Založ si blog

Likvidáciu azbestovej strechy je potrebné zveriť odborníkom hneď z viacerých dôvodov

Kým niektoré stavebné materiály sa využívajú už desiatky, ba dokonca až stovky rokov, od iných materiálov sa naopak stále viac upúšťa. Medzi tie, ktorých výrazne ubudlo, patrí aj azbest. Odstraňovanie tohto materiálu je pomerne problematické, a to hneď z viacerých dôvodov. Netreba mať však obavy, likvidácia azbestu nie je v prípade rekonštrukcie náročnou prekážkou, treba si iba vybrať autorizovaného odborníka. 

Azbest bol kedysi veľmi obľúbený stavebný materiál

Je to už niekoľko desaťročí, čo azbest patril medzi veľmi obľúbené materiály. Je veľmi pevný, odolný a popritom aj ohybný. Zabudnúť nesmieme ani na vysokú mieru odolnosti voči ohňu. Netrvalo preto dlho a azbest sa začal v stavebníctve veľmi využívať. Vyrábali sa z neho nielen strešné krytiny, ale používal sa aj v prípade potrubí, alebo na stavbu oplotenia. 

Azbest sa tiež primiešaval do cementových dosiek, ktoré mali nespočetné množstvo využití. Je preto veľmi pravdepodobné, že ste sa s azbestom už stretli bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Práve v tomto často spočíva problém. Ak sa stavebník rozhodne pre rekonštrukciu, môže sa stať, že ani nevie o tom, že v niektorých miestach môže naraziť na azbest, resp. materiál s jeho prímesou. K tejto situácii neraz dochádza už pri maľovaní. Neraz sú to práve maliari Bratislava, ktorí zistia, že niektoré prvky sú z azbestu a mali by byť odstránené. 

Prečo je azbest taký nebezpečný? 

Slávu azbestu ako stavebného materiálu potlačili výskumy, ktoré dokazovali jeho škodlivé účinky na ľudský organizmus. Dnes to už berieme ako fakt, no nie vždy to tak bolo a tak popularita azbestu klesala spočiatku dosť pozvoľne. Neskôr už došlo k plošnému zákazu využívania azbestu ako stavebného materiálu a tak sa s ním dnes môžete stretnúť naozaj iba v prípade starších stavieb a strešných krytín. 

Tento materiál je pre ľudský organizmus škodlivý z toho dôvodu, že pri manipulácii s ním dochádza veľmi ľahko k drobeniu jeho vlákien a ich rozptýleniu. Vdýchnuté čiastočky azbestu sa následne ukladajú v pľúcach, kde pôsobia karcinogénne. V prípade príliš starých azbestových dosiek dokonca k drobeniu môže dochádzať aj samovoľne. 

azbest
zdroj: montescompany.sk

V každom prípade sa treba vyvarovať svojpomocnému odstraňovaniu a likvidácii azbestu. Vzhľadom na to, že ide o nebezpečný materiál, patrí táto činnosť do rúk certifikovaným odborníkom. Ochrániť vás nemusí ani to najlepšie pracovné oblečenie, pretože dôležitý je tiež spôsob narábania s azbestom a jeho správna likvidácia. 

Čo zahŕňa profesionálna likvidácia azbestu? 

Svojpomocná likvidácia azbestu je napriek rizikám ešte stále celkom častým nápadom mnohých stavebníkov, ktorí chcú za každú cenu ušetriť. Treba si však uvedomiť, že nejde iba o samotné narábanie s azbestom, ale aj jeho likvidáciu. O všetko od demontáže až po odvoz azbestu s jeho následnou likvidáciou sa radi postarajú autorizovaní odborníci. 

odvoz a likvidácia azbestu
Poľnohospodárske družstvo Podielnikov, Záhorská Bystrica – likvidácia azbestu (zdroj: montescompany.sk)

Znamená to teda, že ak sa obrátite na profesionálov, tak s likvidáciou azbestu nebudete mať vôbec žiadne starosti. Dokonca tento proces ani veľmi nezdrží vašu rekonštrukciu. Likvidácia bežnej azbestovej strechy na menšej stavbe, ako je napríklad záhradná búda, je otázkou niekoľkých hodín. Netreba tiež zabúdať, že azbest je potrebné odviesť na skládku nebezpečných odpadov. Odvoz azbestu je samozrejme súčasťou celej služby a pri väčšine profesionálov si zaň netreba priplácať. 

Ohľadom likvidácie azbestu preto vždy oslovte autorizovaných odborníkov. Nejde totiž iba o vaše pohodlie, ale aj o zdravie a život. 

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496429x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu