Založ si blog

Zistite, ako vyzerá blízka budúcnosť priemyselných prevodoviek

Túžba po poznaní toho, čo prinesie budúcnosť sa rovnako ako mnohých iných oblastí, týka aj priemyselných pohonov. V tomto smere je totiž stále čo vylepšovať, stúpajúci tlak na vyššiu efektivitu a rýchle napredovanie vývoja výrazne rozširujú možnosti. Aktuálne teórie o tzv. Priemysle 4.0 by sme potom kľudne mohli označiť ako blízku budúcnosť. Zistite, ako sa to bude týkať priemyselných prevodoviek, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou mnohých pohonných systémov. 

Niet pochýb, že sú to práve pohonné systémy, ktoré sú kostrou priemyselných prevádzok. Vyše 60 % energií sa v priemysle spotrebuje práve na zabezpečenie pohonov. Okrem neho, zvládnu moderné elektromotory aj rôzne ďalšie úlohy, ktoré sú v mnohých segmentoch nenahraditeľné. Zo všetkých spomeňme napríklad vibrační elektro motory, zabezpečujúce automatické triedenie súčiastok, prípadne liečiv vo farmaceutickom priemysle. Je preto logické, že moderné pohonné systémy by mali byť nielen veľmi presné a nabité funkciami, ale zároveň energeticky úsporné. 

V znamení konektivity

Skratka IoT, teda Internet of things, nie je ničím novým, no zavádzanie do praxe je zatiaľ pozvoľnejšie. Zjednodušene povedané ide o to, že jednotlivé zariadenia v domácnosti sú vzájomne poprepájané a zároveň pripojené na internet. V priemysle hovoríme o IIoT, kedy sú takto prepojené všetky pohonné systémy a ich jednotlivé komponenty. Veľkou výzvou je štandardizácia komunikačných protokolov a umožnenie, aby mohli byť elektromotory, prevodovky a frekvenčné meniče súčasťou priemyselnej siete. 

V tomto smere je zaujímavou možnosťou, aby bolo možné spomínaným rozhraním vybaviť už existujúce zariadenia, čím by bolo možné vyhnúť sa neúmerne vysokým nákladom na celkovú obnovu pohonného systému. V tom prípade, by sa aj čelní převodovka, ktorá už má niekoľko rokov prevádzky za sebou, mohla relatívne ľahko stať súčasťou toho najmodernejšieho systému. 

technológie
zdroj: pixabay.com

Rozširovanie digitalizácie

Čo nie je možné merať, nie je možné ani systematicky vylepšovať. Moderné prevodovky, ktoré dnes udivujú na svetových veľtrhoch, sú vybavené množstvom senzorov, ktoré dokážu nielen snímať, ale aj vyhodnocovať množstvo údajov v reálnom čase a posielať ich na spoločný podnikový server. Senzory pritom neustále sledujú nielen aktuálny stav zariadenia, ale tiež okolité podmienky a v nadväznosti ne môžete ľahko nastaviť, ako sa má zariadenie v konkrétnom prípade správať. 

Týmto spôsobom je možné dosiahnuť aj účinnú elimináciu chýb ľudského faktora. Ak sa zariadenie počas prevádzky dostane do hraničných hodnôt, môže svoju činnosť buď ukončiť alebo obmedziť tak, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Týmto spôsobom je možné vyhodnocovať desiatky údajov, pričom je ľahké zabrániť chybám z nepozornosti. Medzi neustále sledované parametre môže patriť napríklad teplota zariadenia, teplota okolia, vibrácie, montážna poloha, množstvo oleja a podobne. 

Po príklady, ako by to mohlo vyzerať v praxi, opäť netreba chodiť ďaleko. Nesprávne namontovaná šneková převodovka môže byť zdrojom viacerých problémov, pomocou senzorov vždy skontrolujte svoju polohu a tak sa nestane, že by fungovala v režime, ktorý by ju mohol poškodiť, prípadne by zapríčinil zníženie efektivity celého pohonného procesu. 

Čiastočná autonómia zariadení

Možno sa vám to bude zdať ako sci-fi, no už aj priemyselné pohonné systémy dokážu fungovať autonónme. Prejavuje sa to tým, že dokážu informácie nielen samostatne zaznamenať, uložiť, či odoslať niekam na server, ale dokonca ich aj logicky vyhodnocovať. Do určitej miery je tak možné už dnes dosiahnuť čiastočnú autonómiu, kedy zariadenie bude meniť svoje nastavenia bez zásahu obsluhy. 

automatizacia zariadeni
zdroj: pixabay.com

Zariadenie bude mať v reálnom čase vždy množstvo údajov, ktoré bude neustále vyhodnocovať a dávať si do súvislostí. Rozhodnutia, ktoré by možno obsluhe trvali dlhé minúty či hodiny, bude zariadenie schopné na základe dostupných údajov schopné prijať neporovnateľne rýchlejšie. 

Inteligentná priemyselná technika si už dnes začína nachádzať svoje uplatnenie a je iba otázkou pomerne krátkeho času, kedy bude na trhu dominovať a priemysel 4.0 sa stane takpovediac štandardom. 

Vieme, kde nájdete obklady a dlažby, do ktorých sa hneď zamilujete

29.07.2021

Zariaďujete interiér alebo si zveľaďujete okolie domu a hľadáte tie správne obklady a dlažbu? V širokej ponuke sa môžete ľahko stratiť. Neprechádzajte katalógy, ale radšej sa príďte o kvalite presvedčiť osobne. Presne tak si totiž vyberiete to najlepšie a sme presvedčení, že obklady a dlažby od ProCeram si získajú aj vás! Materiál vyberajte s rozumom [...]

Seborea vie potrápiť, pomôcť môže napríklad aj železo

27.07.2021

Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka. Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami [...]

Záleží vám na hygiene? Toto sú tie najšpinavšie miesta na toaletách!

26.07.2021

Patríte medzi tých, ktorým nie je ľahostajná hygiena a striasa vás pri pocite, že by ste si nemali kde umyť a vysušiť ruky? Nie ste rozhodne sami. V tomto smere ale môže byť návšteva verejne prístupných toaliet hotovým strašiakom. Zamerali sme sa na miesta, ktoré patria v prípade verejne prístupných toaliet medzi tie najznečistenejšie. [...]

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

Baroková Biskupská záhrada na Spiši

30.07.2021 12:00

Na Spiši sa budete cítiť ako vo Francúzsku. Biskupská záhrada má veľký potenciál.

protest proti zvýhodňovaniu očkovaných, Prezidentský palác

Protest pri Prezidentskom paláci pokračuje. Polícia tvrdí, že prijala opatrenia

30.07.2021 10:59, aktualizované: 11:41

Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku je pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Letná akadémia, Luník IX

Deti z Luníka dali prednosť učeniu

30.07.2021 10:19

Doobeda programujú roboty z lega, skúmajú rôzne technológie a poobede sa vzdelávajú na rôznych prednáškach.

test, testovanie, Covid, antigén, trnavská cesta 37, autobus cestov

Laboratóriá odhalili 44 infikovaných, obete nepribudli

30.07.2021 10:15, aktualizované: 11:11

Počet hospitalizovaných klesol o dvoch, v nemocniciach je v súvislosti s koronavírusom 81 ľudí.

blogger

Na stránke news.blog.pravda.sk nájdete čerstvejšie informácie o veciach ktoré vás môžu zaujať, prekvapiť alebo dokonca ovplyvniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 100
Celková čítanosť: 76181x
Priemerná čítanosť článkov: 762x

Autor blogu