Založ si blog

Čo vás čaká, ak sa rozhodnete pre prácu v zahraničí?

praca v zahranici

Práca v zahraničí môže byť nielen spôsobom, ako zarobiť viac, ale tiež spôsobom, ako získať množstvo skúseností a zažiť možno aj nejaké dobrodružstvo. V každom prípade ide o veľkú zmenu a výzvu, ktorá preverí nielen vaše odborné znalosti, ale aj osobnú stránku a schopnosti. S prácou v zahraničí sa u mnohých spájajú rôzne obavy a pocity neistoty, vykročiť však odvážne vpred sa vám môže veľmi dobre zúročiť. S čím by ste mali počítať? 

Myslite v prvom rade na bezpečnosť

Hneď na úvod začnime trochu nepopulárne a to otázkami bezpečnosti. Hoci sa možno nepočúvajú ľahko, bezpečnosť by pri hľadaní práce v zahraničí by pre vás naozaj mala byť prioritou. Mnohé ponuky, ktoré sú až príliš lákavé skrývajú nejaký háčik a preto je maximálna obozretnosť vždy na mieste. Už pred odjazdom majte ujasnené všetky podmienky pracovnej zmluvy, zistite si, kto presne vás bude zamestnávať a aké má referencie. Oboznámte sa tiež s poplatkami, ktoré budete musieť v súvislosti so získaním zamestnania platiť. Dôležité je tiež, kto vás zaškolí a kto bude kontrolovať dodržiavanie BOZP, pretože v mnohých krajinách EÚ je práve bezpečnosť práce absolútnou prioritou. 

Vyberte si krajinu, ktorá vám je sympatická

V rámci Európy máte naozaj pestrý výber kultúr a tak si môžete ľahko vybrať krajinu, ktorá vám nejakým spôsobom imponuje. Ak máte radi presnosť a precíznosť, hľadajte práca Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko. Ak si radi užijete trochu južanskej nátury so všetkým, čo k tomu patrí, poobzerajte sa po pracovných príležitostiach v Španielsku či Portugalsku a určite neoľutujete. Vďaka práci v zahraničí sa rýchlo stanete súčasťou novej kultúry a môžete mnohé zažiť. 

za pracou do zahranicia

Budete si viac veriť

Ako sme už v úvode spomenuli, práca v zahraničí sa môže mnohým spájať s pocitmi neistoty. Napokon, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny nebýva jednoduché, no ak to rozhodnutie konečne spravíte, je iba malá šanca, že ho oľutujete. S veľmi veľkou pravdepodobnosťou sa rýchlo prispôsobíte a vďaka novým skúsenostiam aj získate omnoho viac sebadôvery. Tá pritom nemusí vyplývať iba z vašej pracovnej činnosti, ale aj vzťahov, ktoré si vytvoríte. Možno by ste neverili, ale napríklad aj návrhy pre firemnú potlač tričiek dokážu pracovný kolektív poriadne utužiť. 

Získate cenné pracovné skúsenosti 

Kým na Slovensku môže byť veľmi ťažké nájsť si v určitých oblastiach prácu, v zahraničí to môže byť celkom inak. Okrem toho, že si nájdete svoje vysnívané miesto za hranicami a vo všeobecnosti môžete počítať aj s vyššou mzdou, tak výrazným bonusom sú aj pracovné skúsenosti , ktoré zaručene získate. K nim by ste sa na Slovensku dopracovali iba veľmi ťažko. 

Niekedy naozaj stačí pracovať iba dva-tri roky v zahraničí, nadobudnúť rozhľad a následne sa vrátiť na Slovensko. Príležitosť si tu potom nielenže nájdete omnoho ľahšie, ale možno si ich aj sami vytvoríte. Môžete napríklad vymyslieť personalizované náramky na apple watch, prípadne sem zo zahraničia „pritiahnuť“ čokoľvek, čo tu zatiaľ nie je. A keby aj nie, personalisti majú veľmi radi životopisy so skúsenosťami zo zahraničia takže existuje predpoklad, že práve ten váš životopis medzi ostatnými vynikne. 

Bude vám chýbať rodina

Na záver ešte spomeňme jedno riziko, a tým je chýbajúca rodina. Práve táto predstava vyvoláva v mnohých frustráciu a pocity smútku. V tých najťažších chvíľach si však treba uvedomiť, že vaše rozhodnutie vôbec nemusí byť definitívne. Skôr ako si vyberiete prácu v zahraničí, dobre si zvážte aké silné sú vaše rodinné väzby a ako často sa plánujete domov vracať. V prípade neistoty si vyberte také miesto výkonu práce, ktoré je pomerne dostupné aspoň tak, aby ste mohli byť doma minimálne každý víkend. Pamätajte, že ak počiatočné obavy z práce v zahraničí prekonáte, odmena môže byť veľmi sladká. 

Foto: elements.envato.com

Ako vám pomôže Detralex na kŕčové žily?

25.11.2022

Keď sa vám na nohách objavia nepekné metličky, nemávnite len rukou. Zdanlivá kozmetická záležitosť sa časom môže premeniť na zdravotný problém. Existuje niekoľko možností, ako uľaviť od kŕčových žíl – pančuchy, Detralex či zmena stravy. Príčiny vzniku kŕčových žíl Zväčšené a zohýbané povrchové žily či modré hrčky a uzly sa najčastejšie tvoria na [...]

Chudnúť s polievkami? Ide to, ale treba si vedieť vybrať!

24.11.2022

Zhrozili ste sa pri pohľade váhu a rozhodli ste sa, že ešte do zimy musíte pár kilogramov zhodiť? Tak potom je najvyšší čas upraviť si jedálniček. Aby bolo vaše snaženie naozaj efektívne, mali by ste sa vyhnúť drastickým úpravám stravy a hladovaniu. Na druhej strane, pri chudnutí objavíte možno aj niečo nové – napríklad chutné polievky, ktoré sú pre diétne [...]

Ako sa najlepšie pripraviť na finančný audit

23.11.2022

Finančný audit môže byť stresujúcim obdobím pre každú firmu. Príprava a plánovanie však môžu pomôcť zabezpečiť hladký a úspešný priebeh. Audit je proces, pri ktorom sa skúmajú a overujú finančné záznamy spoločnosti s cieľom zabezpečiť ich presnosť a vernosť. Kroky na zabezpečenie úspešného auditu zahŕňajú: 1. Plánovanie auditu Plánovanie auditu môže [...]

SR Ukrajina vojna pomoc utečenci Prešov Spojená škola uarus

Vyrastá u nás stratená generácia mladých Ukrajincov. Pomôcť im chcú slovenskí rovesníci

28.11.2022 20:18

Na Slovensku žije po spustení ruskej agresie približne 15 tisíc mladých Ukrajincov vo veku od 14 do 24 rokov, z ktorých sa iba 10 percent riadne vzdeláva v škole. O ostatných sa veľa nevie.

4 25082020 tk sprava statnych hmotnych rezerv722757u

Šéf hmotných rezerv: Kritika Matoviča nie je príjemná, ale nákup antigénových testov posudzovali Krajčiho ľudia

28.11.2022 20:00

Obáva sa o svoju stoličku, ako nominanta SaS, po jej odchode z koalície? Odpovedá šéf hmotných rezerv Ján Rudolf.

parlament

Voľby by v novembri vyhral Hlas pred Smerom, SaS sa prepadla pod OĽaNO

28.11.2022 19:00

Prieskum sa konal 22. až 28. novembra na vzorke 1023 respondentov.

Somálsko útoky samovražedné bombový

Útok islamistov na somálsky hotel využívaný politikmi si vyžiadal deväť mŕtvych

28.11.2022 18:41

Bezpečnostným zložkám sa podarilo zachrániť asi 60 ľudí, ktorí vyviazli bez zranení.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 287
Celková čítanosť: 367934x
Priemerná čítanosť článkov: 1282x

Autor blogu