Situácia súvisiaca s celosvetových šírením koronavírusu spopularizovala okrem rôznych diagnostických metód aj pracovné overaly, ktoré nosili osoby vykonávajúce testovanie. Pracovné ochranné overaly pritom zďaleka neslúžia iba v zdravotníctve a svoje uplatnenie si nachádzajú napríklad aj v chemickom či potravinárskom priemysle. Poradíme, čo by mal spĺňať ochranný overal, ako ho vylepšiť a tiež, ako ho zvládnuť nosiť celú pracovnú zmenu.
Overaly vás chránia pred svetom, ale aj svet pred vami
Ochranné overaly patria medzi profi pracovní oděvy a s výkonom niektorých pracovných činností sú doslova nerozlučne spojené. Ich hlavnou úlohou je chrániť nositeľa pred chemikáliami, nečistotami, nebezpečnými výparmi a plynmi. Využívajú ich zdravotníci, chemici, záchranné zložky a svoje využitie si rovnako nachádzajú aj v potravinárstve, kde sa vyžaduje udržiavanie vysokej úrovne hygieny. Funkcia pracovného overalu však nie je „jednosmerná“, rovnako tak overal chráni spracovávané predmety pred možnou kontamináciou zo strany používateľa.
Čo robiť, aby nosenie pracovného overalu nebolo otravné?
Nosiť pracovný overal môže byť poriadne náročné. Spravidla sa navlieka na iné pracovné oblečenie a neraz tak spôsobuje zhoršenú pohyblivosť či znižuje tepelný komfort. Nie je preto jedno, aká je vaša pracovná obuv a ďalšie súčasti odevu. Na dosiahnutie čo najlepšieho komfortu je dôležité vyberať si pod overal také pracovné oblečenie, ktoré sa vyznačuje dostatočnou priedušnosťou.
Pri výbere konkrétneho typu overalu odporúčame postupovať podľa požiadaviek v zmysle jednotlivých noriem a posúdiť najmä, či konkrétny typ overalu má elektrostatické vlastnosti, chráni proti biologickému nebezpečenstvu, rádioaktívnym látkam a prípadne je vybavený reflexnými prvkami.
Ochranný overal na použitie v zdravotníctve a rôznych druhoch priemyslu patrí medzi pracovné oblečenie s logom. Ak si necháte overaly potlačiť, získate zaujímavý odlišovací znak a tým posilníte firemnú kultúru. Bez toho samozrejme, aby boli funkčné vlastnosti ochranného overalu akokoľvek zhoršené.
Celá debata | RSS tejto debaty