Založ si blog

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka.

Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami v oblasti hlavy a tváre a ľahko si ju môžeme pomýliť s psoriázou (lupienkou) či atopickým ekzémom. Vzniká najmä na miestach, kde je pokožka bohatá na mazové žľazy, pričom tieto miesta môžu nepríjemne svrbieť. 

vlasy
zdroj: freepik.com

Prečo vzniká seborea?

Presné príčiny vzniku tejto choroby nie sú úplne jasné a môže sa objaviť prakticky u kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa však vyskytuje v mladých ľudí v puberte, novorodencov ako tzv. novorodenecká seborea u dospelých vo veku medzi 20. a 40. rokom. Spúšťačom tohto ochorenia môžu byť viaceré faktory, medzi nimi napríklad aj genetická predispozícia, mastná pokožka, hormonálna nerovnováha, deficit vitamín skupiny B, nadbytok mužských hormónov v organizme, oslabený imunitný systém či narušená bariéra pokožky. Vplyv na vznik tohto ochorenia však môže mať aj nadmerný emočný stres a depresia. 

Seborea a liečenie

Základom liečby seboroickej dermatitídy je najmä správna a pravidelná hygiena postihnutých miest, ktorá je však často úzko spojená s celkovou zmenou životného štýlu v podobe väčšieho pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu, zharmonizovania emócií, dostatkom oddychu a vyváženou zdravou stravou, v ktorej by nemal chýbať dostatok zeleniny a ovocia bohatých na mikronutrienty. Zároveň sa odporúča pridať doplnky výživy v podobe vitamínov zo skupiny B, zinku, selénu, omega-3 kyselín a železa. 

zelenina
zdroj: pixabay.com

Železo je dôležitý prvok pre naše telo 

Železo prispieva v našom organizme k dôležitým úlohám, ako je napríklad správna kognitívna funkcia, látková premena, správna tvorba červených krviniek, prenos kyslíka a mnohým ďalším. Aj preto patrí k významným prvkom pri liečení seborei. V praxi rozlišujeme viaceré typy tejto choroby, pričom pri tých vážnejších priebehoch je už potrebné lekárske vyšetrenie a špeciálne nastavenie liečby. Pri akomkoľvek nastavení liečby však odporúčame najprv sa poradiť s odborníkmi v danej oblasti. 

železo
MedPharma ŽELEZO (zdroj: etabletka.sk)

Využite koniec leta a začiatok jesene na to, aby ste si spravili radosť

25.09.2021

Na konci leta vás rozhodne nemusí chytať úzkosť. Užiť si posledné teplé a dlhé dni si môžete aj po začiatku školského roka a konci hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako si teda naplno užiť začiatok jesene a vyhnúť sa negatívnym pocitom zo skracujúcich sa a chladnejších dní? Dovolenka po letnej sezóne? Využite ju na jachting! Ak ste si dovolenku [...]

Hľadáte spôsoby, ako vylepšiť web? Na toto netreba v roku 2021 zabudnúť!

24.09.2021

Rovnako ako v akomkoľvek inom segmente, aj webové stránky podliehajú určitým trendom. Používatelia internetu sú čoraz náročnejší na prehľadnosť webu, rýchlosť načítania jednotlivých stránok, či rýchlu dostupnosť zákazníckej podpory. Ak chcete so svojím webom držať krok aj v roku 2021, použitie týchto troch prvkov by ste mali určite zvážiť. [...]

Web development nie je iba o kódovaní: cesta ku kvalitnému webu si vyžaduje veľa úsilia

23.09.2021

Vývoj webových stránok zahŕňa celkom pestrý súbor činností presahujúcich z rôznych iných odvetví, ako je grafika, UX či tvorba obsahu. Neplatí teda, že web development je nutne len o kódovaní. Zamerali sme sa na základné princípy moderných webov a ich súčastí. Kým jednoduchú prezentačnú webstránku si dnes vďaka rôznym službám doslova [...]

Polícia / NAKA / Kukláč /

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

25.09.2021 19:04

Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd.

Taliban

Taliban na hlavnom námestí v Heráte zavesil na žeriav mŕtve telo

25.09.2021 17:33

Taliban krátko predtým oznámil, že v Afganistane zavedie opäť tvrdé tresty vrátane popráv či odsekávania rúk.

Rusko politika voľby parlamentné Omsk

Dve organizácie napojené na scientológov boli v Rusku vyhlásené za nežiaduce

25.09.2021 17:04

Týmto rozhodnutím sa otvára cesta k zákazu oboch subjektov v krajine. Organizácie údajne predstavujú hrozbu pre bezpečnosť Ruskej federácie.

Turów

"Čechov neobsluhujeme", píše sa na dverách jedného podniku neďaleko bane Turów

25.09.2021 16:46

Ide o reakciu na žalobu, ktorú Česko podalo na Poľsko na Súdnom dvore EÚ a jej dôsledkom je denná pokuta pol milióna eur za ignorovanie nariadenia o bezodkladnom pozastavení ťažby.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 135
Celková čítanosť: 115658x
Priemerná čítanosť článkov: 857x

Autor blogu