Založ si blog

Ako fungujú prídavky na dieťa z Nemecka po rozvode slovenských rodičov?

pridavky na deti v zahranici

Nárok na rodinné prídavky na dieťa v Nemecku (Kindergeld) vzniká všetkým pracujúcim rodičom. Aktuálne stanovený mesačný paušál 250 € na dieťa je určite lákavým prilepšením rodinného rozpočtu. Ako je možné získať rodinné prídavky na dieťa z Nemecka po rozvode?

Rodinné prídavky v zahraničí

Prídavky na deti zo zahraničia sú štátnou sociálnou dávkou na podporu nezaopatrených detí, ktoré sa vyplácajú rodičom.

Pokiaľ ide o Nemecko, kde odchádza za prácou mnoho Slovákov, nárok na prídavky na dieťa majú rodiny, kde aspoň jeden rodič dieťaťa pracuje v Nemecku ako zamestnanec nemeckej firmy, je tam povinne sociálne poistený, prípadne je tam aj daňovým rezidentom.

Upozornenie: Od 1.2.2023 nemajú nárok na Kindergeld vyslaní zamestnanci slovenských a českých firiem.

Kindergeld v Nemecku

Prídavky na dieťa z Nemecka môžu poberať rodičia na každé dieťa do 18. roku života, resp. až do 25. roku života po splnení potrebných kritérií (ďalšie štúdium, evidencia na úrade práce).

O Kindergeld môžu požiadať rodičia na vlastné (biologické deti), na nevlastné deti a dokonca i na deti, ktoré im boli legálne zverené do opatery (vo vybraných prípadoch teda opatrovník či starý rodič). Sú prípady, kedy žiadosť podáva matka, v istých situáciách otec, prípadne opatrovník.

Prídavky na dieťa v Nemecku po rozvode

Keďže Kindergeld platí pre všetkých v Nemecku pracujúcich rodičov, týka sa aj rozvedených párov. Základným predpokladom pre úspešné vybavenie je aktívna spolupráca obidvoch strán – matky aj otca.

Pri riešení žiadosti o rodinné prídavky v Nemecku sa zohľadňuje, kto má dieťa v starostlivosti alebo s kým žije dieťa v spoločnej domácnosti. Veľmi častým modelom je rodina, kde dieťa žije po rozvode v spoločnej domácnosti s matkou (na Slovensku) a otec pracuje v Nemecku.

Všeobecne platí, že žiadosť podáva rodič, s ktorým žije dieťa v spoločnej domácnosti. A potrebné doklady k žiadosti o Kindergeld dodá rodič zamestnaný v Nemecku. Práve z tohto dôvodu je vzájomná spolupráca rozvedených rodičov tak podstatná.

Súčasťou podania žiadosti na príslušný úrad Familienkasse môžu byť i ďalšie prílohy, ktoré vyplývajú z aktuálnej životnej situácie rozvedených rodičov. Výhodným krokom pri vybavovaní Kindergeld je spolupráca so sociálno-ekonomickou poradenskou spoločnosťou zo Slovenska. Na jednej strane pozná do detailov nemecký sociálny systém, na strane druhej má mnohoročné skúsenosti s rôznymi pomermi klientov zo Slovenska.

Spolupráca s expertmi na Kindergeld zo Slovenska

Poradenská spoločnosť vám vypracuje kompletný zoznam podkladov, doslova šitých na mieru, ktoré budete ako rozvedení rodičia potrebovať na vybavenie prídavkov na deti z Nemecka.

Kindergeld predstavuje ročne sumu 3 000 €. Je dobré myslieť na to, že je to možnosť, ako zvýšiť štandard života predovšetkým vášho dieťaťa.

Tip pre rodičov: Dohodnite si i to, na aký účet sa budú rodinné prídavky vyplácať.

Keďže o Kindergeld sa dá žiadať 6 mesiacov dozadu, no samotné vybavovanie trvá niekoľko mesiacov, nestrácajte zbytočne čas a zistite si u odborných konzultantov viac informácií čím prv.


Foto: elements.envato.com

Letná sezóna je tu – zabezpečte, aby žiarila aj vaša pleť

21.06.2024

Letná dovolenka plná oddychu a nových dobrodružstiev je o chvíľu tu. Skôr, ako sa vydáte na cesty po Slovensku alebo do ďalekej exotiky, venujte starostlivosť vašej pleti a telu. Tak zažiarite nielen počas dovolenky, ale i počas celého leta. Čo si dopriať, aby si leto užila aj vaša pleť?

Prečo riskovať upchaté potrubie? Vyberte si odborné krtkovanie

20.06.2024

Je upchatá kanalizácia vašou nočnou morou? Nepríjemný zápach, neodtekajúca voda, nefunkčná toaleta a umývadlo sú len niektoré z problémov, s ktorými sa stretávate. Mnohí majitelia domov a bytov sa pokúšajú tieto problémy riešiť svojpomocne, no často bez úspechu. Prečo sa hneď oplatí investovať do odborného čistenia kanalizácií?

Prečo je (pre malého podnikateľa) dôležitý UX/UI dizajn webovej stránky?

19.06.2024

Premýšľate nad úpravami webovej stránky? Myslite na UX/UI dizajn vašej virtuálnej vizitky. Tým sa postaráte, aby zákazník vašu stránku rád navštevoval, nakupoval u vás a zdieľal jej obsah na sociálnych sieťach. Prečo sa oplatí aj malému podnikateľovi investovať pri tvorbe webu do dobrého UX a UI dizajnu?

izrael, gaza, rafah

Izrael zintenzívnil operácie v Rafahu a bombardovanie Pásma Gazy

21.06.2024 13:24

Mesto prežíva humanitárnu katastrofu a ľudia kvôli izraelskému bombardovaniu umierajú vo vnútri svojich stanov, povedal starosta.

Martin Schmarz

Škandál v priamom prenose. Česká televízna stanica potrestala svojho zúrivého komentátora. Komu vynadal?

21.06.2024 13:00

Politický komentátor vykrikoval a nadával, moderátorka ho nedokázala utíšiť. Rozbuškou sa stala debata o zásahu polície proti masovému vrahovi.

ukrajina, eú

Členské štáty EÚ sa dohodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou a Moldavskom

21.06.2024 12:23, aktualizované: 13:27

Ministri krajín EÚ začnú rokovania v Luxemburgu v utorok popoludní.

MiG-29, stíhačky, Ukrajiny, migy

Rezort obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov Ukrajine

21.06.2024 11:47, aktualizované: 11:58

Štátny tajomník potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 540
Celková čítanosť: 773724x
Priemerná čítanosť článkov: 1433x

Autor blogu