Ponuka elektromotorov je dnes omnoho širšia, ako kedykoľvek predtým, čím sa nielenže zvyšuje ich dostupnosť, ale zároveň si môžete vybrať elektromotor podľa konkrétnych podmienok prevádzky. Pri výbere netreba zabúdať ani na pracovné cykly.
Priemyselné či bežné prostredie, každé z nich predstavuje celkom inú mieru záťaže pre elektromotor. Už napríklad elektromotor 7,5kW je dostačujúci pre väčšinu bežných aplikácií a vybrať si ho môžete v rôznych konštrukčných vyhotoveniach. Zďaleka však nezávisí len od výkonu, nemenej dôležité je čo najpresnejšie špecifikovať pracovný cyklus.
Vo všeobecnosti rozlišujeme 4 typy pracovných cyklov. Keďže každý typ aplikácie je svojim spôsobom špecifický, platí to aj o jednotlivých cykloch.
Nepretržitá prevádzka
Nepretržitá prevádzka je pre elektromotor pomerne náročná, vyskytuje sa predovšetkým v priemyselných podmienkach. Čo sa týka výkonu, aj napríklad elektromotor 5,5kW zvládne nepretržitú prevádzku, ak je jeho chladenie, konštrukcia a ďalšie komponenty adekvátne prispôsobené.
Variabilná nepretržitá prevádzka
Ešte náročnejšia, ako nepretržitá prevádzka s konštantným zaťažením je prevádzka, kde sa zaťaženie mení. Príkladom sú priemyselné zariadenia, ktoré síce bežia stále, no nie vždy spracovávajú rovnaké množstvo materiálu. V tomto smere sú ideálne elektromotory s vysokým výkonom.
Prerušovaná prevádzka
Prerušovaná prevádzka patrí medzi najbežnejšie. Činnosť elektromotora je v tomto prípade prerušovaná dobami úplného pokoja. Môže ísť trebárs o ventilátory, ktoré sa spúšťajú iba za určitých podmienok. Zvládne ich hravo aj elektromotor 3kW, prípadne s menším výkonom. Dôležité je ustrážiť či časté spúšťanie a činnosť mimo ideálnej prevádzkovej teploty elektromotor nepoškodzuje.
Hodinová prevádzka
Prevádzka elektromotora s plánovaným spúšťaním na vopred dané časové obdobie. Ideálne je vybrať napríklad elektromotor 4kW, ktorý je schopný dostať sa rýchlo na svoju štandardnú prevádzkovú úroveň.
Celá debata | RSS tejto debaty