Mať krásne a zdravé zuby je obrovskou devízou prakticky v každom veku. Napriek tomu ich starostlivosť často podceňujeme a nevenujeme im dostatočnú pozornosť, až kým nezačne byť situácia neznesiteľná. Navyše, ignorovaním niektorých príznakov uberáte aj zo svojho finančného rozpočtu, pretože riešenie nezvratného poškodenia zubov je spravidla veľmi drahou záležitosťou. Ak vám na stave chrupu naozaj záleží, je dôležité dokázať rozoznať aj nenápadné príznaky, ktoré sú znamením, že vaše zuby nie sú až tak v poriadku. Poradíme, ako tieto nenápadné príznaky identifikovať.
Čo budete potrebovať?
Ak chcete mať niečo dokonale pod kontrolou, potrebujete mať tie správne nástroje. Na sledovanie a finančný manažment vo firme sa vám zíde hosting Pohody a na dôkladnú starostlivosť o zuby zas budete potrebovať viac ako len zubnú kefku a pastu. Pri starostlivosti o chrup by ste určite nemali vynechať medzizubnú kefku a ťažko prístupné miesta dočisťovať aj špeciálnou jednozväzkovou kefkou. K tomu ešte pridajme občasné použitie ústnej vody, zubné nite a pre tých najnáročnejších aj ústnu sprchu. Pri domácej diagnostike stavu chrupu pomôže aj zväčšovacie sklíčko, aby ste prípadné nedostatky odhalili ľahšie.
Citlivosť alebo bolesť na teplé a studené
Nepríjemné pocity pri konzumácii horúcich alebo studených nápojov síce rýchlo prejdú, no sú jednoznačným príznakom poškodenej skloviny, odhalených zubných krčkov alebo zubného kazu. Ak táto citlivosť pretrváva aj po niekoľkých dňoch, mali by ste tento problém riešiť kým sa váš stav nezhorší. Záchovná stomatológia síce dokáže skoro až zázraky, avšak na značne deštruované zuby v dôsledku kazov je aj táto disciplína krátka.
Zvýšená krvácavosť ďasien
Časté krvácanie ďasien pri čistení zubov je zvyčajne znakom zápalu ďasien, známeho ako gingivitída, ktorá môže pomerne ľahko prerásť do závažnejšej formy – parodontitídy, ktorá už môže viesť k strate zubov. Inak môže byť zvýšená krvácavosť dôsledkom nesprávnej hygieny, medzizubných kazov, prípadne zachytávania potravy v ťažko dostupných medzizubných priestoroch. Na krátkodobé zmiernenie ťažkostí pomáha ústna voda, no pamätajte, že týmto spôsobom príčinu krvácania ďasien nemusíte odstrániť.
Zmeny sfarbenia zubov
Zuby by mali byť svetložlté, prípadne slonovinové. Ak si všimnete zmeny v farbe, ako sú tmavé škvrny alebo hnedé škvrny na zuboch, môže to byť znakom zubného kazu alebo iných problémov. Ak sa sfarbenie týka všetkých zubov a radi by ste, aby bol váš úsmev belší, využite bělící pásky.
Erózia zubnej skloviny
Erózia zubnej skloviny sa dokáže postarať o poriadne nepríjemnosti. Jej častou príčinou sú kyseliny, ktoré sú voči zubnej sklovine veľmi agresívne a zmäkčujú jej povrch. Zuby sú tak následne menej odolné. Oplatí sa vedieť, že v počiatočných štádiách erózie ešte existuje možnosť prirodzenej regenerácie odborne označovaná ako remineralizácia. Tú môžete podporiť napríklad používaním vhodnej zubnej pasty a úpravou stravovacích návykov, pričom by ste mali vynechať aj bielenie zubov doma. Dlhotrvajúca erózia skloviny vedie k nezvratným poškodeniam zubov, preto je vhodné odhaliť ju čo najskôr. Pri tom si môžete pomôcť aj sami poctivou kontrolou, alebo pravidelnými návštevami zubára.
Nepríjemný zápach z úst
Tento príznak si zrejme ako prvé všimne vaše okolie a jeho dôvodom vôbec nemusí byť iba zanedbávaná hygiena úst. Zápal ďasien a zubné kazy sa neraz prejavujú aj nepríjemným zápachom z úst. Príčin „zlého dychu“ samozrejme môže byť viac a nie všetky musia nevyhnutne súvisieť so stavom vášho chrupu. Ak vám, prípadne vášmu okoliu je nepríjemný zápach z úst na príťaž, tak práve zuby patria medzi „prvých podozrivých“. Chybu preto neurobíte, ak začnete pátrať práve v ústach, prípadne sa poradíte so svojím stomatológom.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty