Založ si blog

Ušetrite na energiách v dome nenápadnými ale účinnými opatreniami

Zdá sa vám, že platíte veľa za energie a peniaze vám doslova unikajú spopod dverí? Existujú rôzne riešenia, ktoré sa dajú aplikovať relatívne rýchlo, lacno a tak nie je dôvod ich nevyužiť. Zamerali sme sa na miesta, v ktorých spravidla dochádza k najväčším stratám spôsobujúcim nedoplatky na vašich faktúrach za energie.

Skôr ako sa pustíte do realizácie náročných a drahších stavebných úprav s cieľom energetických úspor, vezmite si do ruky kalkulačku a vypočítajte si návratnosť takejto investície. Na dosiahnutie nižších účtov za energie však nie sú vždy nevyhnutné veľké investície, niekedy stačí len venovať jednotlivým stavebným prvkom trochu viac pozornosti a upraviť aj svoje návyky.

Skontrolujte okná, dvere a nezabudnite ani na garážovú bránu

Cez staré okná často prefukuje, čo však robiť vtedy, ak vaše okná ešte zďaleka nie sú na odpis, no aj tak okolo nich cítite chladný vzduch? Každé okno si vyžaduje aspoň základnú údržbu a povedzme si úprimne, väčšina ľudí ju vôbec nevykonáva. Napríklad bežné plastové okno by ste mali aspoň raz ročne nastaviť, skontrolovať tesnenia a jednotlivé časti kovania premazať. Podobne to platí aj o dverách a garážovej bráne.

Pri garážových bránach ešte na chvíľku zostaňme. Neraz totiž za veľké tepelné straty môže práve garážová brána, ktorá nedolieha, prípadne je nedostatočne zateplená. Ak vás realizácia garážovej brány ešte len čaká, myslite na to, že potrebujete kvalitnú bránu, ktorá v značnej miere zabráni tepelným únikom. V tomto smere venujte pozornosť výplni brány a jej tesneniam. Dobrým príkladom sú garážové brány od Visio.systems, ktoré sa využívajú aj v pasívnych domoch, kde sú na minimalizáciu tepelných únikov kladené tie najvyššie nároky.

realizacia garazovej brany
Realizácia garážovej brány visio.systems

Osvojte si úsporné návyky pri opakovaných činnostiach

Možno sa to nezdá, no aj jednoduchými návykmi pri často opakovaných činnostiach dokáže ušetriť celkom dosť. Nehovoríme iba o vypnutí vody počas umývania zubov a starostlivom vypínaní elektrických spotrebičov, ktoré práve nepotrebujete, ale aj o premyslenom zavlažovaní záhrady. V tomto smere je veľmi efektívnym riešením vlastná studňa, no vyžaduje si väčšiu investíciu, údržbu a nie je vhodná do každej lokality.

Pri polievaní záhrady môžete ušetriť, ak budete zavlažovať skôr intenzívne a menej často. Samozrejme, akýkoľvek závlahový systém je potrebné pravidelne kontrolovať, aby ste včas odhalili prípadné závady alebo netesnosti. Zadržaniu pôdnej vlahy pomáha aj vrstva mulču, ktorá môže mať až niekoľko centimetrov a vplyv na pôdnu vlahu majú aj kvetináče. Dobrým príkladom sú terakotové kvetináče, ktoré sú perfektnou voľbou pre všetky rastliny vyžadujúce hojné zalievanie. Mimochodom, terakotové kvetináče sú nielen praktické, ale aj veľmi atraktívne po vizuálnej stránke, o čom sa môžete sami presvedčiť v Bam Park Stupava.

terakotove kvetinace
Terakotové kvetináče showroom Bam Park Stupava terakota.sk

Kvapkajúci kohútik a pretekajúci záchod opravte čo najskôr

Za zníženými faktúrami za vodu môžete neraz nájsť šikovného vodoinštalatéra. Hoci sa to nezdá, kvapkajúci kohútik alebo pretekajúci záchod či pokazený splachovač sa dokážu postarať o poriadny nárast spotreby. Tieto typy závad by ste preto mali dať opraviť čo najskôr, pretože ich dokladaním sa úplne zbytočne pripravujete o peniaze.

