Založ si blog

6 krokov k vytvoreniu a udržaniu bezpečného pracoviska

moderna kancelaria

Vytvorenie a udržiavanie bezpečného pracovného prostredia by malo byť pre organizácie vysokou prioritou. Podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP) sú totiž zamestnávatelia povinní vytvoriť a udržiavať bezpečné pracovisko – a dodržiavať predpisy. Ale vyvesiť niekoľko bezpečnostných plagátov a raz ročne uskutočniť školenie o bezpečnosti nestačí – pomôcť vám môže pracovná zdravotná služba.

Organizácie musia aktívne podporovať a propagovať silnú kultúru bezpečnosti, a to celoročne, aby sa bezpečnosť stala súčasťou podniku. To znamená nielen to, že sa bezpečnosť stane jednou z hlavných hodnôt organizácie, ale aj to, že sa podniknú konkrétne kroky na to, aby zamestnanci mali bezpečné pracovné prostredie a neustále sa snažili zlepšovať bezpečnosť na pracovisku.

ELIMINUJTE  POTENCIÁLNE NEBEZPEČENSTVÁ

Udržujte pracovisko bez fyzikálnych a chemických rizík a uistite sa, že je v súlade s normami, pravidlami a predpismi. Využívajte systémy digitálneho značenia, aby ste zamestnancom pripomenuli správnu mechaniku tela, bezpečnosť vysokozdvižných vozíkov, bezpečné cúvanie, aké osobné ochranné prostriedky sú potrebné a spôsoby, ako môžu predísť pošmyknutiu, zakopnutiu a pádu. Povzbudzujte pracovníkov, aby identifikovali a nahlasovali potenciálne problémy a porušenia bezpečnosti.

Nezáleží na tom, či pracujete ako plynár Bratislava alebo vo fabrike, bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste.

ZABEZPEČTE, ABY BOLI VŠETCI PRACOVNÍCI RIADNE VYŠKOLENÍ

Organizácia musí poskytnúť všetkým pracovníkom školenie o bezpečnosti práce v jazyku, ktorému rozumejú. Toto školenie by mali absolvovať všetci noví pracovníci, pričom existujúcim pracovníkom alebo pri zmene pracovnej pozície (v rámci spoločnosti) by sa mali ponúknuť (alebo vyžadovať) opakovacie kurzy. Na posilnenie školenia o bezpečnosti používajte elektronické informačné tabule, ktoré ho podávajú v podobe stručných správ.

skolenie bozp

ZABEZPEČTE, ABY PRACOVNÍCI MALI SPRÁVNE VYBAVENIE

Uistite sa, že zamestnanci majú a používajú bezpečné nástroje a vybavenie a že toto vybavenie riadne udržiavajú. Informačné tabule na pracovisku sú účinným nástrojom na posilnenie prevencie úrazov. Zvyšujte povedomie o správnej manipulácii s nebezpečnými materiálmi, uistite sa, že nosia pracovné rukavice, ochranu očí a dýchacích ciest.

POSKYTUJTE VIZUÁLNE BEZPEČNOSTNÉ POMÔCKY A ODKAZY

Používajte farebné kódy, plagáty, štítky a značky na upozornenie zamestnancov na potenciálne nebezpečenstvá. Umiestnite plagáty vo všetkých pracovných a rekreačných priestoroch – a používajte digitálne informačné tabule na vysielanie dôležitých bezpečnostných informácií, aktualizácií a správ.

Pre bezpečný a rýchly výkup nehnuteľností sa obráťte na Chránime domovy.


Foto: elements.envato.com

Ako funguje aviváž?

25.02.2024

Aviváže fungujú tak, že vlákna vášho oblečenia pokrývajú tenkou vrstvou chemických látok, zvyčajne známych ako kvartérne amóniové zlúčeniny. Táto vrstva znižuje trenie medzi vláknami, čo vedie k hladšej a jemnejšej štruktúre. Okrem toho často obsahujú látky, ktoré dodávajú oblečeniu hodvábny pocit, takže sa pohodlnejšie nosí. Ako alternatívu aviváže [...]

Osvetlite svoj život: Očarujúci svet sviečok

23.02.2024

Sviečky sú už po stáročia zdrojom svetla a tepla, pričom prekročili svoje praktické účely a stali sa symbolom pohodlia, relaxu a atmosféry. V dnešnom rýchlom svete, kde technológia často dominuje nášmu okoliu, môže jednoduché blikanie plameňa sviečky ponúknuť pokojný únik z reality. Pridajte sa k nám pri objavovaní očarujúceho sveta sviečok Giovani, pričom sa [...]

Kindergeld Deutschland – Kedy máte nárok na rodinné prídavky z Nemecka?

21.02.2024

Život a práca v Nemecku prináša pre Slovákov niekoľko sociálnych výhod. Nezanedbateľnou položkou je Kindergeld. Rodinné prídavky v Nemecku sú stanovené na 250 € mesačne na dieťa, čo predstavuje sumu 3 000 € ročne. Ak poberáte prídavky na dieťa na Slovensku, výsledná suma Kindergeld sa o ne upraví. Čo musíte spĺňať, aby ste mali nárok na nemecké rodinné [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 502
Celková čítanosť: 687863x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu