Seborea je skrátený termín, ktorý sa používa na označenie seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je o chronické ochorenie kože, ktoré však nie je infekčné a neprenáša sa z človeka na človeka.
Presné príčiny vzniku tohto ochorenia nie sú známe, pričom sa vyskytuje aj u pomerne širokej skupiny ľudí. Seborea sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami v oblasti hlavy a tváre a ľahko si ju môžeme pomýliť s psoriázou (lupienkou) či atopickým ekzémom. Vzniká najmä na miestach, kde je pokožka bohatá na mazové žľazy, pričom tieto miesta môžu nepríjemne svrbieť.
Prečo vzniká seborea?
Presné príčiny vzniku tejto choroby nie sú úplne jasné a môže sa objaviť prakticky u kohokoľvek a v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa však vyskytuje v mladých ľudí v puberte, novorodencov ako tzv. novorodenecká seborea u dospelých vo veku medzi 20. a 40. rokom. Spúšťačom tohto ochorenia môžu byť viaceré faktory, medzi nimi napríklad aj genetická predispozícia, mastná pokožka, hormonálna nerovnováha, deficit vitamín skupiny B, nadbytok mužských hormónov v organizme, oslabený imunitný systém či narušená bariéra pokožky. Vplyv na vznik tohto ochorenia však môže mať aj nadmerný emočný stres a depresia.
Seborea a liečenie
Základom liečby seboroickej dermatitídy je najmä správna a pravidelná hygiena postihnutých miest, ktorá je však často úzko spojená s celkovou zmenou životného štýlu v podobe väčšieho pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu, zharmonizovania emócií, dostatkom oddychu a vyváženou zdravou stravou, v ktorej by nemal chýbať dostatok zeleniny a ovocia bohatých na mikronutrienty. Zároveň sa odporúča pridať doplnky výživy v podobe vitamínov zo skupiny B, zinku, selénu, omega-3 kyselín a železa.
Železo je dôležitý prvok pre naše telo
Železo prispieva v našom organizme k dôležitým úlohám, ako je napríklad správna kognitívna funkcia, látková premena, správna tvorba červených krviniek, prenos kyslíka a mnohým ďalším. Aj preto patrí k významným prvkom pri liečení seborei. V praxi rozlišujeme viaceré typy tejto choroby, pričom pri tých vážnejších priebehoch je už potrebné lekárske vyšetrenie a špeciálne nastavenie liečby. Pri akomkoľvek nastavení liečby však odporúčame najprv sa poradiť s odborníkmi v danej oblasti.
Generiku nemáte ? ? ? ...
Celá debata | RSS tejto debaty