Založ si blog

Výstavba oplotenia je aj o povinnostiach voči stavebnému úradu: na čo nezabudnúť?

Ploty sú základným prvkom, bez ktorého si okolie domu či rôznych iných stavieb prakticky ani nevieme predstaviť. Výber plotu je dôležitý nielen s ohľadom na to, aké sú vaše očakávania a vkus, ale aj ako vyzerá okolie vášho pozemku. Pri výstavbe oplotenia netreba zabúdať ani na niektoré administratívne povinnosti. Čo vás čaká skôr ako začnete s výstavbou plota a ako sa vyhnúť potenciálnym problémom? 


Vyhliadli ste si na tureality.sk stavebný pozemok, ktorého lokalita, veľkosť a cena vás chytili za srdce? Tak v tom prípade už určite premýšľate, ako na tomto pozemku bude vyzerať váš vysnívaný dom so všetkým, čo k nemu patrí. Prenesme sa teraz o pár desiatok mesiacov neskôr, kedy už váš vysnený dom získava reálne kontúry a možno sa už chystáte aj na sťahovanie. Hoci so stavbou už finišujete, vášmu domu predsa len ešte niečo chýba, a tým je poriadne oplotenie.

Práve výstavba oplotenia je to, čo celej stavbe dodá tú pomyselnú bodku. Veľa majiteľov rodinných domov si vyberá kombináciu dekoratívneho plota zo strany ulice a naopak, vyššieho a praktickejšieho oplotenia z ostatných strán na to, aby si mohli užívať zaslúžené súkromie. Hoci pozemok patrí vám, nie je jedno čo si na ňom postavíte a rovnako ani to, ako svoj pozemok oplotíte. Aké povinnosti máte voči stavebnému úradu? 

Rekonštruujete starý plot alebo staviate úplne nový?

Z pohľadu stavebného zákona je rozdiel či staviate úplne nový plot alebo rekonštruujete ten starý. V tom druhom prípade, ak sa povedzme rozhodnete vybudovať prípojky kanalizácie a popri tom si starý plot aj výrazne vylepšiť, nemáte voči stavebnému úradu žiadne povinnosti. Nesmie sa však meniť trasovanie plota a takisto aj jeho výška. Pri výstavbe nového plota je však už situácia o trochu iná. 


Plot je v zmysle platnej legislatívy, teda podľa stavebného zákona, považovaný za tzv. drobnú stavbu a teda nie vždy budete potrebovať na jeho stavbu aj platné stavebné povolenie. Na strane druhej, bez komunikácie so stavebným úradom to nepôjde, pretože podľa správnosti potrebujete aj realizáciu drobnej stavby riadne ohlásiť – ide o tzv. ohlášku. Výstavbu plota teda môžete realizovať až po vyjadrení príslušného stavebného úradu.

Nemusíte sa ľakať, ide o relatívne jednoduchý úkon, ku ktorému vám bude stačiť aj vysvetľujúci náčrt a základné informácie o proporciách a materiálovom vyhotovení vášho plota. Vykonať ohlášku zvládnete aj bez právnika či predchádzajúcich skúseností. Po podaní stačí spravidla pár dní počkať na kladné stanovisko úradu a môžete sa pustiť do výstavby. Ak sa predsa len nechcete týmito „papierovačkami“ zaťažovať, uprednostnite stavbu plota na kľúč. Vtedy sa realizátor postará aj o komunikáciu so stavebným úradom a všetky záležitosti súvisiace s ohlásením stavby či stavebným povolením. 


Kedy to bez stavebného povolenia nepôjde? 

Z pohľadu zákona je v princípe jedno či staviate betónový plot, drevený plot alebo uprednostníte moderné hliníkové ploty. Relevantné je, na akom pozemku bude plot postavený, aká bude výška a kadiaľ bude plot viesť. V určitých prípadoch môže stavebný úrad podmieniť realizáciu plota stavebným povolením. Ide najmä o prípady, kedy je plot vyšší ako 2 metre, pozemok sa nachádza v ochrannom pásme, pamiatkovej zóne, alebo budete stavať plot na nezastavenom pozemku. Stavebné povolenie môže úrad vyžadovať aj vtedy, ak by ste výstavbou plota zasahovali do inžinierskych sietí, prípadne by si výstavba vyžadovala rozsiahle terénne úpravy.

V krajných prípadoch sa môže stať, že stavebný úrad vám povolenie nevydá. Stáva sa tak pri nedodržaní lehôt v rámci konania, ale aj vtedy, ak by plot ohrozoval iné stavby či obmedzoval prístup na iné pozemky. Rovnako nemusíte pochodiť, ak by ste si chceli v zástavbe rodinných domov postaviť veľmi vysoký plot.


Foto: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417625x
Priemerná čítanosť článkov: 1339x

Autor blogu