Údržba v podnikoch bez ohľadu na ich zameranie či segment patrí medzi kľúčové faktory ovplyvňujúce prevádzkyschopnosť a v neposlednom rade aj ziskovosť samotnej prevádzky. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, ako by mal údržbár, resp. tím údržbárov pracovať a dosahovať efektivitu v krátkodobom aj dlhodobom horizonte? Prinášame vám tipy na postupy, ktorými zlepšíte úroveň údržby v prevádzke.
Zostaviť tím spoľahlivých a šikovných údržbárov rozhodne nie je jednoduché. Ide však o nevyhnutnú súčasť každého podniku, resp. prevádzky, v ktorej sa využívajú stroje a rôzne zariadenia. Pri celom rade priemyselných prevádzok je pôsobenie údržbárskeho tímu každodennou nevyhnutnosťou a v tomto smere je zvyšovanie efektivity dlhodobým procesom. Stroje a zariadenia sú stále zložitejšie a teda aj nároky na údržbárov sú stále vyššie. Zistite, ako dosiahnuť údržbu na vysokej úrovni a čo tým môžete získať.
Pravidelné školenia aj správna motivácia
Už vyššie sme spomenuli, že stroje sú stále zložitejšie a spolu s tým súvisí aj potreba zvyšovania odbornej kvalifikácie personálu. Výnimkou nie sú ani údržbári, ktorých si dodnes mnohí ľudia predstavujú ako tých, ktorí majú špinavé rukavice, dotrhané montérky, náradie a opravujú čo sa práve pokazí. Tento obraz už v mnohých prevádzkach realite príliš nezodpovedá. Stále vo väčšej miere sa vyžaduje odborná kvalifikácia a vzdelanie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou pre konfiguráciu aj diagnostiku strojov.
Kľúčom k úspechu je teda predovšetkým vzdelanie, pravidelné školenia a v neposlednom rade aj motivácia zamestnancov údržby. Aj menší tím si zaslúži svojho manažéra, ktorý bude koordinovať aktivity tímu a podieľať sa na plánovaní údržby.
Základom je kvalitná pracovná výbava
Ak už sme načreli do tajov údržby strojov, nedá sa nespomenúť, že stále vyššie nároky sú kladené aj na bezpečnosť a pohodlie pri práci. Preto je pri budovaní údržbárskeho tímu dôležitá aj kvalitná pracovná výbava, vďaka ktorej sa šikovní zamestnanci údržby budú môcť naplno realizovať.
Zabúdať netreba predovšetkým na osobné ochranné pracovné prostriedky, akými je napríklad kvalitná pracovná obuv s ochrannými prvkami. Spracovanie takejto obuvi je pri práci údržbára naozaj neoceniteľné, odporúčame vyberať pracovné topánky so špeciálnou protišmykovou podrážkou, zosilnenou špicou a tiež planžetou, ktorá zabraňuje prepichnutiu podrážky. Samozrejme, pracovná obuv je iba jednou zložkou výbavy, medzi ďalšie môžeme zaradiť ostatné pracovné odevy, tašky na náradie či iné pomôcky uľahčujúce výkon každodennej práce.
Spolupráca s inými odborníkmi
Hoci tím šikovných a vzdelaných údržbárov má pre každý efektívne fungujúci podnik cenu zlata, nedá sa spoliehať na to, že odstránia akýkoľvek problém. Manažér tímu by mal byť pripravený na to, aby vedel vyhodnotiť, v akých situáciách je lepšie obrátiť sa na odborníkov. V rámci podniku zďaleka totiž nejde len o opravovanie strojov, ale prakticky o všetky údržbárske práce týkajúce sa aj kancelárskych priestorov či sociálnych zariadení.
V prípade niektorých nevyhnutných technických zásahov je naozaj potrebné obrátiť sa na externého poskytovateľa. Ako príklad uveďme krtkovanie. Kým bežné čistenie odpadových rúr vo vašom podniku určite s patričnými nástrojmi zvládne aj údržbár, na zložitejšie prípady je už potrebné povolať profesionálov, ktorí sa na krtkovanie a čistenie kanalizácií špecializujú a sú adekvátne technicky vybavení. Navyše, ak si nájdete krtkovanie cena, zistíte, že ani zložitejšie zásahy nie sú tak nákladné, aby zruinovali váš rozpočet.
Lepšie plánovanie prináša aj lepšie výsledky
Mnohé podniky fungujú tak, že doslova iba narýchlo „hasia“ vzniknuté problémy. Tento prístup ale nie je príliš efektívny, pretože spôsobuje prestoje a zvyšuje sa tiež riziko finančne nákladnejších opráv. Omnoho efektívnejšie je v tomto smere plánovanie a prevencia, teda problémom účinne predchádzať.
Toto je možné dosiahnuť pravidelnými revíziami zariadení a uplatňovaní moderných postupov kontroly. Ak je to možné, zabezpečte, aby údržbársky tím pracoval podľa vopred stanovených plánov, ktoré budú nastavené na účinné predchádzanie problémom.
Zdroj: odevypracovne.sk, krtkovanie-non-stop.sk
Celá debata | RSS tejto debaty