Nie je to tak dávno, čo bola priemyselná automatizácia pre mnohé prevádzky len ťažko dosiahnuteľnou métou. Hlavným dôvodom boli predovšetkým veľmi vysoké nadobúdacie náklady nasledované technickou náročnosťou a nutnosťou programovania. Situácia sa už v tomto prípade mení a nástupom harmonizovaných komponentov sa stáva stále dostupnejšou. Zamerali sme sa na to, ako môže v rámci automatizovaných procesov fungovať elektromotor, frekvenčný menič a prevodovka.
V dôsledku technologického pokroku sa niektoré riešenia stávajú stále dostupnejšími. Platí to prakticky v každom odvetví a automatizácia priemyselných procesov nie je výnimkou. Dnes je už možné zavádzať automatizované procesy aj v menších podnikoch a popri zachovaní rozumných nadobúdacích a prevádzkových nákladov. Popritom je veľkou výhodou aj to, že automatizácia v dlhodobom horizonte skvalitňuje úroveň výroby, pomáha šetriť personálne náklady a v konečnom dôsledku aj prispieva k dlhšej životnosti pohonných zariadení.
Elektromotor ako základ automatizovaného pohonu
O dôležitosti elektromotora v rámci celého pohonného systému ani nie je možné pochybovať. V rámci priemyslu si svoje uplatnenie nachádzajú najmä trojfázové elektromotory, ktoré využívajú kontinuálnu zmenu polarity striedavého prúdu. Nepotrebujú komutátor a zároveň nevyžadujú žiadnu špeciálnu údržbu a zväčša ani drahý servis. Trojfázové elektromotory sú veľmi odolné zariadenia, ktoré sa dokážu postarať o dlhé roky veľmi spoľahlivej služby, a to aj v náročných podmienkach.
Veľké priemyselné elektromotory IE2, ale aj vyšších tried účinnosti, je možné bez problémov implementovať do automatizovaného pohonu. Okrem nich, si svoje uplatnenie v rámci automatizácie nachádzajú aj krokové motory s cielene a presne otáčaným rotorom, ktoré sa zároveň vyznačujú veľmi jednoduchým riadením.
Vektorové frekvenčné meniče
Spolu s riadiacim systémom je neodmysliteľnou súčasťou pohonu aj frekvenční měnič. Do priemyslu odporúčame vybrať meniče frekvencie s vektorovým riadením, ktoré zvládnu aj náročné aplikácie. Vyznačujú sa výstupnou frekvenciou od 0 do 1000 Hz, prepracovanými ochrannými prvkami a vstavanou brzdou s vysokou účinnosťou. Tieto frekvenčné meniče umožňujú krátkodobé zvýšenie krútiaceho momentu elektromotora až o 200 % a celú funkciu meniča si môžete pomocou programovateľného prostredia prispôsobiť pre svoje potreby.
Čelné prevodovky v automatizovaných systémoch
Pri výbere priemyselnej prevodovky do automatizovaného pohonného systému je dôležité vybrať zariadenie s čo najvyššou účinnosťou. Aj z tohto dôvodu medzi veľmi populárne stále patria čelní převodovky, ktoré sú zároveň konštrukčne veľmi jednoduché, čo sa prejavuje okrem iného aj relatívne nízkymi nárokmi na údržbu. Popri tom je potrebné vychádzať aj z požadovaného prevodového pomeru a krútiaceho momentu, ktorý musí prevodovka zvládnuť.
Snímače a riadiaci systém
Ak chceme, aby všetky komponenty pohonného systému spolu fungovali, kvalitné snímače spolu s riadiacim systémom sú nevyhnutnosťou. Automatizácia sa stáva dostupnejšiu aj vďaka tomu, že ceny snímačov a riadiacich systémov stále klesajú, čím ide o stále zaujímavejšiu možnosť aj pre podniky s obmedzeným rozpočtom.
Z pohľadu automatizácie rozlišujeme tri základné typy snímačov. Začnime inkrementálnymi snímačmi, ktorých hlavnou úlohou je zaznamenávanie zmeny uhla rotora. Nezaobídete sa ani bez snímačov absolútnej hodnoty, ktoré určujú presnú polohu rotora a okrem toho spracovávajú aj ďalšie prevádzkové údaje, ako napríklad teplotu. Ak potrebujete v rámci automatizácie poznať a stanoviť presnú polohu uhla rotora, potrebovať budete resolvery, ktoré sú zároveň mimoriadne spoľahlivé a vhodné aj do náročných prevádzkových podmienok.
Automatizovaný pohonný systém sa nezaobíde bez programovania. V praxi sa však čoraz viac používajú rôzne modulárne zariadenia podporujúce periférne zbernice rôznych typov, čo v praxi znamená, že programovanie je jednoduchšie a tým pádom aj lacnejšie.
Celá debata | RSS tejto debaty