Založ si blog

Práca s bremenami – ako nepreťažiť vašich zamestnancov

bozp

Zdravie a bezpečnosť zamestnancov sú prioritou pre každého zamestnávateľa. Práca s bremenami patrí k bežným činnostiam, no môže mať vážne následky na zdravie, ak sa nevykonáva správne. Ako nepreťažiť zamestnancov pri práci s bremenami a dbať tak o ich zdravie?

Prenášanie ťažkých škatúľ, stavebné materiály, nábytok, osivá vo vreciach, ale aj polohovanie pacientov patria k príkladom manipulácie s bremenami. Prevenciou, ktorú vám odporučí i pracovná zdravotná služba, a dodržiavaním jednoduchých odporúčaní môžete predísť preťaženiu zamestnancov alebo chorobám z povolania.

Zabezpečte pravidelné a vhodné školenia

Všetkým zamestnancom, ktorí pracujú s bremenami, poskytnite školenie o správnej technike zdvíhania a manipulácie s bremenami.

Školenie, pokojne v spolupráci s pracovnou zdravotnou službou, by malo zahŕňať informácie o rizikách práce s bremenami, o správnej technike zdvíhania a o používaní pomôcok na zdvíhanie.

Tip odborníkov: Pripravte a vyveste na viditeľnom mieste názorné pravidlá pre prácu s ťažkými bremenami.

Zaobstarajte pomôcky na zdvíhane bremien

Postarajte sa, aby vaše pracoviská mali vhodné pomôcky na zdvíhanie bremien, ako sú vozíky, žeriavy a opasky na oporu chrbta.

Pomôcky na zdvíhanie bremien by mali byť ľahko dostupné a v dobrom technickom stave.

Upravte pracovné prostredie

Prispôsobte pracovné prostredie jednotlivým kolegom, čo sa týka ich výšky, váhy či fyzickej zdatnosti.

Pracoviská pravidelne kontrolujte a prijímajte zmeny v súvislosti s možnými rizikami pre zlepšenie pracovných podmienok.

pracovne oblecenie bozp

Zaveďte systém rotácie pracovných činností

Striedajte zamestnancov na rôznych pracoviskách, aby sa predišlo monotónnej práci a nadmernému namáhaniu jednej časti tela.

Pracovné úlohy rozvrhnite tak, aby sa obmieňali fyzicky namáhavé aktivity s ľahšími.

Podporujte zdravú pracovnú atmosféru

Vysvetlite princípy tímovej spolupráce a vytvárajte atmosféru, v ktorej si budú zamestnanci pomáhať a bez zábran požiadajú o pomoc kolegu – aj pri nosení ťažkého tovaru či materiálov.

Záujem o zdravie, bezpečnosť pri práci a príjemné pracovné prostredie sa vám vždy oplatí. Predídete tak možným absenciám, podporíte produktivitu, ale aj lojálnosť a spokojnosť vašich ľudí.


Foto: elements.envato.com

5 mýtov o Kindergeld, na ktoré hneď zabudnite

30.06.2024

Rodinné prídavky z Nemecka, takzvané Kindergeld, sú lákavou finančnou podporou pre slovenských rodičov, ktorí pracujú v Nemecku. Na druhej strane však koluje viacero nesprávnych informácií, ktoré odrádzajú od ich poberania. Pozrite sa na týchto 5 mýtov a ujasnite si, ako to v skutočnosti funguje.

3 jednoduché kroky, jak do svého domova vpustit letní atmosféru

25.06.2024

Vytoužené léto je konečně tady, což potvrzují i předpovědi počasí, které ukazují stále více dnů, kdy rtuť teploměru přesahuje 30 °C. Pokud se chcete připravit na všechna lákadla a radovánky, které nejteplejší období roku přináší, máte ještě čas se připravit a postarat se o to, aby váš domov naplnila letní atmosféra. Stačí pár drobných změn a [...]

Žiadate o rakúske prídavky? Nezabudnite na dôležité prílohy

24.06.2024

Slováci, ktorí pracujú v Rakúsku, môžu poberať rakúske rodinné prídavky. Vedeli ste, že prídavky na dieťa v Rakúsku je možné žiadať až 5 rokov spätne? K žiadosti sa prikladajú povinné prílohy, ktoré závisia od vašej životnej situácie. Určite ich nezabudnite priložiť, aby ste získali legálne prilepšenie pre vaše dieťa.

danko, žiga, fico

Dva mesiace po atentáte: Hlas stráca voličov v prospech Smeru aj PS, SNS upadá a KDH je nad priepasťou

14.07.2024 07:00

Podľa politológa sa dá skonštatovať, že Progresívne Slovensko je lídrom opozície. Ťažké ho však môže mať KDH. Priepasť medzi hnutím a zvyškom opozície môže prehĺbiť aj premiér Robert Fico.

Election 2024, Donald Trump

Svetoví lídri sú šokovaní a odsudzujú atentát na Trumpa

14.07.2024 06:55

Sobotňajší atentát na republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa v americkom štáte Pensylvánia odsúdili viacerí svetoví lídri.

Huguette Bello, Huguette Bellová

Francúzi márne čakajú na nového premiéra. Socialisti zablokovali nominantku komunistov

14.07.2024 06:00

Nový ľudový front síce získal najviac kresiel v Národnom zhromaždení, ale ľavicové strany, ktoré združuje, sa nevedia dohodnúť, koho si vyberú za premiéra.

Donald Trump

Streľba na Trumpa, agenti ho krvavého stiahli z pódia. Strelec je mŕtvy, zastrelil ho ostreľovač

14.07.2024 00:36, aktualizované: 05:27

Na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa v Pensylvánii zazneli zvuky výstrelov, následne zakrvaveného exprezidenta odviedli bezpečnostné zložky z pódia.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 545
Celková čítanosť: 793502x
Priemerná čítanosť článkov: 1456x

Autor blogu