Založ si blog

Plánujete rekonštrukciu bytu alebo domu? Toto sú najväčší žrúti rozpočtu!

Rekonštrukcia bytu alebo domu je pre mnohých veľkým strašiakom. Na druhej strane, ak máte starý dom alebo byt, v ktorom bývanie sa už zďaleka nepribližuje vašim idylickým predstavám, rekonštrukcii sa nevyhnete.

Keďže ide o komplexný proces, vyžaduje si plánovanie a tiež stanovenie rozpočtu, aby ste sa počas obnovy a prerábania priestorov vyhli nepríjemným prekvapeniam. Zamerali sme sa na úkony, ktoré vám z rozpočtu ukroja čo najviac a prinášame tipy, ako ušetriť. 

Nevyhnete sa rekonštrukcii? Tak ju neodkladajte!

Uplynulé dva roky a ich cenový vývoj komodít sú zrejmým príkladom toho, prečo sa rekonštrukciu neoplatí zbytočne odkladať. V uplynulom období totiž ceny surovín a spolu s tým aj stavebných materiálov citeľne rástli a pred 2 či 3 rokmi by ste v porovnaní s dneškom ušetrili na cene materiálov aj 20 či v niektorých prípadoch 30 %. 

Na druhej strane ani nárast cien stavebných materiálov neznamená, že by sa už v súčasnosti neoplatilo pustiť do rekonštrukcie. Treba totiž vnímať, aké sú jej výhody. Vaše bývanie bude nielen bezpečnejšie a komfortnejšie, ale aj atraktívnejšie. Znížite tiež energetickú náročnosť a kvalitná rekonštrukcia rovnako zvýši hodnotu vašej nehnuteľnosti, čo sa vám určite oplatí brať do úvahy, ak sa pohrávate s myšlienkou jej predaja či prenájmu. V prípade rodinného domu zas dokážu výrazne pomôcť atraktivite aj kvalitné drevené terasy.

Terasa z dreva Tigerwood (zemmco.sk)

Skôr ako začnete stanovovať rozpočet

Tipov, ako stanoviť rozpočet rekonštrukcie je viacero. Platí však jednoduché pravidlo, čím konkrétnejšie bude stanovenie rozsahu prác, teda toho, čo vlastne chcete renovovať, vrátane súvisiacich opráv v ďalších častiach objektu, tým presnejší bude aj odhad výšky rozpočtu. Pri plánovaní rekonštrukcie je limitom spravidla výška úspor alebo možnosť požičať si. Pokúste sa teda odhadovať čo najpresnejšie. 

Celkovú cenu rekonštrukcie ovplyvňuje rozsah potrebných prác a objem materiálu, všetko by ste si preto mali presne zmerať a s jednotlivými dodávateľmi overiť, či sa vaše predstavy približujú realite. Užitočné sú aj vzorové výpočty na internete, ktoré vám poslúžia ako skvelá inšpirácia. Počas rekonštrukcie sa môžu vyskytnúť viaceré nepríjemné prekvapenia ako napríklad nutnosť realizácie novej prípojky vody a kanalizácie. Na neočakávané výdavky si v rozpočte vyhraďte aspoň 10 % z celkových nákladov na rekonštrukciu. 

Pozor pri rekonštrukcii strechy aj zásahoch do nosných konštrukcií

Vo všeobecnosti platí, že z rozpočtu na rekonštrukciu dokážu najviac ukrojiť zásahy do nosných konštrukcií. Okrem samotnej práce a materiálu totiž budete potrebovať aj statický posudok a rovnako lacnou záležitosťou nie je ani dobudovanie oporných prvkov. Približne 30 – 40 % z rozpočtu si môže „vypýtať“ aj nová strecha. Tu je možné ušetriť, ak sa rozhodnete iba výmenu niektorých častí strešného plášťa. Nemusíte napríklad meniť celú krytinu a prestavať krov, ak vám vystačí kvalitná hydroizolácia na strechu

A ako je to s konkrétnymi miestnosťami? Medzi najdrahšie patrí rekonštrukcia kuchyne a kúpeľne. Tu môžete ušetriť najmä tak, že sa uspokojíte s cenovo dostupnejšími riešeniami a vyhnete sa výberu prémiových materiálov. 

Ušetriť môžete aj na cene práce

V rámci rekonštrukcie určite narazíte na viaceré činnosti, ktoré si dokážete spraviť aj svojpomocne. Nezabúdajte, že podstatnou položkou každého rozpočtu rekonštrukcie je aj ľudská práca a ak si prizvete pomocníkov a nebojíte sa práce, dokážete ušetriť celkom zaujímavé sumy. Potrebovať budete odhodlanie, poriadne oblečenie, ktoré nájdete na odevypracovne.sk a ochota obetovať svoj voľný čas. Sami zvládnete napríklad upratovanie po rekonštrukcii, balenie a odvoz stavebného odpadu a tí šikovnejší možno aj izoláciu podkrovia či pokladanie podláh. Ušetriť môžete aj v prípade, že namiesto rekonštrukcie na kľúč si budete remeselníkov na jednotlivé činnosti zháňať svojpomocne. Tak, smelo do toho!

Zdroje: elements.envato.com, uploading.sk

Čo potrebujú stavebné firmy pre vybavenie Freistellung a vrátanie zrážkovej dane v Nemecku?

27.03.2023

Ste stavebná firma či živnostník a budete pracovať v Nemecku na stavbe? Vysiela vás stavebná firma do Nemecka ako živnostníka? Vybavte si Freistellung a neprichádzajte zbytočne o vaše peniaze. Využite služby profesionálnych spoločností, ktoré sa špecializujú na vybavenie Freistellung i vrátenie zrážkovej dane v Nemecku. Čo je Freistellung? Potvrdenie Freistellung alebo [...]

Voľnočasové aktivity, pri ktorých nebudete nudiť

25.03.2023

Zdá sa, že voľného času je stále menej a menej – hodiny v práci sa predlžujú a po príchode domov nás často čakajú ďalšie povinnosti. A keď už konečne získame pár hodín pre seba, svoju rodinu a priateľov, často nevieme, ako ich využiť. Nevracajte sa stále k tým istým činnostiam a osviežte svoj voľný čas nasledovnými aktivitami: Fotografický workshop [...]

Čo je e-commerce marketing a ako s ním začať?

24.03.2023

Globálna pandémia prinútila veľa ľudí k presunu svojho podnikania do online sveta. Ak ste aj vy noví v e-commerce a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako uspieť v mori konkurencie, ste na správnom mieste. Čo je e-commerce a optimalizácia? Elektronický obchod (e-commerce) je proces nákupu alebo predaja výrobkov alebo služieb cez internet. Zahŕňa peňažné alebo dátové [...]

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

Ján Horecký

Školský zákon má šancu prejsť, Horecký a Heger sa dohodli so stranou SaS

29.03.2023 15:32

Poslanci Národnej rady SR za SaS podporia vládnu novelu školského zákona, o ktorej sa má rokovať v stredu večer.

Jaroslav Spišiak

Zmenilo sa to, že sa nezmenilo nič. Spišiak ide do politiky, preslávili ho viaceré výroky

29.03.2023 15:08

Bývalého policajného prezidenta sprevádza síce povesť bojovníka proti mafii, ale aj človeka, ktorý často hovoril rýchlejšie, ako myslel.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 449723x
Priemerná čítanosť článkov: 1359x

Autor blogu