Založ si blog

Malá exkurzia o tom, prečo je dôležitý kolagén a vitamín B

Kolagén je bielkovina, ktorá má najväčšie zastúpenie v našom tele, pričom spomedzi všetkých bielkovín v tele cicavcov tvorí celkovo 25 – 30 %. Kolagén nesie ľudové označenie ako „bielkovina mladosti“, pretože je kľúčom ku kráse a zdraviu pokožky a kĺbov v našom organizme.

Zdravie a krásu nám však pomáhajú zachovávať aj ďalšie dôležité prvky, medzi ktorými má svoju dôležité miesto aj vitamín B. Jeho nedostatok v ľudskom tele môže spôsobovať rôzne nepríjemné prejavy, ako je vypadávanie vlasov, nadmerná únava, pokles dobrej nálady či zvýšený výskyt ekzémov. 

Kolagén a jeho funkcia zakomponovaná priamo v názve

O základnej funkcii kolagénu napovedá samotný jeho názov, ktorý v preklade z gréčtiny znamená nasledovné: „kólla“ je lepidlo a „gen“ je produkcia. Hlavnou úlohou kolagénu je zabezpečiť, aby spojivové tkanivá svalov a kostí zvládali záťaž a aby pokožka netrpela starnutím. Nájdeme ho v šľachách, pokožke, chrupavkách, kostiach a svaloch po celom tele, v zuboch, črevách, rohovke alebo cievach. Kolagén je základnou stavebnou hmotou podporných tkanív v tele a dôležitou zložkou medzibunkovej hmoty. Udáva sa, že tvorba kolagénu sa postupne znižuje po 25. roku veku života a po 40. roku ho už telo nevytvára vôbec. Úbytok kolagénu následne vedie k viacerým zmenám v organizme, ako je ochabujúce svalstvo, zhoršenie stavu kostí, pokožky, degenerácii kĺbov, strata lesku, lámavosť či vypadávanie vlasov.

starnutie pokozky
zdroj: freepik.com

Vitamín B ako ďalší kľúč k dobrému zdraviu

Vitamíny B sú nevyhnutné pre riadne fungovanie metabolizmu a nervového systému v ľudskom tele. Nájdeme ich napríklad v syroch, mäse, kvasniciach, celozrnných obilninách, orechoch alebo aj v strukovinách. Sú rozpustné vo vode a delia sa do ôsmich základných skupín: vitamín B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Ich nedostatok môže spôsobovať vypadávanie vlasov, výkyvy nálady, ale aj zvýšený výskyt ekzémov. Vitamány B pomáhajú aj pri znižovaní stresu a únavy a sú dôležité pre správne fungovanie nášho metabolizmu a tvorbu energie v tele. Vitamíny B však majú aj množstvo ďalších dôležitých funkcií podobne, ako je to pri ostatných látkach, ktoré sú potrebné pre harmonické fungovanie nášho zdravia. 

únava
zdroj: pixabay.com

Naša strava by mala byť pestrá a odrážať náš životný štýl. Aj pri mnohých povinnostiach, ktoré každý deň máme, by sme si mali nájsť dostatok času na prípravu vyváženej stravy, oddychu, realizáciu kreatívnych činností a pobyt na čerstvom vzduchu. Ak nám niektoré z dôležitých látok chýbajú, máme možnosť doplniť ich stravou aj v podobe rôznych výživových doplnkov, o ich užívaní je však vhodné sa vždy vopred poradiť s príslušnými odborníkmi. 

kolagen vyzivovy doplnok
Kolagén výživový doplnok (zdroj: etabletka.sk)

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

Vražda novinárky Malta

Malta musí niesť zodpovednosť za smrť novinárky

30.07.2021 09:46

Vyplýva to z nezávislého vyšetrovania jej zabitia. Daphne Caruanovú Galiziovú zabila 16. októbra 2017 bomba nastražená v aute.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76175x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu