Založ si blog

Premýšľate nad novou záhradou? Nechajte sa inšpirovať Stredomorím!

Inšpiráciu pre vašu novú záhradu môžete načerpať aj na potulkách po prímorských oblastiach južnej Európy. Ak si chcete kus Stredomoria priniesť k sebe domov, dá sa to, avšak treba myslieť na niekoľko zásad. Zistite, ako by mala vyzerať záhrada inšpirovaná Stredomorím a čo by jej určite nemalo chýbať. 

Pustite sa do plánovania s odborníkom

Možno sa to nezdá, ale za každou krásnou záhradou sú hodiny a hodiny plánovania, úprav a napokon aj tvrdej práce. K tvorbe novej záhrady je potrebné pristupovať komplexne a ak patríte medzi perfekcionistov, ktorí nechcú príliš experimentovať, vhodnou voľbou môže byť aj oslovenie záhradného architekta. 

Výborným základom pre vznik Stredozemnej záhrady v našich zemepisných šírkach je teda kvalitný projekt, o ktorý sa vám postará napríklad záhradný architekt Bratislava. Možno vás to prekvapí, no záhrady v mediteránskom štýle sú u nás stále populárnejšie. Každá z nich však môže byť absolútne originálna. 

zahradny architekt
zdroj: atelierduma.sk

Miesto s dostatkom slnečného svetla

Jednou z prvých otázok ešte pred realizáciou či plánovaním záhrady v Stredomorskom štýle je, či sa u nás dajú vytvoriť vhodné podmienky. Určite áno, treba však vybrať správne miesto pre vegetáciu a na niektorých miestach možno trošku upraviť zloženie pôdy pre dosiahnutie väčšej priepustnosti. 

Pre Stredomorskú záhradu sú vo všeobecnosti ideálne slnečné lokality, no problémom vyslovene nie sú ani polo-tienené miesta. 

Pestré kolekcie kvetín a byliniek

Ak už máte v ruke projekt záhrady, stačí si nasadiť pracovní rukavice a pustiť sa do práce. Po nevyhnutných terénnych úpravách nastáva tá krajšia fáza, v ktorej sa budete venovať výsadbe. Jednotlivé typy rastlín a stromov by mali byť už súčasťou projektu, keďže každému druhu je vhodné vybrať to správne umiestnenie s ohľadom na konkrétne potreby pri pestovaní. Výber vegetácie je pritom veľmi pestrý a hoci naše mierne klimatické pásmo je trochu chladnejšie, stále máte na výber dosť rastlín, ktorým sa bude bez problémov dariť aj u nás. 

Na záhrade tohto typu potom nemôže chýbať levanduľa, ibištek, bobkový list, citrónovník alebo napríklad aj olivovník, ktorému sa v našich klimatických podmienkach tiež celkom darí. Nezabudnite ani na záhon s bylinkami, ktoré môžete následne využiť v kuchyni. Aby vám záhrada v stredomorskom štýle robila radosť aj dlhodobo, dobre si premyslite, čo bude s rastlinami v zime a akú starostlivosť si budú vyžadovať. 

olivovnik
zdroj: pixabay.com

Dizajnové prvky v mediteránskom štýle nemôžu chýbať

Po vytvorení záhonov a výsadbe nastáva tretia fáza, ktorá je u mnohých záhradkárov veľmi obľúbená. Budovanie cestičiek, nákup rôznych kvetináčov a rozmiestňovanie dekorácií. Nezabudnite, že k záhradám v tomto štýle sa perfektne hodia doplnky so zemitými farebnými tónmi. Fantázii sa v tomto smere naozaj nekladú, a tak ju môžete nechať naplno pracovať. 

K aromatickým bylinkám a rozbujneným stromom doplňte kvetináče alebo záhradné sochy v teplých zemitých farbách. Nezabudnite na drevenú lavičku alebo záhradnú hojdačku a vytvorte si jedinečné zátišie pre chvíle vášho relaxu. Záhrada v mediteránskom štýle vám navyše svojím stvárnením neraz pripomenie sladké ničnerobenie na dovolenke. Trošku exotiky rozhodne nezaškodí, ani keď ste u seba na záhrade.

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Vladimir Putin

Putin: Výsledky volieb svedčia o tom, že sa v Rusku rozvíja demokracia

25.09.2021 20:00

Ruský prezident tiež zdôraznil, že právomoci Dumy sa zmenili, keďže prišlo k zmene ruskej ústavy.

Richard Strapko

Šéf VšZP Strapko: Poisťovne by sa nemali predháňať v benefitoch

25.09.2021 19:15

Generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Richard Strapko hovorí, že sa mu podarilo zastabilizovať odliv poistencov, no zmeny idú pomaly a je to „ako otáčať loď“.

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115733x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu