Ak aspoň okrajovo sledujete trendy v bývaní a stavebníctve, tak pojem tiny house pre vás zrejme nebude žiadnou novinkou. Vedeli ste však, že nejde iba o typ stavebnej konštrukcie, ale tiny house sú istým spôsobom aj životnou filozofiou? Ako dokážu ovplyvniť a zároveň vyjadriť váš prístup k životu?
Všimli ste si, že do módy sa dostávajú maličké príbytky, ktoré môžu pri pohľade z diaľky pripomínať maringotky? Ani zďaleka nejde o ubytovanie pre ľudí, ktorí by mali hlboko do vrecka, prípadne by si kvôli svojej zložitej životnej situácii nemohli dovoliť niečo lepšie. Hoci stále dosť ľudí má záujem o priestorovo štandardné rodinné domy a rovnako neustáva záujem ani o rodinné bazény, ktoré sú k nim doslova ako stvorené, tak v prípade tiny house môžeme bez preháňania hovoriť o celosvetovom trende.
Ako spoznáte tiny house?
Kladiete si otázku, prečo sú tiny house také populárne a v čom sú také výnimočné? Stačí letmý pohľad na zazelenajú lúku, na ktorej sa skvie útulná drevostavba vypínajúca sa do výšky postavená na kolieskach. Samozrejme, kolieska pri tiny house nie sú nevyhnutnosťou, môže byť totiž postavený aj na pevných základoch. Platí však, že často netreba čakať ani žiadne kanalizačné prípojky či inú infraštruktúru. Mnohé tiny housy sú navrhnuté a zrealizované ako tzv. off grid stavby, takže sú od svojho okolia prakticky úplne nezávislé.
Výhody domčekov typu tiny house sú teda zrejmé. Je to nezávislosť, možnosť premiestnenia, ale aj zaujímavá koncepcia, pri ktorej sa striedajú drevené stavebné prvky so sklom a niečím nezvyčajným nie sú ani pomerne vysoké stropy. Tie aj napriek skromnému pôdorysu dodávajú celému priestoru dojem vzdušnosti. Skrátka, ako už ich názov napovedá, tieto domčeky sú kompaktné, sebestačné a zažiť v nich môžete len ťažko opísateľný pocit voľnosti. Dokonca, aj napriek pomerne skromným stavebným riešeniam sú tieto domčeky vhodné na celoročné bývanie a ak by ich odborne posúdila pracovná zdravotná služba, tak pokojne aj ako miesto výkonu práce.
Pár metrov štvorcových pre jednotlivcov aj rodiny
Ak sa na tiny house pozriete zvonku, mohlo by sa zdať, že takéto obydlie je vhodné akurát tak pre dobrodruhov a individualistov, ktorí preferujú samotu. Takto univerzálne to ale pochopiteľne neplatí a hoci neoplývajú veľkorysým priestorom, dokážu poskytnúť dostatok miesta aj pre niekoľkočlennú rodinu. Prioritou totiž nie je mať čo najviac metrov štvorcových, ale dokázať ich zmysluplne využiť vďaka variabilným interiérovým doplnkom a premyslenému dizajnu.
Hnutie tiny house – keď je menej v skutočnosti viac
Tiny house ale nie je len o konštrukčnom riešením priestorovo skromných domčekov. Okolo tohto trendu sa vyvinulo celé hnutie ľudí, ktorý si ho osvojili doslova ako svoju životnú filozofiu. Nejde teda o koncepciu stavby, ktorá spravidla nemá ani 40 metrov štvorcových, ale o to, že aj v takomto skromnom priestore nájdete všetko, čo potrebujete na dôstojný život. Nechýba kúpeľňa, kuchyňa či spálňa spolu s obývačkou.
Medzi hlavné princípy hnutia Tiny house patrí minimalizmus, v rámci ktorého zvážite, čo je v skutočnosti pre vás to najdôležitejšie. Nemenej dôležité sú ale aj dopady na životné prostredie. Menšie domčeky sú ekologickejšie, keďže na ich výstavbu sa neraz používajú recyklované materiály. V neposlednom rade je to mobilita a flexibilita, pretože prestavať tiny house môže byť pomerne jednoduché. Svoje opodstatnenie má preto nielen podvozok na kolieskach, ale aj montáž sadrokartónu.
Pre mnohých priaznivcov týchto domčekov ide aj o symbol resp. snahu o finančnú slobodu. Život v skromnom domčeku v kombinácii s nižšími nárokmi vedú aj zníženiu životných nákladov. Ľahšie môžete vypadnúť z každodenného kolotoča pracovných povinností a robiť hoci aj za menej peňazí to, čo vás skutočne baví a napĺňa. Tiny house sú preto vhodným východiskom aj pre manažérov veľkých firiem, podnikateľov a každého, kto má pocit, že potrebuje dať svojmu životu hlbší zmysel.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty