Založ si blog

Krátka história elektromotorov

elektromotory historia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde by sme boli bez elektromotorov? Dnes ich nájdete všade, od áut až po zubné kefky. Elektromotory sa používajú aj na výrobu produktov, ktoré umožňujú každodenný moderný život. Keďže sú kľúčovou súčasťou spoločnosti, poďme preskúmať ich históriu.

Začnime pekne od začiatku 

Prvý použiteľný jednosmerný elektromotor zostrojil Moritz von Jacobi v máji 1834. Jacobi neskôr skonštruoval čln poháňaný jeho elektromotorom, ktorý prepravil 14 ľudí cez rieku. Týmto reálnym využitím elektromechanickej energie začal vek elektromotorov.

Elektrické motory a ďalšie súčasti nájdete na elektromotor Bratislava.

Snahy o zdokonalenie elektromotorov pokračovali aj v ďalších rokoch a v roku 1887 bol vo Virgínii v USA predstavený prvý trolejbus poháňaný elektromotorom. Potom to už netrvalo dlho a objavili sa ďalšie aplikácie elektromotorov a v roku 1892 sa stali elektrické výťahy bežnými.

Priemyselný vek

Čoskoro si elektromotory našli cestu do priemyselných aplikácií. Dovtedy boli priemyselné procesy poháňané remeňmi alebo hriadeľmi, ktoré rozvádzali pohyb zo stlačeného vzduchu, pary alebo hydraulického tlaku. Tieto procesy však boli zdĺhavejšie, drahé a pomalé. 

Elektrické motory priniesli so sebou zmeny. Zrazu mohlo mať každé pracovisko alebo proces svoj vlastný zdroj pohybu. To výrazne zjednodušilo priemyselný proces a umožnilo skonštruovať zariadenia, ktoré mohli naplno využiť dostupný priestor.

priemysel elektromotory

Pre viac informácií navštívte obchod elektromotory.

Priemyselná revolúcia

Táto novoobjavená schopnosť samostatných zariadení umožnila továrňam zamestnávať väčšie množstvo ľudí a podstatne zvýšiť produkciu. Procesy sa stali bezpečnejšími, keďže sa odstránila potreba distribúcie prostredníctvom pásov. Továrne sa už nepodobali na labyrinty s nebezpečnými mechanickými zariadeniami.

Čoskoro prišli na scénu elektrické riadiace systémy. Táto možnosť jemnej regulácie umožnila špeciálnym zariadeniam vykonávať práce, ktoré boli v minulosti ťažké alebo nemožné. Stroje sa zdokonalili tak, aby túto schopnosť využívali, a čoskoro bola na trhu k dispozícii nová trieda výrobkov.

Vďaka elektrickému motoru sme mali viac pracovných miest, lepšie zariadenia a nové procesy, ktoré vytvorili nové výrobky a rozšírili možnosti trhu. Nastala priemyselná revolúcia.

Aplikácie vo všetkých aspektoch života

Elektromotory sa v prvých rokoch neobmedzovali len na priemysel. Čoskoro sa začali používať v mlynoch, kde nahradili živočíšnu a hydraulickú energiu. Mnohé aplikácie na čerpanie vody prešli na elektromotory.

Elektromotor sa stal obľúbeným pohonom v doprave. Čoskoro lode a lokomotívy nahradili parný pohon elektromotormi a už sa nikdy neobzreli späť. Elektromotory boli všade.

odstavovac

Ďalšie zdokonaľovanie motorov na striedavý a jednosmerný prúd

Od svojich skromných začiatkov sa jednosmerný elektromotor vyvinul do podoby sofistikovaného zariadenia. A za posledných 30 rokov sa technológia riadiacich jednotiek pre striedavé motory dramaticky vyvinula. Dnes tieto presné regulátory a frekvenčné meniče V800 vdýchli striedavým motorom nový život, pretože dokážu výrazne zvýšiť ich účinnosť a výkon.

Elektromotory sú dnes všadeprítomné a poháňajú všetko od domácich spotrebičov až po elektrické vozidlá a priemyselné stroje. Vo svete, ktorý sa čoraz viac spolieha na čisté a udržateľné energetické riešenia, nám história elektromotora pripomína silu ľudskej tvorivosti, ktorá je hnacou silou pozitívnych zmien. Je to história, ktorá sa naďalej píše a sľubuje budúcnosť, v ktorej budú elektromotory zohrávať ešte významnejšiu úlohu pri formovaní sveta.

Pre viac informácií o lokálnych predajcoch elektromotorov navštívte elektromotory-sered.sk.


Foto: elements.envato.com, vyboelectric.sk

Ako funguje aviváž?

25.02.2024

Aviváže fungujú tak, že vlákna vášho oblečenia pokrývajú tenkou vrstvou chemických látok, zvyčajne známych ako kvartérne amóniové zlúčeniny. Táto vrstva znižuje trenie medzi vláknami, čo vedie k hladšej a jemnejšej štruktúre. Okrem toho často obsahujú látky, ktoré dodávajú oblečeniu hodvábny pocit, takže sa pohodlnejšie nosí. Ako alternatívu aviváže [...]

Osvetlite svoj život: Očarujúci svet sviečok

23.02.2024

Sviečky sú už po stáročia zdrojom svetla a tepla, pričom prekročili svoje praktické účely a stali sa symbolom pohodlia, relaxu a atmosféry. V dnešnom rýchlom svete, kde technológia často dominuje nášmu okoliu, môže jednoduché blikanie plameňa sviečky ponúknuť pokojný únik z reality. Pridajte sa k nám pri objavovaní očarujúceho sveta sviečok Giovani, pričom sa [...]

Kindergeld Deutschland – Kedy máte nárok na rodinné prídavky z Nemecka?

21.02.2024

Život a práca v Nemecku prináša pre Slovákov niekoľko sociálnych výhod. Nezanedbateľnou položkou je Kindergeld. Rodinné prídavky v Nemecku sú stanovené na 250 € mesačne na dieťa, čo predstavuje sumu 3 000 € ročne. Ak poberáte prídavky na dieťa na Slovensku, výsledná suma Kindergeld sa o ne upraví. Čo musíte spĺňať, aby ste mali nárok na nemecké rodinné [...]

Oleksandr Syrskyj

Syrskyj navštívil veliteľstvo neďaleko frontu. Situácia je ťažká, Rusi neustále útočia, potvrdil

25.02.2024 11:37

Ukrajinskí vojaci sa sťažujú hlavne na nedostatok delostreleckej munície a munície do protileteckých zbraní.

Anka, Donovaly

So snehom je to cez prázdniny bieda. Napriek extrémnemu teplu si však stále môžete zalyžovať

25.02.2024 11:30

Na upršaných Donovaloch sme na kopci stretli len hŕstku ľudí – tamojšie stredisko je napriek súčasným podmienkam stále otvorené. Zimné radovánky však naďalej ponúkajú aj Oščadnica či Jasná.

koľajnice, zmena

Na poľskej železničnej stanici Dorohusk vysypali sóju z Ukrajiny. Sabotáž, tvrdí Kyjev

25.02.2024 11:10

Polícia incident vyšetruje, pričom znehodnotených bolo asi 5 ton sóje.

Alexandr Lukašenko

Bielorusi hlasujú v prvých voľbách od potlačenia masových protestov. Lukašenko postrašil vojskami NATO

25.02.2024 10:56

Súčasný líder krajiny Alexander Lukašenko opozíciu obvinil, že sa vraj plánuje zmocniť časti krajiny, kam by následne vstúpili vojská Severoatlantickej aliancie.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 502
Celková čítanosť: 687789x
Priemerná čítanosť článkov: 1370x

Autor blogu