Nemíňať viac, ako je nevyhnutné. Tak by sme mohli veľmi jednoducho zhrnúť aktuálne snahy mnohých priemyselných prevádzok, ktoré sa snažia o účinnú reguláciu energetickej spotreby s cieľom zvyšovať efektivitu výroby a v konečnom dôsledku aj svoj zisk.
Jedným z odvetví, kde je možné tieto snahy vidieť veľmi výrazne, je aj potravinárstvo, ktoré je výborným príkladom toho, ako povýšiť manažment spotreby na vyššiu úroveň.
Nielen elektrická energia, ale aj voda
Priemyselné podniky často sústredia svoje úsporné opatrenia primárne na redukciu spotreby elektrickej energie. Avšak, je dôležité pripomenúť, že elektrická energia nie je jediným vstupom, ktorý by mal byť zahrnutý do strategií úspory. Rovnako dôležité sú aj zdroje ako voda a teplo. Napríklad v potravinárskom priemysle, kde je spotreba vody obzvlášť vysoká, je rovnako dôležité zohľadniť jej efektívnu a udržateľnú spotrebu pri navrhovaní úsporných stratégií.
So zvyšujúcou sa intenzitou výroby nutne stúpajú aj servisné náklady prevádzky na vodu, ktorá je v potravinárstve využívaná predovšetkým na oplachovanie a zabezpečovanie čistoty. Často sú tieto servisné zariadenia poddimenzované, čo znamená, že ich efektivita je relatívne nízka a spotreba vody o to vyššia. Druhým problémom môže byť samotné vodné čerpadlo, ktoré pracuje vždy na plný výkon, hoci to často ani nie je potrebné. Prechod na modernejšie zariadenia by znamenal značné investície s návratnosťou aj vyše 10 rokov a tak je vhodnejším riešením frekvenčný menič na čerpadlo.
Využiť sa dá univerzálne pri celom rade vodných čerpadiel. Toto zariadenie vám umožní efektívne riadiť prietok vody a regulovať zaťaženie vodného čerpadla, čo v praxi znamená, že ušetríte nielen na vode, ale aj elektrickej energii. Zásadnou výhodou používania frekvenčných meničov k čerpadlám je aj predĺženie životnosti čerpadla. Zistite viac o implementácii frekvenčných meničov k čerpadlám na elektromotory.sk.
Frekvenčné meniče v porovnaní s viacstupňovými čerpadlami
V súvislosti s optimalizáciou spotreby vody a elektrickej energie vám možno napadne, že by bolo vhodné použitie moderných viacstupňových čerpadiel. Ich prínos je bezpochyby citeľný, avšak v tomto prípade sa treba pripraviť na celkovo vyššiu investíciu a teda aj dlhšiu návratnosť. Vodné čerpadlá ovládané frekvenčnými meničmi ponúkajú v tomto smere o niečo väčšiu flexibilitu.
Dôvod je jednoduchý, frekvenčné meniče sú schopné efektívne regulovať požiadavky systému na prietok tým, že zmenia rýchlosť otáčok elektromotora. Zabezpečia zároveň, že tlak v systéme stúpa lineárne, čím sa celá sústava vrátane pohonných komponentov šetrí. Celý proces riadenia je navyše možné vopred nakonfigurovať a zároveň aj jednoducho spätne vyhodnocovať jeho účinnosť. Veľmi jednoducho tak môžete celý oplachovací proces v rámci prevádzky v maximálnej miere optimalizovať.
Všetky pokročilé funkcie frekvenčných meničov určených pre priemyselné aplikácie môžete odkonzultovať s odborníkmi z VYBO Electric.
Úsporné elektromotory ako nevyhnutnosť
Legislatívne tlaky na používanie stále úspornejších pohonov sa naplno prejavujú aj v priemysle a ak plánujete v dohľadnej dobe investíciu do nového elektromotora, určite sa zaujímajte predovšetkým o jeho triedu účinnosti. Dnešným štandardnom sú elektromotory IE4 a pozornosť sa stále častejšie obracia aj na IE5 elektromotory vybavené permanentnými magnetmi.
Prínosy elektromotorov tried IE4 a IE5 sú zrejmé, nie je to len nižšia spotreba, ale aj menší rám a nižšia hmotnosť. Je takmer isté, že o niekoľko rokov budú aj úsporné elektromotory triedy IE5 štandardom, preto sa nad nimi oplatí premýšľať už dnes. Pri výbere vám odporúčame riadiť sa nielen nadobúdacou cenou, ale aj zohľadnením ďalších nákladov.
Hoci vo všeobecnosti platí, že čím je motor úspornejší, tým je spravidla drahší, na prevádzkových nákladoch sa vám cenový rozdiel vráti v závislosti od konkrétnych podmienok do jedného či dvoch rokov. Poraďte sa o výbere nového úsporného elektromotora pre priemysel s odborníkmi na Kelheim a zistite, ktorá voľba bude pre vás tá najlepšia.
Zdroj obrázky: elektromotory.sk, kelheim.sk
Celá debata | RSS tejto debaty