Opačným prípadom, ktorý vám môže poriadne skomplikovať život, je ak vám umývadlo či kuchynský drez neodteká. Upchaným potrubím môže ľahko vzniknúť až havarijný stav s veľmi nepríjemnými následkami, ktorých odstránenie vás bude stáť omnoho viac ako profesionálne krtkovanie.

Tím z AB Krtkovanie má v tomto smere množstvo skúseností a len tak ľahko ich niečo neprekvapí. Ak ste zaznamenali aj nepatrné problémy s potrubím, zápachom z potrubia alebo zhoršeným odtekaním, nájdite si krtkovanie Bratislava a okolie, prípadne podľa lokality, kde bývate.

krtkovanie bratislava a okolie
Krtkovanie Bratislava a okolie krtkovanie-non-stop.sk

Zdroj: terakota.sk, visio.systems, krtkovanie-non-stop.sk

Gres alebo drevoplast: ktorý materiál sa k bazénu hodí viac?

17.05.2021

Bazén, jeho príslušenstvo, ako aj bezprostredné okolie sú investíciou, ktorá môže výrazne zvýšiť atraktivitu a cenu vášho pozemku. Ako pri každej investícii, aj v tomto prípade si treba všetko poriadne premyslieť. Bezprostredné okolie bazéna je potrebné patrične upraviť, čím si uľahčíte údržbu bazéna a zvýšite bezpečnosť pri jeho využívaní. [...]

Poznáte tieto moderné spôsoby stravovania a dôvody ich popularity?

16.05.2021

Zdravie máme iba jedno a ak patríte medzi ľudí, ktorým na ňom naozaj záleží, mali by ste tomu prispôsobiť aj svoje stravovanie. Obsah jedálnička v skutočnosti zohráva veľmi dôležitú úlohu a čo je pozitívne, stále viac ľudí sa ho snaží zodpovedne zostaviť. Odklon od fast foodov, nezdravých a ťažkých jedál môže vášmu zdraviu len pomôcť. [...]

Máte web, o ktorom nikto nevie? Zistite, ako ho zviditeľniť!

15.05.2021

Spustili ste nový web, očami hypnotizujete štatistiky návštevnosti a napriek tomu naň nikto nechodí? Treba si uvedomiť, že spustením webu práca nekončí ale naopak, začína systematická snaha o zviditeľňovanie webu, budovanie návštevnosti a dolaďovanie jeho funkcionalít. Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktorej návštevnosti vášho webu určite pomôže. Existuje [...]

Sergej Lavrov

Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na Arktídu

17.05.2021 21:43

V dôsledku klimatických zmien je Arktída čoraz prístupnejšou a pre jej strategickú pozíciu, námorne trasy ako aj prírodné zdroje vzbudzuje čoraz väčší záujem štátov vrátane USA a Číny.

zbraň, vražda, zločin, pištoľ

Guvernér Južnej Karolíny podpísal zákon schvaľujúci popravu zastrelením

17.05.2021 21:23

Od väzenských úradov legislatíva po novom vyžaduje, aby používali elektrické kreslo alebo popravu zastrelením v prípade, že nie je dostupná smrtiaca injekcia.

Mária Kolíková

Kolíková pri počte obvinených v kolúznej väzbe nehovorí celkom pravdu

17.05.2021 19:14

Ministerka spravodlivosti interpretuje snahu opozície a koaličného hnutia Sme rodina o zmenu kolúznej väzby ako falošne motivovanú. Vraj sa len snažia dostať z väzníc svojich nominantov.

Marihuana

OĽaNO je za úpravu trestov za marihuanu, o podobe novely chce diskutovať

17.05.2021 18:51

Poslanci zároveň pripomenuli, že v hnutí prísne dbajú na to, aby spravodlivejšie nastavenie trestov neznamenalo uvoľnenie drogovej politiky, prípadne zvýšenie ich predaja.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 23601x
Priemerná čítanosť článkov: 694x

Autor blogu