Bolesti hlavy patria vo všeobecnosti medzi najčastejší typ bolesti. Vyskytujú sa u mužov aj u žien rôznych vekových kategórií a z času na čas potrápia snáď každého. Bolesti hlavy sa nevyhýbajú dokonca ani deťom. Náhla, ale aj pretrvávajúca bolesť hlavy môže byť príznakom celého radu rôznych problémov. Zistite, čo je najčastejšie príčinou bolestí hlavy a ako si pomôcť.
Skutočným riešením bolestí hlavy je odstránenie príčiny
Ak vás z času na čas pobolieva hlava, tento problém zrejme často vyrieši jedna alebo dve tabletky proti bolesti a už za chvíľku sa dostaví úľava. Kým vás bolesť hlavy v bežnom živote príliš neobmedzuje, často jej ani neprikladáme nejaký zásadný význam. Pocit tlaku alebo pulzovania v hlave zvalíme neraz na počasie, pohárik vína navyše, nedostatočný spánok, alebo dlhé pozeranie do monitora. Áno, aj toto sú niektoré z príčin, pre ktoré vás môže bolievať hlava. Kedy je však potrebné spozornieť?
Bolesť hlavy ako vážny varovný príznak
Pri bolesti hlavy spozornite vždy, ak sa objavia náhle, stupňujú sa, prípadne sú neznesiteľné a pridávajú sa k nim aj iné symptómy, ako napríklad celková slabosť, vracanie alebo poruchy vnímania. Po príčinách takýchto bolestí hlavy je vždy potrebné pátrať spolu s lekárom a rozhodne ich netreba podceňovať. Riešenie dlhodobých resp. často opakujúcich sa bolestí hlavy nespočíva v tabletkách proti bolesti, ale jedine v odstránení príčin, ktoré bolesti hlavy spôsobujú.
Správna diagnostika nemusí byť vždy jednoduchá
Bohužiaľ, zďaleka nie vo všetkých prípadoch je pomoc jednoduchá a rýchla. Prvým dôležitým míľnikom je v každom prípade správna diagnóza problému a následne nastavenie liečby. Neraz sa stáva, že ani po viacerých vyšetreniach sa skutočnú príčinu bolestí hlavy jednoducho nepodarí odhaliť. Tak sa potom ľahko môže stať, že sa vám doma začnú kopiť liekovky sklenené s rôznymi tabletkami, olejmi či inými prípravkami, od ktorých si budete sľubovať pomoc.
Cesta za odhalením príčin bolestí hlavy teda vôbec nemusí byť jednoduchá. Dlhodobé užívanie tabletiek proti bolesti však problém nevyrieši, naopak, môže ho ešte zhoršiť. Pri problémoch s bolesťami hlavy preto odporúčame dôsledne dodržiavať pitný režim a zabezpečiť si dostatok spánku.
Kým neodhalíte pravú príčinu bolesti hlavy, mali by ste obmedziť niektoré fyzicky namáhavé činnosti a snažiť sa nevystavovať stresujúcim situáciám. Ak máte podozrenie, že vaše bolesti hlavy majú súvislosť s fungovaním tráviacej sústavy, tak sa zas pokúste na niekoľko dní obmedziť konzumáciu ťažkých jedál a alkoholu. Odstraňovanie dlhotrvajúcich bolestí hlavy si jednoducho vyžaduje komplexný prístup, trpezlivosť a čas.
Možnosti terapie pri bolestiach hlavy
Dobrou správou je, že aj osobám, ktoré dlhodobo trpia na bolesti hlavy sa dá pomôcť. K dispozícii je stále viac druhov terapií založených na rôznych princípoch. Vyberajte si však naozaj starostlivo, ide napokon o vaše zdravie.
Konkrétnu terapiu by ste vždy mali konzultovať s vašim lekárom a rozhodne by ste si ju nemali zostavovať sami. V prípade dlhodobých bolestí hlavy je možné využiť presne stanovenú medikamentóznu terapiu, ktorá spočíva v rôznych kombináciách analgetík. Treba si však uvedomiť, že tento prístup je naozaj vhodný iba v tých najzávažnejších prípadoch a pre ľudský organizmus takéto množstvá liekov predstavujú nemalú záťaž.
Ak bolesti hlavy súvisia s pohybovým aparátom, odporúčané sú rôzne pohybové terapie, prípadne akupunktúra, ktorá pomáha aj pri boji s migrénami. Čoraz častejšie sa nádeje ľudí trpiacich bolesťami hlavy upierajú aj na CBD olej. Prípravky s obsahom kanabidiolu majú vo viacerých výskumoch veľmi sľubné výsledky a používajú sa už v mnohých terapiách pri potláčaní rôznych bolestí. Ak vás sužujú bolesti hlavy, zistite si viac o kanabidiole a jeho účinkoch. Platí však to, čo spomíname už vyššie. Neexperimentujte sami a vždy sa pred skúšaním akýchkoľvek prípravkov a terapií obráťte najprv na svojho lekára.
Celá debata | RSS tejto debaty