Založ si blog

Freistellung si musia stavbári v Nemecku pravidelne vybavovať – ako na to výhodnejšie?

montaz sadrokartonu

Slovenským stavbárom v Nemecku sa vyplatí aj vybavenie dokumentu Freistellung. Vďaka nemu dostanú 100 % zárobkov. Oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane má však obmedzenú platnosť. Ako ho vybaviť opäť a ešte výhodnejšie?

Slovákov, ktorí sa rozhodnú vykonávať stavbárske práce v Nemecku, čakajú vybrané administratívne povinnosti navyše. Patrí k nim získanie nemeckého daňového čísla Steuernummer, vybavenie dokumentu Freistellung či registrácia do nemeckej remeselnej komory, ak vykonávajú regulovanú činnosť.

Práve Freistellung je jedným z podstatných dokumentov, pokiaľ sa chcú vyhnúť plateniu stavebnej zrážkovej dane, po nemecky Bauabzugsteuer. Vďaka nemu neprídu o sumu 15 % z hrubého príjmu, ktorú je im inak povinný objednávateľ strhnúť z každej faktúry.

Čas na vybavenie Freistellung

Najlepšie je, keď sa Freistellung (oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane) vybaví ešte pred cestou do Nemecka. Tak je zaručené, že už prvá faktúra sa vyplatí v plnej sume.

Oveľa častejšie sa stáva, že živnostník požiada o Freistellung až potom, keď mu príde vyplatených 85 % z celkovej výšky fakturovanej sumy.

Podstatné je, že oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane bude platné v čase vyplatenia faktúry, nie jej vystavenia. Preto je v poriadku situácia, keď stavbár v Nemecku začne pracovať a zároveň si Freistellung vybavuje.

Na druhej strane, po vybavení tohto dokumentu sa dá požiadať o vrátenie Bauabzugsteuer.

vratenie dani

Freistellung a obmedzená platnosť

Platnosť dokumentu Freistellung je obmedzená, zvyčajne jeden rok. Potom je potrebné ho znovu obnoviť.

Efektívnou a jednoduchou cestou je spolupráca s odbornou poradenskou spoločnosťou zo Slovenska. Vtedy stačí online vyplniť potrebný formulár, priložiť nevyhnuté (fotokópie) dokumentov a zaslať to všetko profesionálnemu poradcovi na nemecký daňový systém.

Pred začiatkom vybavovania Freistellung musí mať živnostník vybavené nemecké daňové číslo Steuernummer. Pokiaľ ho nemáte, odborný konzultant ho vybaví za vás.

Spoľahnite sa na profesionálnu pomoc odborníkov z praxe a majte dane i sociálne veci pod kontrolou aj počas práce v Nemecku.


Foto: elements.envato.com

Ako funguje aviváž?

25.02.2024

Aviváže fungujú tak, že vlákna vášho oblečenia pokrývajú tenkou vrstvou chemických látok, zvyčajne známych ako kvartérne amóniové zlúčeniny. Táto vrstva znižuje trenie medzi vláknami, čo vedie k hladšej a jemnejšej štruktúre. Okrem toho často obsahujú látky, ktoré dodávajú oblečeniu hodvábny pocit, takže sa pohodlnejšie nosí. Ako alternatívu aviváže [...]

Osvetlite svoj život: Očarujúci svet sviečok

23.02.2024

Sviečky sú už po stáročia zdrojom svetla a tepla, pričom prekročili svoje praktické účely a stali sa symbolom pohodlia, relaxu a atmosféry. V dnešnom rýchlom svete, kde technológia často dominuje nášmu okoliu, môže jednoduché blikanie plameňa sviečky ponúknuť pokojný únik z reality. Pridajte sa k nám pri objavovaní očarujúceho sveta sviečok Giovani, pričom sa [...]

Kindergeld Deutschland – Kedy máte nárok na rodinné prídavky z Nemecka?

21.02.2024

Život a práca v Nemecku prináša pre Slovákov niekoľko sociálnych výhod. Nezanedbateľnou položkou je Kindergeld. Rodinné prídavky v Nemecku sú stanovené na 250 € mesačne na dieťa, čo predstavuje sumu 3 000 € ročne. Ak poberáte prídavky na dieťa na Slovensku, výsledná suma Kindergeld sa o ne upraví. Čo musíte spĺňať, aby ste mali nárok na nemecké rodinné [...]

tibor gašpar

Gašpar: Ak sa NATO nezmení na útočnú alianciu, budeme ju plne podporovať

25.02.2024 12:34

Podľa Gašpara je deklarovaná snaha vlády vynaložiť na obranu dve percentá HDP.

Volodymyr Zelenskyj, Olaf Scholz

Zostáva vám len pár hodín, predpovedali v Berlíne porážku Kyjeva. Prečo Nemci váhali s pomocou Ukrajine?

25.02.2024 12:00

Podporovať Ukrajinu, ale neprovokovať Putina. Proruská politika Berlína sa skončila fiaskom, no Berlín stále nepomáha tak, ako by mohol.

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 502
Celková čítanosť: 687861x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu