Založ si blog

Čo je kľúčové pre úspešné vrátenie zrážkovej stavebnej dane v Nemecku?

tj legal poradenstvo

Slovenskí stavbári v Nemecku sa s Bauabzugsteuer častokrát stretnú až vtedy, keď im na účet príde len 85 % z fakturovanej sumy. Ako zbytočne neprísť o 15 % z príjmov? Vybavte si Freistellung. Ako získať odvedenú stavebnú zrážkovú daň späť? Opýtajte sa odborníkov s mnohoročnou praxou.

Bauabzugsteuer v Nemecku

Pokiaľ pracujete na stavbách v Nemecku, prirodzene sa vás týka Bauabzugsteuer, teda stavebná zrážková daň.

V bežnej praxi to znamená, že váš objednávateľ vám povinne strhne 15 % hrubého príjmu z každej vašej faktúry. Nemusí to tak byť, pokiaľ máte vybavené oslobodenie od stavebnej zrážkovej dane (Freistellung alebo Freistellungbescheinigung).

Kým si ho však nevybavíte, potom dostávate len 85 % z vašich zárobkov. Pozitívnou správou je, že po skončení kalendárneho roku môžete požiadať o vrátenie Bauabzugsteuer.

Stavebná zrážková daň a subdodávatelia

Dôležité je, že pokiaľ v stavebnom podnikaní spolupracujete s ďalšími subdodávateľmi, zodpovedáte za odvádzanie stavebnej zrážkovej dane príslušnému daňovému úradu Finanzamt v Nemecku.

Výhodou je, keď všetci vaši subdodávatelia (živnostníci aj s.r.o.) majú Freistellung. Potom sa ich Bauabzugsteuer netýka.

kanalizacia v zahrade

Vrátenie Bauabzugsteuer

Ak ste nemali na začiatku vašej stavebnej činnosti v Nemecku vybavený Freistellung a objednávateľ vám strhával zrážkovú daň, môžete za istých podmienok požiadať o jej vrátenie.

K podaniu žiadosti budete potrebovať potvrdenie o odvedení zrážkovej dane, tzv. Anmeldung über den Steuerabzug bei Bauleistungen, ktoré vám odovzdá váš objednávateľ.

Je to základný dokument, ktorý jasne preukazuje, že ste Bauabzugsteuer skutočne odvádzali. Ďalšie povinné doklady vám poradí konzultantská spoločnosť zo Slovenska. Odvedenú stavebnú zrážkovú daň za rok 2023 môžete žiadať od 1. januára 2024.

Výhodná spolupráca s expertmi z praxe

Určite si môžete vrátenie stavebnej zrážkovej dane vybaviť sami alebo cez vášho účtovníka. Efektívnou formou s mnohými výhodami je však spolupráca s odbornými konzultantmi. Stačí, keď vyplníte žiadosť online, priložíte potrebné dokumenty a čakáte na úspešný výsledok.

Rovnakým spôsobom si zariadite aj Freistellung – online, jednoducho, z vášho mobilu, kdekoľvek a kedykoľvek sa vám to hodí.

Tip odborníkov: Pred samotným vybavením Freistellung musíte mať priradené nemecké daňové číslo Steuernummer.

Zarábajte 100 % vašich príjmov zo stavebnej činnosti v Nemecku. A keď ste už Bauabzugsteuer za isté obdobie odviedli, získajte ich rýchlo a spoľahlivo späť s profesionálmi na nemecký daňový systém.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ schválili rokovacie rámce pre prístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23

Medzivládna konferencia s oboma krajinami sa uskutoční budúci utorok v Luxemburgu.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

orban, leyenova

Procaccini: Ak chce Orbán vstúpiť k reformistom, musí podporiť Ukrajinu. Babiš končí vo frakciách

21.06.2024 11:10, aktualizované: 12:24

ECR požaduje po Fidesze podobné kroky, ako po ďalších nových členoch. Medzi nich patrí od stredy už aj rumunská krajne pravicová Aliancia za úniu Rumunov.

Tibor Gašpar

Smer avizuje v lex atentát zmeny, obciam nemajú hroziť sankcie

21.06.2024 10:35, aktualizované: 10:58

V balíku zákonov lex atentát dôjde v druhom čítaní k zmenám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773627x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu