Založ si blog

Čaká vás rekonštrukcia starého domu? Toto sú úskalia, ktoré vás môžu číhať!

Spôsoby nadobudnutia starého domu sú rôzne. Niekto starý dom zdedí, kým iný si ho kúpi doslova v polorozpadnutom stave s cieľom rozsiahlej rekonštrukcie podľa svojich predstáv. Nech už bude vaša cesta k starému domu akákoľvek, mali by ste si uvedomiť, že jeho rekonštrukcia je komplexným procesom, počas ktorého vás môžu čakať rôzne nepríjemné prekvapenia. Zamerali sme sa preto na veľmi časté úskalia rekonštrukcií starých domov, ktoré neradno podceňovať. 

Čím staršia stavba, tým horšie? 

Predstavy čerstvého majiteľa starého domu o ľahkom priebehu rekonštrukcie sa môžu ľahko rozplynúť už vo fáze plánovania. Nástrah, ktoré pri obnovovaní a prerábaní priestorov na vás môžu číhať je totiž veľa a mnohé z nich ani nemusíte na prvý pohľad rozpoznať. 

Navyše, všeobecné pravidlá v mnohých prípadoch tak celkom neplatia. Nedá sa totiž povedať, že čím je stavba staršia, tým bude jej stav horší a rekonštrukcia náročnejšia. Rovnako ako sa nedá povedať, že na rekonštrukciu bežného rodinného domu vám vystačia maximálne dva mesiace. Nič jednoduché nie je ani stanovenie presného rozpočtu rekonštrukcie, stavebného dozoru a zaistenie bezpečnosti, pri ktorej si svoje uplatnenie nájdu aj hydrofóbne sorbenty. V žiadnom prípade vás ale nechceme strašiť, je však dôležité upriamiť pozornosť na potenciálne nástrahy starých domov. 

Poddimenzované stavebné konštrukcie

Ak patríte medzi tých kreatívnejších, tak už pri letmom pohľade na starý dom sa vám môže v mysli vynárať jeden nápad za druhým. Čo však z toho, ak mnohé z nich nebudú vôbec realizovateľné z dôvodu poddimenzovaných konštrukcií? Problémom môže byť polorozpadnutý krov s nízkou nosnosťou či staré a nefunkčné rozvody. Kým sa teda k rekonštrukcii dostanete, čakať vás možno bude časovo a finančne náročné spevňovanie jednotlivých konštrukcií. Ak spevnenie nebude možné, pripravte sa na obmedzenia vo výbere stavebných riešení. Napríklad, oslabený krov unesie iba ľahkú plechovú krytinu, prípadne pre steny budú tým najlepším riešením ľahké plastové dvere

rekonstrukcia domu

Problémy so statikou

Pred väčšou rekonštrukciou starého domu by ste svoje plány mali konzultovať so statikom. Staršie stavby môžu doslova prekypovať rôznymi statickými poruchami, ktoré vôbec nemusí byť ľahké odhaliť. Bola by škoda, ak by nové steny už pár rokov po rekonštrukcii „zdobili“ trhliny. 

Zmeny prípojok a infraštruktúry

Miestna infraštruktúra a prípadná absencia nejakej prípojky môžu vaše plány poriadne skomplikovať. Stačí, že v minulosti dom z nejakého dôvodu nebol pripojený na rozvody a v súčasnosti je jeho pripojenie už spojené s nadmernou administratívou či neúmerne vysokými nákladmi. Odporúčame preto skontrolovať stav prípojok a ešte pred rekonštrukciou by mal stavbu a jej okolie vidieť plynár Bratislava, vodári či iní odborníci. 

Nevyhovujúca dispozícia

Zmena dispozície v starých domoch je nielenže finančne veľmi nákladná, ale neraz aj úplne nemožná, a to až do takej miery, že sa vám celý dom oplatí najskôr zbúrať. Problematické môžu byť najmä rôzne prístavby z minulosti, ktoré zďaleka nespĺňajú súčasné predpisy a rovnako otázna je aj ich kvalita. V tom lepšom prípade sa bude dať s dispozíciou pracovať a doslova do nej „vtesnať“ svoje nápady. 

