O tom, že kanalizácia a kanalizačné potrubie je dnes v mnohých oblastiach absolútnou samozrejmosťou sa snáď ani netreba rozpisovať. Kým mnohé stavebné prvky, ako napríklad hliníkové dvere, strechu či okná, máte prakticky stále na očiach, potrubie zostáva skryté a jeho preventívne prehliadky sú skôr výnimkou. Pri prvých symptómoch poruchy tak môžete akurát dúfať, že ide len o banalitu. Ktoré poruchy kanalizačného potrubia sa vyskytujú najčastejšie?
Aké poruchy potrubia potrápia najčastejšie?
Ak nazrieme do záznamov a štatistík, ktoré si vedie profesionálne krtkovanie, čistenie kanalizácie, je zrejmé, že najčastejším dôvodom výjazdov je upchaté kanalizačné potrubie, a to či už zvyškami jedla, rôznych odpadov, alebo pevnými prekážkami. Veľmi častou poruchou je aj prepadnutie potrubia, prípadne jeho pohyb v dôsledku nesprávneho vyhotovenia.
Výjazdy si často vyžadujú aj rôzne praskliny či diery v potrubí ako dôsledok neodborných stavebných zásahov, prípadne zanedbanej údržby samotného potrubia. Zradiť zvykne aj tesnenie, ktoré následne spôsobuje vytekanie odpadovej vody rôznej intenzity. Zoznam najčastejších porúch uzatvára prerastanie koreňov do potrubia, ktoré je spravidla potrebné vyriešiť frézovaním a najmä počas tuhých mrazov pribúda aj výjazdov z dôvodu zamrznutých potrubí.
Moderné metódy šetria peniaze aj námahu
Najväčšou obavou volajúcich klientov býva vysoká cena a zložitosť opravy. Z vyššie menovaných sa väčšina porúch dá odstrániť bezvýkopovo, čo celkovú cenu znižuje. Nánosy na potrubí je možné odstrániť tlakovou vodou či frézovaním. Mnohé opravy je možné vykonať tzv. sanačným rukávom, vďaka ktorému často netreba realizovať výkop.
Existujú však situácie, kedy sa predsa len výkopovým prácam nevyhnete, čo je najčastejšie pri prepadnutom, zavalenom alebo úplne rozpadnutom potrubí. Netreba ale zúfať. V takýchto prípadoch dokáže celý zásah zjednodušiť najmä správna diagnostika, aby výkopové práce prebehli iba v nevyhnutnej miere.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty