Založ si blog

Aby sa pozemok pred domom stal vašou vizitkou – tipy a odporúčania

pozemok pred domomv

Pozemok pred domom je predĺžením vášho domova i miestom, ktoré odráža váš osobitý štýl, potreby a vkus. Ako postupovať pri plánovaní predzáhradky alebo vstupnej časti pred domom? Pokojne sa inšpirujte nasledujúcim postupom a prvkami, ktoré zvážte pri rozhodovaní.

Skôr, ako sa pustíte do vytvorenia vašej ideálnej predzáhradky, zvážte nasledujúce veci:

– vyhodnoťte a analyzujte priestor, ktorý máte k dispozícii;

– stanovte si, aký účel má mať vaša predzáhradka (funkčná alebo okrasná, kombinácia obidvoch);

– urobte si predbežný plán trávnika, rastlín, stromov, vstupnej brány, plotov, chodníkov;

– pripravte si „podklad“ na vytvorenie predzáhradky – pôdu, substráty, chodníky, dlažbu, závlahy, elektroinštalácie a naplánujte si jednoduchú údržbu.

Rada odborníka: Keď sa rozhodnete upraviť si priestor pred domom svojpomocne, myslite na ochranné pomôcky, ochranné oblečenie i ochranné masky počas akejkoľvek činnosti.

Vstupná brána a plot

Vstupné brány a plot k vášmu domu vyberajte s ohľadom na funkčnosť, bezpečnosť a estetiku. Brána má umožniť pohodlný prístup na pozemok a zároveň chrániť váš majetok. Rovnako, plot má vymedziť hranice vášho pozemku, zabezpečiť súkromie a znížiť hluk z ulice.

Samozrejme, rozhoduje aj estetická stránka – farby, vzhľad, materiály a celkový harmonický súlad s domom a jeho okolím.

Chodníky, zámková dlažba a parkovacie plochy

Úprava pozemku pred domom zahŕňa nielen estetické hľadisko, ale aj praktické riešenia pre uľahčenie každodenného života. Správne navrhnuté a kvalitne zrealizované dlažby, chodníky a parkovacie plochy môžu zvýšiť funkčnosť aj vzhľad vášho pozemku.

Môžete sa rozhodnúť pre pokládku zámkovej dlažby, vybetónovať cestu k domu a plochu na parkovanie alebo si vybrať iné druhy materiálov ako prírodná žula či drevo (aj na ohraničenie záhonov a častí predzáhradky).

zamkova dlazba

Trávnik, kvetinové záhony alebo skalky

Výber stromov, kvetov a kríkov do predzáhradky zohľadnite podľa štýlu domu, veľkosti a orientácie pozemku.

Pre vidiecky štýl domu sa hodí viac hravá pestrá výsadba, pre moderné štýly mestských domov viac minimalistická a usporiadaná.

Trávnik dodá priestoru sviežosť a zeleň. Pri výbere trávnika sa zamerajte na podmienky údržby, jeho odolnosť voči pošliapaniu i voči suchu.

Pri voľbe stromov a kvetov myslite na príťažlivosť a jednoduchosť údržby počas celého roka – vždyzelené rastliny, letničky, malé stromy s guľovou korunou, stromy so stĺpovitým vzrastom, dreviny s prevísajúcimi konárikmi.

Ak sa chcete vyhnúť pravidelnej údržbe, porozmýšľajte nad skalkami a skalnými záhonmi, kde pomocou sukulentov, kaktusov a skalničiek vytvoríte oku lahodiace a originálne prvky predzáhradky.

Tip odborníka: Dopredu si zistite, či platia alebo neplatia predpisy na úpravu vybraných prvkov v predzáhradke v tejto časti zástavby alebo obce.

Príjemné osvetlenie a vodné prvky

Atmosféru vašej predzáhradky, nielen po zotmení, zvýrazní záhradné osvetlenie. Pomocou rôznych druhov lámp a svietidiel, v rôznych štýloch a farbách vytvoríte očakávaný želaný nádych romantiky, svetla alebo pokoja.

Pokiaľ je plocha vašej predzáhradky dostatočne veľká, môžete do nej umiestniť aj vodné prvky (fontánky jazierka), ktoré jej dodajú zase iný originálny a netradičný rozmer.

Pozrite si rôzne inšpirácie na webových stránkach, nechajte si čas na plánovanie a zapojte vlastnú kreativitu, aby vám i malý pozemok pred domom prinášal potešenie a pôsobil vytúženým i funkčným dojmom.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

Kyjev, EÚ, Ukrajina, Volodymyr Zelenskyj, Ursula von der Leyenová

EÚ začne prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom budúci utorok

21.06.2024 12:34

Členské štáty Európskej únie formálne schválili začatie prístupových rozhovorov s Ukrajinou a Moldavskom.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ schválili rokovacie rámce pre prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773629x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu