Založ si blog

Viete, ako si EÚ a svet pripomína bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci?

europska unia

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je dôležitou témou pre každého zamestnanca aj zamestnávateľa. Vedeli ste však, že aj BOZP má svoj vlastný Svetový deň? Bol dokonca celkom nedávno. Prezradíme vám, akými podujatiami sa v EÚ aj vo svete pripomína dôležitosť ochrany zdravia pri práci. 

Agenda súvisiaca s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci a PZS sa týka každého podnikateľa od momentu, kedy zamestnáva aspoň jedného zamestnanca. Viete si teda predstaviť, ako veľmi je rozsiahla a taktiež, prečo v záujme zabezpečovania lepších pracovných podmienok aj podlieha pomerne častým legislatívnym zmenám. Ak je však reč o BOZP alebo PZS, nejde iba o spleť paragrafov vyjadrujúcich povinnosti zamestnávateľa a zamestnanca, celá táto agenda má aj o čosi prozaickejší rozmer. 

Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci

Dôležitosť BOZP má každoročne pripomínať aj Svetový deň bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ktorý bol vyhlásený pred 20 rokmi Medzinárodnou organizáciou práce. Pripadá na 28. apríla a každoročne je venovaný určitej špecifickej oblasti. Ústrednou témou aktuálneho ročníka sa stala téma zdravého a bezpečného pracovného prostredia, ktoré nielenže zvyšuje samotnú bezpečnosť, ale vytvára aj vhodné podmienky pre nárast produktivity a spokojnosť zamestnancov. Pochopiteľne, tento deň má najmä symbolický rozmer a má každoročne pripomínať význam tejto agendy. 

spokojnost zamestnancov

Európsky týždeň BOZP

V rámci krajín EÚ je ešte dôležitým podujatím aj Európsky týždeň BOZP, pre ktorý bol vyhradený 43. kalendárny týždeň. Jeho ústredným cieľom je systematicky poukazovať na dôležitosť zvyšovania úrovne ochrany zdravia a bezpečnosti pracovísk. Počas tohto týždňa sa národné inšpektoráty práce a agentúry zaoberajúce sa BOZP venujú rôznym propagačným aktivitám. Napríklad, v uplynulých dvoch rokoch bola hlavnou témou záťaž pohybového aparátu a psychiky na pracoviskách s ohľadom na možnosti systematického zlepšovania prevencie pred trvalými následkami pracovných úrazov.

Ak ste tak doteraz neurobili a BOZP je témou, ktorá vás zaujíma v kalendári by ste mali určite mali mať pripomienku na tieto dve aktivity. 


Foto: elements.envato.com

Praktický sprievodca: pripojky kanalizácie v domácnosti

29.09.2023

Pri kanalizácii v domácnosti ide o viac než len odtok vody. Je to o zachovaní hygieny, ochrane zdravia a životného prostredia. V tomto praktickom sprievodcovi sa dozviete, ako riadne pripojiť svoje kanalizačné zariadenia a udržať ich v dobrom stave. 1. Príprava na pripojky kanalizácie Materiály a nástroje Základným krokom pre pripojky kanalizácie je zabezpečiť si potrebné [...]

Návštevnosť vášho e-shopu rastie, no objednávky nepribúdajú? Toto môžu byť dôvody!

28.09.2023

Spustili ste s nadšením nový e-shop a aj napriek postupnému nárastu návštevnosti objednávky akosi nepribúdajú. Tento scenár je pomerne častý a týka sa dokonca aj zabehnutých e-shopov, ktorým akoby z ničoho nič rapídne poklesne počet objednávok. Príčin môže byť veľa a prísť na to, kde nastal problém môže byť pomerne zložité. Zamerali sme [...]

Čistenie kanalizácie – potrubie nepozná piatok ani sviatok

27.09.2023

Ach jaj, prečo zase neodteká voda? Pravidelne čistíte odtoky v domácnosti a voda aj tak zase neodteká. Možno nastal čas pre profesionálne čistenie kanalizácie. Machri z krtkovania vyriešia vaše problémy s upchatým potrubím 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Ploštica domáca

Pozor, invázia ploštíc. Zamorená je desatina francúzskych domácností, našli sa aj v MHD

29.09.2023 12:39

Parížska radnica chce, aby bolo riziko zamorenia plošticami zahrnuté do zmluvy o poistení domácností.

karabach

Z Náhorného Karabachu odišli skoro tri štvrtiny jeho arménskych obyvateľov

29.09.2023 12:06

Obyvatelia majú strach z prenasledovania a etnických čistiek napriek vyhláseniam z Baku, ktoré sľubuje rešpektovať ich práva.

karabach

Po výbuchu skladu s pohonnými hmotami v Karabachu je už 170 obetí

29.09.2023 11:31

K explózii došlo v pondelok neďaleko karabašského hlavného mesta Stepanakert.

SR voľby2020 parlamentné voľby OĽaNO matovič

Voľby v roku 2020 vyhralo s náskokom OĽANO. Počas vlády chaosu sa vystriedali traja premiéri

29.09.2023 11:30

Pozrite si prehľad volebnej účasti a účasti strán i hnutí od prvých slobodných parlamentných volieb v roku 1994, či pôsobenie vládnych koalícií.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 399
Celková čítanosť: 555839x
Priemerná čítanosť článkov: 1393x

Autor blogu