prípadne použitie respirátora, aby ste zabránili vdýchnutiu drobných čiastočiek.
Celá debata | RSS tejto debaty