Problémy so susedmi

Hoci by sa mohlo zdať, že rekonštrukcia starého domu a prípadné zmeny na pozemku sú výlučne vašou záležitosťou, nie je to celkom tak. Platí to najmä v prípade, ak má dom spoločné steny s okolitými domami, prípadne by ste zmenami na pozemku začali susedovi tieniť, alebo ho inak obmedzovali. Pamätajte na to, že v rámci korektných susedských vzťahov by ste mali o svojich zámeroch najbližších susedov informovať. V prípade spoločných stien by ste mali preveriť aj tie a v prípade odstraňovania porúch či zatepľovania tieto záležitosti spoločne riešiť. Vyhnite sa situácii, kedy by neochota susedov či nekorektné vzťahy napokon celú rekonštrukciu nespomalili alebo rovno nezastavili. 


Foto: elements.envato.com

Spolupráca stavebného a inštalatérskeho sektoru

30.11.2023

V srdci Bratislavy, kde sa história stretáva s modernosťou, sa odohráva príbeh o modernizácii nehnuteľností. Firma Gavaplast, známa svojimi kvalitnými vchodovými dverami, stojí v čele tejto premeny. Ich široký sortiment a odbornosť v oblasti vchodových dverí, prinášali do bratislavských domovov nielen estetiku, ale aj bezpečnosť a tepelnú efektivitu. Firma sa zameriavala [...]

Spojenie e-commerce a bazénového priemyslu

29.11.2023

V srdci Slovenska, kde sa stretáva tradícia s modernou, sa odohráva náš príbeh. Firma bazenservis.sk bola dlhé roky známa ako poskytovateľ luxusných bazénov. Ich záväzok k výnimočnosti a kvalite sa odrazil vo všetkom, čo robili. S rastom trhu a zvyšujúcou sa konkurenciou však prišli na to, že potrebujú inovovať svoj prístup k obchodu a marketingu. E-commerce revolúcia [...]

3 tipy, ako si zahrať online kasíno s rozumom (aj počas Vianoc)

28.11.2023

re trávenie voľného času existuje nespočetne veľa možností. Od športu, cez umenie, ručné práce i hranie hier. Niekoho láka hazard a chvíle voľna trávi v online kasíne. Hranie hazardných hier je predovšetkým o zábave, i keď si vyžadujú istú dávku zodpovednosti a sebakontroly. Osvojte si najprv základné pravidlá a potom sa nechajte vtiahnuť do sveta virtuálnych hier.

Matúš Šutaj Eštok

Ďalší "čurillovec" sa môže vrátiť do práce. Súd Šutajovi Eštokovi pri Sabotovi nedal za pravdu

30.11.2023 11:40

Pri troch policajtoch rozhodol súd v ich prospech a v troch prípadoch skonštatoval, že nemá právomoc a k súladu konania ministra vnútra

operácia ruka, rukavica, chirurg, operačná sála, chirurgia, nástroje

Z bratislavskej nemocnice budú naživo vysielať operácie očí

30.11.2023 11:22

Živé prenosy doplnia desiatky prednášok.

Lavrov

Lavrov dostal pozvanie od štátu NATO. Analytik vysvetľuje, čo sa deje

30.11.2023 11:18

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zavítal do krajiny NATO. Je to narúšanie jednoty Západu?

APC / Avdijivka /

Krvavá bitka o Avdijivku. Mesto, ktoré chcú Rusi stoj čo stoj, bráni aj slávny režisér

30.11.2023 10:41

Filmára Rusi päť rokov väznili, teraz proti nim bojuje. Zúčastnil sa už viacerých z najzúrivejších bitiek vojny - pri Bachmute, či v Záporoží.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 452
Celková čítanosť: 616380x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu