Založ si blog

Krátka história elektromotorov

elektromotory historia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde by sme boli bez elektromotorov? Dnes ich nájdete všade, od áut až po zubné kefky. Elektromotory sa používajú aj na výrobu produktov, ktoré umožňujú každodenný moderný život. Keďže sú kľúčovou súčasťou spoločnosti, poďme preskúmať ich históriu.

Začnime pekne od začiatku 

Prvý použiteľný jednosmerný elektromotor zostrojil Moritz von Jacobi v máji 1834. Jacobi neskôr skonštruoval čln poháňaný jeho elektromotorom, ktorý prepravil 14 ľudí cez rieku. Týmto reálnym využitím elektromechanickej energie začal vek elektromotorov.

Elektrické motory a ďalšie súčasti nájdete na elektromotor Bratislava.

Snahy o zdokonalenie elektromotorov pokračovali aj v ďalších rokoch a v roku 1887 bol vo Virgínii v USA predstavený prvý trolejbus poháňaný elektromotorom. Potom to už netrvalo dlho a objavili sa ďalšie aplikácie elektromotorov a v roku 1892 sa stali elektrické výťahy bežnými.

Priemyselný vek

Čoskoro si elektromotory našli cestu do priemyselných aplikácií. Dovtedy boli priemyselné procesy poháňané remeňmi alebo hriadeľmi, ktoré rozvádzali pohyb zo stlačeného vzduchu, pary alebo hydraulického tlaku. Tieto procesy však boli zdĺhavejšie, drahé a pomalé. 

Elektrické motory priniesli so sebou zmeny. Zrazu mohlo mať každé pracovisko alebo proces svoj vlastný zdroj pohybu. To výrazne zjednodušilo priemyselný proces a umožnilo skonštruovať zariadenia, ktoré mohli naplno využiť dostupný priestor.

priemysel elektromotory

Pre viac informácií navštívte obchod elektromotory.

Priemyselná revolúcia

Táto novoobjavená schopnosť samostatných zariadení umožnila továrňam zamestnávať väčšie množstvo ľudí a podstatne zvýšiť produkciu. Procesy sa stali bezpečnejšími, keďže sa odstránila potreba distribúcie prostredníctvom pásov. Továrne sa už nepodobali na labyrinty s nebezpečnými mechanickými zariadeniami.

Čoskoro prišli na scénu elektrické riadiace systémy. Táto možnosť jemnej regulácie umožnila špeciálnym zariadeniam vykonávať práce, ktoré boli v minulosti ťažké alebo nemožné. Stroje sa zdokonalili tak, aby túto schopnosť využívali, a čoskoro bola na trhu k dispozícii nová trieda výrobkov.

Vďaka elektrickému motoru sme mali viac pracovných miest, lepšie zariadenia a nové procesy, ktoré vytvorili nové výrobky a rozšírili možnosti trhu. Nastala priemyselná revolúcia.

Aplikácie vo všetkých aspektoch života

Elektromotory sa v prvých rokoch neobmedzovali len na priemysel. Čoskoro sa začali používať v mlynoch, kde nahradili živočíšnu a hydraulickú energiu. Mnohé aplikácie na čerpanie vody prešli na elektromotory.

Elektromotor sa stal obľúbeným pohonom v doprave. Čoskoro lode a lokomotívy nahradili parný pohon elektromotormi a už sa nikdy neobzreli späť. Elektromotory boli všade.

odstavovac

Ďalšie zdokonaľovanie motorov na striedavý a jednosmerný prúd

Od svojich skromných začiatkov sa jednosmerný elektromotor vyvinul do podoby sofistikovaného zariadenia. A za posledných 30 rokov sa technológia riadiacich jednotiek pre striedavé motory dramaticky vyvinula. Dnes tieto presné regulátory a frekvenčné meniče V800 vdýchli striedavým motorom nový život, pretože dokážu výrazne zvýšiť ich účinnosť a výkon.

Elektromotory sú dnes všadeprítomné a poháňajú všetko od domácich spotrebičov až po elektrické vozidlá a priemyselné stroje. Vo svete, ktorý sa čoraz viac spolieha na čisté a udržateľné energetické riešenia, nám história elektromotora pripomína silu ľudskej tvorivosti, ktorá je hnacou silou pozitívnych zmien. Je to história, ktorá sa naďalej píše a sľubuje budúcnosť, v ktorej budú elektromotory zohrávať ešte významnejšiu úlohu pri formovaní sveta.

Pre viac informácií o lokálnych predajcoch elektromotorov navštívte elektromotory-sered.sk.


Foto: elements.envato.com, vyboelectric.sk

5 mýtov o Kindergeld, na ktoré hneď zabudnite

30.06.2024

Rodinné prídavky z Nemecka, takzvané Kindergeld, sú lákavou finančnou podporou pre slovenských rodičov, ktorí pracujú v Nemecku. Na druhej strane však koluje viacero nesprávnych informácií, ktoré odrádzajú od ich poberania. Pozrite sa na týchto 5 mýtov a ujasnite si, ako to v skutočnosti funguje.

3 jednoduché kroky, jak do svého domova vpustit letní atmosféru

25.06.2024

Vytoužené léto je konečně tady, což potvrzují i předpovědi počasí, které ukazují stále více dnů, kdy rtuť teploměru přesahuje 30 °C. Pokud se chcete připravit na všechna lákadla a radovánky, které nejteplejší období roku přináší, máte ještě čas se připravit a postarat se o to, aby váš domov naplnila letní atmosféra. Stačí pár drobných změn a [...]

Žiadate o rakúske prídavky? Nezabudnite na dôležité prílohy

24.06.2024

Slováci, ktorí pracujú v Rakúsku, môžu poberať rakúske rodinné prídavky. Vedeli ste, že prídavky na dieťa v Rakúsku je možné žiadať až 5 rokov spätne? K žiadosti sa prikladajú povinné prílohy, ktoré závisia od vašej životnej situácie. Určite ich nezabudnite priložiť, aby ste získali legálne prilepšenie pre vaše dieťa.

Donald Trump

Streľba na Trumpa, agenti tajnej služby ho krvavého stiahli z pódia. Strelec je mŕtvy

14.07.2024 00:36, aktualizované: 05:27

Na predvolebnom mítingu Donalda Trumpa v Pensylvánii zazneli zvuky výstrelov, následne zakrvaveného exprezidenta odviedli bezpečnostné zložky z pódia.

Election 2020 Debate

Senátor Sanders podporil Bidena, označil ho za najsilnejšieho súpera pre "demagóga a patologického klamára" Trumpa

13.07.2024 20:25

Keď sa demokrati zjednotia a nenechajú sa "rozptýliť", Biden podľa neho vyhrá.

Elon Musk

Musk prispel na Trumpovu kampaň, nie je jasné koľko, uvádza agentúra Bloomberg

13.07.2024 19:50

Miliardár daroval peniaze jednej z organizácií, ktorá sa usiluje o znovuzvolenie amerického exprezidenta.

bane, uhlie, banník. baňa.

Poľský baník uväznený pod zemou viac než 48 hodín bol nájdený živý

13.07.2024 19:06

Baňu Rydułtowy vo štvrtok ráno okolo 08.00 h. v hĺbke približne 1 200 metrov zasiahli silné otrasy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk www.krtkovanie-nitra24.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk www.a-servislipka.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 545
Celková čítanosť: 793461x
Priemerná čítanosť článkov: 1456x

Autor blogu