Pracovná kultúra a morálka je zaujímavou témou pre každého, kto sa rozhodne pracovať v zahraničí. Pomocou nej vytušíte, aké zvyklosti panujú v pracovných vzťahoch a čo môže očakávať. Na strane druhej, táto téma je často spojená až s prílišným generalizovaním, preto treba brať podobné informácie vždy s určitou rezervou. V každom prípade ale platí, že skôr ako si začnete hľadať prácu v zahraničí, mali by ste si o tamojšej kultúre na pracoviskách zistiť čo najviac.
Pracovná kultúra naprieč Európou
Pre našinca bude najzaujímavejší pracovný trh v jednotlivých európskych krajinách, a to predovšetkým od Veľkej Británie, cez severské krajiny, Nemecko a napokon Rakúsko.
Veľa našincov odchádza za prácou aj do Českej republiky, no tu prakticky o kultúrnych rozdieloch ani nemožno hovoriť. Oproti tomu, v Nemecku je už pracovná kultúra o niečo odlišná. Obvykle si držia odstup, neradi preberajú súkromné témy a sú veľmi sústredení na prácu a výkonnosť. Hovorí sa, že nadovšetko si ctia presnosť a tak si na toto musíte dávať pozor nielen, ak odídete pracovať ako zdravotná sestra Nemecko, ale aj na akejkoľvek inej pozícii.
V USA sa pracuje naozaj dlho
Výhodou, prečo si hľadať zamestnanie v rámci Európy sú aj podobné zákony, a to najmä čo sa týka spoločného európskeho trhu. Jednoduchšie je to aj s uznávaním kvalifikácií, ak si porovnáme pracovnú pozíciu zdravotná sestra Rakúsko a rovnakú pozíciu v USA. Zmeny pochopiteľne zďaleka nespočívajú iba v rozdielnych zákonoch, potrebe pracovných víz a kvalifikačných požiadavkách na jednotlivé profesie.
Rozdielna je aj pracovná kultúra, ktorej najmä vo väčších korporáciách dominuje maximálny dôraz na výkonnosť a pracovitosť. Zostávať v práci dlhšie a brať si iba dovolenku v nevyhnutných prípadoch nie je ničím výnimočným. Na druhej strane, kariérne sa môžete presadiť aj s nie úplne dokonalou angličtinou.
…extrémy v Japonsku
Pre porovnanie nazrime aj do Ázie, konkrétne do Japonska, ktoré je úplne odlišné aj pracovnou kultúrou. Tu je totiž typický maximálny dôraz na pracovnú výkonnosť a mnohí zamestnanci pracujú na hranici svojich fyzických a psychických možností. Počet workoholikov a bohužiaľ aj samovrážd, ktorých priamou príčinou je vyhorenie či zlyhanie v práci, sa v Japonsku dlhodobo držia na vysokých hodnotách.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty