Založ si blog

Čo vás čaká, ak sa rozhodnete pre prácu v zahraničí?

praca v zahranici

Práca v zahraničí môže byť nielen spôsobom, ako zarobiť viac, ale tiež spôsobom, ako získať množstvo skúseností a zažiť možno aj nejaké dobrodružstvo. V každom prípade ide o veľkú zmenu a výzvu, ktorá preverí nielen vaše odborné znalosti, ale aj osobnú stránku a schopnosti. S prácou v zahraničí sa u mnohých spájajú rôzne obavy a pocity neistoty, vykročiť však odvážne vpred sa vám môže veľmi dobre zúročiť. S čím by ste mali počítať? 

Myslite v prvom rade na bezpečnosť

Hneď na úvod začnime trochu nepopulárne a to otázkami bezpečnosti. Hoci sa možno nepočúvajú ľahko, bezpečnosť by pri hľadaní práce v zahraničí by pre vás naozaj mala byť prioritou. Mnohé ponuky, ktoré sú až príliš lákavé skrývajú nejaký háčik a preto je maximálna obozretnosť vždy na mieste. Už pred odjazdom majte ujasnené všetky podmienky pracovnej zmluvy, zistite si, kto presne vás bude zamestnávať a aké má referencie. Oboznámte sa tiež s poplatkami, ktoré budete musieť v súvislosti so získaním zamestnania platiť. Dôležité je tiež, kto vás zaškolí a kto bude kontrolovať dodržiavanie BOZP, pretože v mnohých krajinách EÚ je práve bezpečnosť práce absolútnou prioritou. 

Vyberte si krajinu, ktorá vám je sympatická

V rámci Európy máte naozaj pestrý výber kultúr a tak si môžete ľahko vybrať krajinu, ktorá vám nejakým spôsobom imponuje. Ak máte radi presnosť a precíznosť, hľadajte práca Nemecko, Rakúsko alebo Švajčiarsko. Ak si radi užijete trochu južanskej nátury so všetkým, čo k tomu patrí, poobzerajte sa po pracovných príležitostiach v Španielsku či Portugalsku a určite neoľutujete. Vďaka práci v zahraničí sa rýchlo stanete súčasťou novej kultúry a môžete mnohé zažiť. 

za pracou do zahranicia

Budete si viac veriť

Ako sme už v úvode spomenuli, práca v zahraničí sa môže mnohým spájať s pocitmi neistoty. Napokon, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny nebýva jednoduché, no ak to rozhodnutie konečne spravíte, je iba malá šanca, že ho oľutujete. S veľmi veľkou pravdepodobnosťou sa rýchlo prispôsobíte a vďaka novým skúsenostiam aj získate omnoho viac sebadôvery. Tá pritom nemusí vyplývať iba z vašej pracovnej činnosti, ale aj vzťahov, ktoré si vytvoríte. Možno by ste neverili, ale napríklad aj návrhy pre firemnú potlač tričiek dokážu pracovný kolektív poriadne utužiť. 

Získate cenné pracovné skúsenosti 

Kým na Slovensku môže byť veľmi ťažké nájsť si v určitých oblastiach prácu, v zahraničí to môže byť celkom inak. Okrem toho, že si nájdete svoje vysnívané miesto za hranicami a vo všeobecnosti môžete počítať aj s vyššou mzdou, tak výrazným bonusom sú aj pracovné skúsenosti , ktoré zaručene získate. K nim by ste sa na Slovensku dopracovali iba veľmi ťažko. 

Niekedy naozaj stačí pracovať iba dva-tri roky v zahraničí, nadobudnúť rozhľad a následne sa vrátiť na Slovensko. Príležitosť si tu potom nielenže nájdete omnoho ľahšie, ale možno si ich aj sami vytvoríte. Môžete napríklad vymyslieť personalizované náramky na apple watch, prípadne sem zo zahraničia „pritiahnuť“ čokoľvek, čo tu zatiaľ nie je. A keby aj nie, personalisti majú veľmi radi životopisy so skúsenosťami zo zahraničia takže existuje predpoklad, že práve ten váš životopis medzi ostatnými vynikne. 

Bude vám chýbať rodina

Na záver ešte spomeňme jedno riziko, a tým je chýbajúca rodina. Práve táto predstava vyvoláva v mnohých frustráciu a pocity smútku. V tých najťažších chvíľach si však treba uvedomiť, že vaše rozhodnutie vôbec nemusí byť definitívne. Skôr ako si vyberiete prácu v zahraničí, dobre si zvážte aké silné sú vaše rodinné väzby a ako často sa plánujete domov vracať. V prípade neistoty si vyberte také miesto výkonu práce, ktoré je pomerne dostupné aspoň tak, aby ste mohli byť doma minimálne každý víkend. Pamätajte, že ak počiatočné obavy z práce v zahraničí prekonáte, odmena môže byť veľmi sladká. 

Foto: elements.envato.com

História a dôležitosť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

03.04.2024

Pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prešli dlhú cestu a vyvíjali sa s cieľom zabezpečiť všeobecnú pohodu na pracovisku. Dnes zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane zdravia zamestnancov a prevencii nehôd. Pochopenie významu bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a pracovných zdravotných služieb (pzs) je mimoriadne dôležité pre zamestnávateľa aj zamestnancov. [...]

Zabezpečenie práce na lyžiarsku sezónu v Rakúsku

02.04.2024

Keď som prišiel do Rakúska dva týždne pred začiatkom decembra, dúfal som, že budem mať veľkú šancu nájsť si prácu a bývanie. Zavítal som do mesta Mayrhofen, ktoré je obľúbenou zimnou destináciou pre ľudí, ktorí si chcú užiť sneh rovnako ako nočný život. Práca v zahraničí Rakúsko: Rýchlo som zistil, že mesto je až do prvého decembrového víkendu takmer mestom [...]

Ako pripraviť záhradu na novú sezónu?

31.03.2024

Sezóna záhradkárčenia už klope na dvere a práve marec je ideálnym mesiacom na niektoré prípravné práce. Tých môže byť nespočetne veľa v závislosti od toho, čo máte v záhrade vysadené a aké máte na nadchádzajúcu sezónu ciele. Samotná príprava záhrady vám môže zabrať veľa času a preto by ste na všetky tieto činnosti mali pripraviť aj [...]

Izrael / Hamas /

Hamas podľa úradu izraelského premiéra odmietol návrh dohody o rukojemníkoch

14.04.2024 10:20

Dokument predložili sprostredkovatelia vyjednávaní medzi Izraelčanmi a Hamasom.

Sydney

Polícia identifikovala páchateľa útoku v Sydney, trpel duševnou poruchou

14.04.2024 08:24

V nákupnom centre prišlo o život najmenej šesť ľudí.

Ľubomíra Adamčiová, pacientka

Rakovina neznamená smrť. Mne pomohli najbližší, viera a včasná prevencia, hovorí Ľubomíra

14.04.2024 08:00

Správa o onkologickej diagnóze nie je koniec sveta, prízvukuje žena, ktorá s vážnou chorobou bojovala viac ako rok a odvtedy je v remisii.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 521
Celková čítanosť: 721482x
Priemerná čítanosť článkov: 1385x

Autor blogu