Založ si blog

Práca v Nemecku a Freistellung – pre koho to platí?

pokazene potrubie

Stavebný sektor v Nemecku poskytuje mnoho zaujímavých príležitostí aj pre stavbárov zo Slovenska. Okrem možností príťažlivého zárobku však prináša aj nové povinnosti. Počuli ste už o Bauabzugsteuer a Freistellung? Aký je medzi nimi súvis a aká je Freistellung cena, pokiaľ to zanedbáte?

Bauabzugsteuer – povinnosť vášho odberateľa

Ak sa rozhodnete pracovať v Nemecku na stavbe (v akejkoľvek stavbárskej činnosti), myslite na Bauabzugsteuer (stavebnú zrážkovú daň). Či ste živnostník, alebo s.r.o. zo Slovenska, váš objednávateľ je povinný strhnúť vám 15 % z vášho zárobku vo forme Bauabzugsteuer, prihlásiť a odviesť ju štátu.

Častokrát sa stáva, že živnostníci na stavbách v Nemecku sú nemilo prekvapení, keď dostanú na účet len 85 % z pôvodne fakturovanej sumy.

Samozrejme, za istých okolností môžete odvedenú Bauabzugsteuer žiadať späť, ale až po ukončení daného kalendárneho roku. Ak to bolo v roku 2023, tak od 1. januára 2024 môžete požiadať o jej vrátenie.

Freistellung – ako neprísť o 15 % zárobku

Jednoduchým riešením situácie, aby ste ako stavbár neprišli o 15 % zo sumy vašej faktúry, je vybavenie oslobodenia od stavebnej zrážkovej dane, po nemecky Freistellung alebo Freistellungbescheinigung.

Kedy je najlepší čas na vybavenie? Odborníci z poradenskej spoločnosti, ktorí riešia dane a žiadosti o vrátenie daní pre Slovákov pracujúcich v Nemecku, Rakúsku či Holandsku dennodenne, odporúčajú získať Freistellung ešte prv, ako odídete na stavbu.

dane a ziadosti

Freistellung cena, ktorú zaplatíte za vybavenie žiadosti o oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane, sa vám rýchlo vráti v podobe 100 % vašich zárobkov už od prvej vystavenej faktúry v Nemecku.

Pre koho platí Freistellung?

Freistellung sa vo všeobecnosti týka všetkých stavebných profesií, ako sú napríklad murári, elektroinštalatéri, lešenári, kúrenári, maliari a ďalšie, ktoré súvisia so zhotovením stavby.

Dôležitou informáciou je, že oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane potrebujú aj firmy a s.r.o., ktoré využívajú pre práce v Nemecku subdodávateľov.

Tip odborníkov: Aby ste vybavili Freistellung, potrebujete Steuernummer (nemecké daňové číslo).

To, či sa vás Freistellung týka alebo nie, zistíte veľmi jednoducho. Kontaktujte sociálno-ekonomickú poradenskú spoločnosť zo Slovenska, ktorá vám poradí a tiež vybaví všetky potrebné dokumenty za vás. Vďaka špeciálnym aplikáciám aj z pohodlia vášho domova.


Foto: elements.envato.com

História a dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

03.04.2024

Pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prešli dlhú cestu a vyvíjali sa s cieľom zabezpečiť všeobecnú pohodu na pracovisku. Dnes zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane zdravia zamestnancov a prevencii nehôd. Pochopenie významu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pracovných zdravotných služieb (pzs) je mimoriadne dôležité pre zamestnávateľa aj zamestnancov. [...]

Zabezpečenie práce na lyžiarsku sezónu v Rakúsku

02.04.2024

Keď som prišiel do Rakúska dva týždne pred začiatkom decembra, dúfal som, že budem mať veľkú šancu nájsť si prácu a bývanie. Zavítal som do mesta Mayrhofen, ktoré je obľúbenou zimnou destináciou pre ľudí, ktorí si chcú užiť sneh rovnako ako nočný život. Práca v zahraničí Rakúsko: Rýchlo som zistil, že mesto je až do prvého decembrového víkendu takmer mestom [...]

Ako pripraviť záhradu na novú sezónu?

31.03.2024

Sezóna záhradkárčenia už klope na dvere a práve marec je ideálnym mesiacom na niektoré prípravné práce. Tých môže byť nespočetne veľa v závislosti od toho, čo máte v záhrade vysadené a aké máte na nadchádzajúcu sezónu ciele. Samotná príprava záhrady vám môže zabrať veľa času a preto by ste na všetky tieto činnosti mali pripraviť aj [...]

Sydney

Polícia identifikovala páchateľa útoku v Sydney, trpel duševnou poruchou

14.04.2024 08:24

V nákupnom centre prišlo o život najmenej šesť ľudí.

Ľubomíra Adamčiová, pacientka

Rakovina neznamená smrť. Mne pomohli najbližší, viera a včasná prevencia, hovorí Ľubomíra

14.04.2024 08:00

Správa o onkologickej diagnóze nie je koniec sveta, prízvukuje žena, ktorá s vážnou chorobou bojovala viac ako rok a odvtedy je v remisii.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusko tvrdo útočí na Časiv Jar, otvára cestu k významným mestám v Doneckej oblasti

14.04.2024 07:40

Ovládnutie Časiv Jaru by umožnilo ruským vojakom útočiť na ďalšie dôležité mestá v Doneckej oblasti. ISW však rýchle dobytie mesta nepredpokladá.

Irán, Izrael

Izrael: Kto ublíži nám, ublížime jemu. Irán: Ak izraelský režim urobí ďalšiu chybu, budeme tvrdší

14.04.2024 06:20

Na mimoriadnom zasadnutí sa pre iránsky útok na Izrael zíde Bezpečnostná rada OSN. Západ ho odsúdil, Čína či Saudská Arábia vyzývajú na zdržanlivosť.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 521
Celková čítanosť: 721459x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu