Odhodlali ste sa po rokoch na rekonštrukciu bytu a hľadáte spôsoby, ako ju zvládnuť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie? Ak pred začiatkom rekonštrukcie venujete určitý čas plánovaniu a hľadaniu tých správnych dodávateľov, ušetríte si kopec starostí, ktoré by ste inak museli riešiť takpovediac „za pochodu“. Aby ste sa nemuseli spoliehať na žiadne náhody, prečítajte si našich 5 tipov, ktoré vám uľahčia prežitie rekonštrukcie. Výsledok navyše bude stáť za to!
1. Plán, projekt a vizualizácia
Akákoľvek rekonštrukcia bytu by mala začať dôkladným naplánovaním. Spravte si rozvrh konkrétnych prác, určite si rozsah a pokúste sa všetky činnosti zladiť tak, aby jednotlivé práce na seba rozumne nadväzovali. Pri plánovaní vždy počítajte aj s časovou rezervou, niektoré práce sa môžu ľahko zdržať, iné sa zas možno podarí dokončiť skôr. Čím lepší bude váš plán, tým ľahšie budete počas rekonštrukcie čeliť neočakávaným zmenám.
Pri väčšej rekonštrukcii venujte pozornosť projektovaniu a prípadnej vizualizácii. Ak budete mať spracovanú podrobnú vizualizáciu, omnoho ľahšie sa vám bude komunikovať s dodávateľmi, pretože na základe nej budú jasne vidieť, aké sú vaše požiadavky. Počiatočná investícia do vizualizácie resp. kvalitného projektu, môže mať pre vás v neskorších fázach doslova cenu zlata.
2. Výber tých správnych stavebných materiálov
Ak oslovíte konkrétnych odborníkov, určite vám pri výbere stavebných materiálov poradia. V prípade, že máte špecifické požiadavky a radi by ste si stavebné materiály vybrali svojpomocne, dá sa aj to, avšak nájdite niekoho, na koho sa pri výbere budete môcť 100 % spoľahnúť. Ak zoberiete výber stavebného materiálu do vlastných rúk, budete mať zároveň lepšiu kontrolu nad tým, aby ste neprekročili stanovený rozpočet.
Široký sortiment stavebných materiálov nájdete na www.stavebniny-stavplot.sk, pričom počítať môžete aj s odbornou pomocou pri výbere tak, aby ste za svoje peniaze dostali to najlepšie.
3. Myslite aj na svojich susedov
Rekonštrukcia bytu nebude náročná iba pre vás, ale aj pre vašich susedov. Vŕtanie, búchanie či zvýšená prašnosť nie sú v prípade rozsiahlejších rekonštrukcií ničím nezvyčajným. Základnou slušnosťou je dostatočne konkrétne oznámenie, v akom termíne bude rekonštrukcia prebiehať a na koho sa v prípade problémov majú susedia obrátiť. Všetky práce sa snažte organizovať tak, aby ste susedov zbytočne neobťažovali hlukom a neporiadkom.
4. Kam so stavebným odpadom?
Pri väčších aj menších rekonštrukciách je vždy potrebné vyriešiť, ako naložíte so stavebným odpadom. Ak sa obrátite na firmu, ktorá vám rekonštrukciu zabezpečí na kľúč, tak sa o odvoz a likvidáciu stavebného odpadu starať nemusíte. Ak ale niektoré z prác robíte svojpomocne, zabezpečte si už vopred spôsob jeho likvidácie. Myslite tiež na to, že nie s každým odpadom môžete narábať – typickým príkladom je trebárs azbest, ktorého likvidáciu je potrebné zveriť do rúk odborníkom.
Likvidácia nebezpečného odpadu teda nie je záležitosťou, ktorú by ste zvládli svojpomocne. Nielenže narábanie s takýmto odpadom je rizikové pre vaše zdravie, ale zároveň je aj tento odpad potrebné likvidovať pri dodržaní špeciálnych opatrení. Firma Montescopany poskytuje komplexné služby týkajúce sa narábania a likvidácie s nebezpečnými odpadmi, takže ak pri rekonštrukcii hrozí, že by ste prišli do styku s nebezpečnými materiálmi, je potrebné obrátiť sa na profesionálov.
5. Majte záložný plán, ak sa niečo nepodarí podľa vašich predstáv
Môžete mať všetko dopodrobna rozplánované, no neraz aj zdanlivá drobnosť pri rekonštrukcii vaše plány prekazí. Stačí, ak sa majstri trochu zdržia, alebo sa pri rekonštrukcii objaví neočakávaná prekážka. Vždy majte pripravený plán toho, čo urobíte, ak napríklad zostane kúpeľňa nepoužiteľná po dlhší čas, alebo ak sa budete musieť na pár dní úplne odsťahovať.
Pustite sa do rekonštrukcie vždy s rozumom, jasným plánom a k tomuto plánu si pripravte aj záložný. Nadobudnete istotu, že počas zveľaďovania vášho bytu vás len tak ľahko nič neprekvapí.
Celá debata | RSS tejto debaty