Ak chceme vedieť ako zvládať stres, musíme vedieť, čo stres je a ako nás ovplyvňuje.
Čo je stres
Stres je naša reakcia na nadmerný tlak, ktorý môže pochádzať z rôznych životných udalosti, z práce, z ľudí, z finančnej neistoty, z ohrozenia nášho života.
Pre niekoho môže byť stresujúce, keď má ísť medzi ľudí, prezentovať pred ľuďmi, zmeniť prácu, porozprávať sa so šéfom, rodičmi, partnerom alebo ísť na rande…
Na každého z nás môžu tieto okolnosti vplývať iným spôsobom, niekto je pod tlakom ihneď, niekomu to trvá dlhšie.
Ako zvládať stres
Keď sa ocitneme pod tlakom, respektíve stresom, často naše reakcie a správanie ovplyvňujú aj naše okolie, rodinu, priateľov alebo kolegov. Následne môžu prísť aj výčitky zlyhania a sme pod ďalším stresom.
Krátkodobý stres je pre nás často motivátorom vyjsť z našej komfortnej zóny a urobiť krok, rozhodnutie, určitú zmenu.
Príliš veľa stresu, bohužiaľ, môže poškodiť naše zdravie a spôsobiť dlhodobé zdravotné problémy na fyzickom tele, ale aj na psychike. Stres možno opísať ako napätie, ktoré je spôsobené požiadavkami kladenými na fyzickú alebo duševnú energiu. Z tohto dôvodu je v dnešnej dobe veľmi potrebné naučiť sa techniky ako zvládať stres.
Čo je stresor?
Stresor je akýkoľvek prvok vonkajšieho sveta, ktorý „vyhodí“ naše telo z homeostatickej rovnováhy. Stresorom však môžu byť aj naše MYŠLIENKY.
Mozog nevie, či sa niečo skutočne deje, alebo či na to iba myslíme. Stresovú reakciu si vieme navodiť už aj tým, že napr. rozmýšľame o niečom zlom z minulosti, alebo vytvárame obavy o budúcnosť.
Predstavte si, že máte zavolať klientovi, alebo prezentovať výsledky na porade. Vždy keď si na to spomeniete, cítite stres. Stiahne Vám žalúdok, v hrdle je „knedľa“ a v hlave samé obavy.. čo ak zlyhám, čo keď niečo pokazím, čo si budú o mne myslieť….
Ako teda zvládať stres?
Uvedomenie seba samého je prvým krokom k tomu, aby sme dokázali šikovne zvládnuť stres. Uvedomenie, respektíve všímavosť k tomu, čo sa práve deje s našim telom, čo nám ide v hlave, ako sa cítime.
Všímavosť, respektíve Mindfulness nás učí nereagovať okamžite na tieto situácie. Automatická reakcia je náš vzorec, ktorý riadi náš autopilot a reagujeme reaktívne. Táto reaktívna reakcia je tak rýchla, že si ju neuvedomujeme.
Ak sa na chvíľu zastavíme, doslova stopneme a všimneme si seba samého, svoje pocity, myšlienky, situáciu… Môžeme efektívnejšie a proaktívnejšie pristupovať k situácií a zvládnuť ju ľahšie s vedomou reakciou. Je to ako keby naša baterka všímavosti zasvietila do temnoty stresu.
Ako zvládať stres pomocou Mindfulness?
Mindfulness je mentálny tréning pre našu hlavu. Rovnako ako trénujeme svaly v posilňovni alebo šport každodenným tréningom, tak Mindfulness trénuje náš sval všímavosti v našom mozgu. Čím viac trénujeme myseľ, tým je odolnejšia voči stresu.
MBSR je celosvetovo certifikovaný program (Mindfulness Based Stress Redukcion), ktorý nás pomocou všímavosti učí ako zvládať stres. Autorom tejto metódy je Jon Kabat Zinn, vedec a profesor medicíny, ktorý hovorí, že stres bude s nami vždy. A je na nás, aby sme sa naučili vnímať stres iným spôsobom. Jeho známa veta je: Vlny nemôžeme zastaviť, ale môžeme sa naučiť na nich surfovať“.
Počas osemtýždňového kurzu MBSR sa učíme aj techniku STOP.
S znamená doslova STOP. Zastavíme sa na chvíľu, urobíme 3 hlboké nádychy a výdychy. Všímame si svoj dych v tele. Takto presunieme pozornosť z hlavy a odpojíme sa od myšlienky, v ktorej sme sa doslova nechali lapiť.
T – z angličtiny (tune to the body), naladíme sa na svoje telo a všímame si ako sa cítime. Možno si uvedomíme tlak v hrudi alebo stiahnuté bruško… ale bez hodnotenia, či je to správne alebo nesprávne.
O – Príležitosť (opportunity) na zmenu. Môžeme sa nadýchnuť do nepríjemného pocitu v tele tak, aby sme s výdychom zjemnili tlak, stiahnutie, chvenie… A potom si všimnime niečo príjemné. Presmerujte pozornosť na slniečko, ktoré svieti za oknom, obraz, ktorý visí na stene, kvetinu v miestnosti, fotku partnera, dieťaťa alebo dovolenky… Ak sú pocity v tele ťažšie, pustite si príjemnú pesničku, choďte na krátku prechádzku, alebo si pustite aj meditáciu všímavosti, ktorá vám pomôže upokojiť sa vo svojom dychu.
P – je príležitosť na zmenu. Ak si vytvoríme priestor na vedomú reakciu, môžeme zmeniť náš postoj k situácií. Už nereagujeme na základe vzorcov a autopilota. Uvedomíme si, že to, čo nás stresuje je možno len naša myšlienka, ktorá kričí ako opica v hlave… strach, obava, výčitky… príbeh našej mysle. Vedome si môžeme povedať, že je to len myšlienka, vzorec alebo tá „opica“ v hlave… a pustíme ju z hlavy preč. A následne reagujeme tak, ako je to pre nás v tomto momente najvhodnejšie.
Celá debata | RSS tejto debaty