Založ si blog

Čo je e-commerce marketing a ako s ním začať?

online nakupovanie

Globálna pandémia prinútila veľa ľudí k presunu svojho podnikania do online sveta. Ak ste aj vy noví v e-commerce a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako uspieť v mori konkurencie, ste na správnom mieste.

Čo je e-commerce a optimalizácia?

Elektronický obchod (e-commerce) je proces nákupu alebo predaja výrobkov alebo služieb cez internet. Zahŕňa peňažné alebo dátové transakcie prostredníctvom internetu. Popri bežných internetových obchodoch sú súčasťou elektronického obchodu napríklad aj internetové aukcie, spoločnosti na sprostredkovanie práce v zahraničí, podniky založené na predplatnom, predaj digitálnych produktov (ako sú elektronické knihy, softvér, videokurzy, zvukové nahrávky atď.). 

Optimalizácia e-commerce sa vo všeobecnosti vzťahuje na podrobný prístup, ktorý môžete použiť na zlepšenie konverzie (predaj tovaru, služieb, digitálnych produktov) vašej webovej stránky. 

Čo je e-commerce marketing?

Marketing v elektronickom obchode sa týka činností, ktoré vedú potenciálnych zákazníkov cez konverzný lievik. Marketing elektronického obchodu umožňuje:

  • Vytvorenie povedomia o vašom e-shope
  • Zvýšenie návštevnosti
  • Premena návštevníkov na platiacich zákazníkov
e commerce marketing a biznis

Ako začať s e-commerce marketingom?

Krok 1: Definujte svoje ciele

Ak ste úplný začiatočník, začnite stanovením cieľov pre svoj nový elektronický obchod. Existujúce predajne by mali preskúmať svoju súčasnú výkonnosť a porovnať ju so štandardmi v danom odvetví.

Krok 2: Vymedzte svoju cieľovú skupinu a preskúmajte konkurenciu

Poznáte svojich ideálnych zákazníkov? Ak áno, aké sú ich vlastnosti, záujmy, kúpna sila a ďalšie demografické a geografické charakteristiky? Je vaša cieľová skupina všeobecná alebo konkrétna? Ak ponúkate bielenie zubov v Bratislave, vašou cieľovou skupinou budú pravdepodobne ženy a muži vo veku 25-55 rokov.

Zhromaždite všetky tieto informácie a myslite na to, že marketingovú stratégiu budete musieť prispôsobiť podľa nich.

Zároveň sledujte aktivity konkurencie a zistite, čo funguje u nich. Investujú veľa do reklám na Facebooku alebo vytvárajú videá na YouTube? Pomocou týchto informácií sa rozhodnite pre najlepšie techniky na rozbehnutie e-commerce marketingového plánu.

tocit online video

Krok 3: Vyberte si marketingové stratégie

Aké aktivity vám pomôžu dosiahnuť vaše marketingové ciele a zámery? Ak to budete vedieť, umožní vám to vybrať marketingové kanály a vhodné taktiky na dosiahnutie svojich stanovených cieľov. Ak ponúkate služby alebo produkty priamo pre spotrebiteľa (predaj bio potravín, potlač na mikinu, masáže), investujte do reklám na sociálnych sieťach.

Krok 4: Zvoľte nástroje a aplikácie 

Súbor aplikácií a nástrojov, ktorý používate na realizáciu marketingovej stratégie sa často označuje aj ako „martech“ (marketing technology). Identifikujte marketingové kanály (e-mail, webstránka, sociálne siete…), ktoré budete využívať a nájdite nástroje a aplikácie, ktoré uľahčujú automatizáciu a správu marketingových aktivít na rôznych kanáloch.

Vyberte si produkty, ktoré ponúkajú komplexné funkcie. Napríklad okrem platformy pre elektronický obchod pomôže vytvoriť základ pre vaše marketingové aktivity aj platforma na automatizáciu marketingu (MAP) a aplikácia na riadenie vzťahov so zákazníkmi (CRM).

E-commerce marketing sa môže zdať komplikovaný, no ak si vyhradíte čas na získanie potrebných informácií, zrazu sa stane oveľa menej strašidelným. Ponorte sa do sveta marketingu a dosiahnite svoje obchodné ciele. Či ako spoločnosť ponúkate sprostredkovanie práce ako zdravotný asistent Rakúsko alebo jednoducho predávate elektroniku, z online e-commerce marketingovej stratégie môžete len vyťažiť.

automazizacia procesov

Prečítajte si aj tento zaujímavý článok: Ako mobilné technológie ovplyvnili vývoj online kasín


Foto: elements.envato.com

3 základné kroky pre vrátenie daní z Rakúska

06.06.2023

Ako začať s vybavovaním vrátenia daní v Rakúsku? Stačí si zistiť priebežný nárok a podať rakúske daňové priznanie. Aby ste daňový preplatok z Rakúska vybavili úspešne, požiadajte o spoluprácu poradenskú spoločnosť. Jednoduchá cesta, ako si prilepšíte váš rodinný rozpočet.

3 výhody machovej steny v interiérovom dizajne

30.05.2023

Keďže má mach nízke nároky na údržbu, rýchlo stal obľúbenou voľbou architektov a dizajnérov, ktorí chcú do interiéru vniesť nádych prírody. Tento trend sa dostáva aj do komerčných interiérov, ako sú hotely, letiská a reštaurácie. V tomto článku preskúmame, ako sa mach používa v komerčných prostrediach na zvýšenie ich estetiky a vytvorenie jedinečnej a [...]

Ako na vrátenie daní z Nemecka jednoducho, bezpečne a správne

29.05.2023

Ak si chcete uplatniť nárok na vrátenie daní z Nemecka, jednoducho si podáte nemecké daňové priznanie. Výsledná suma preplatku dane závisí od mnohých parametrov, ktoré sa ročne menia. Požiadajte o spoluprácu expertov z praxe a získajte maximum.

Nigel Adams

V Snemovni končia po Johnsonovi aj jeho dvaja blízki spojenci

10.06.2023 22:05

Nigel Adams dôvod svojho odchodu neuviedol.

kachovka

Rusko a Ukrajina sa obviňujú z útokov na miesta zaplavené po zničení Kachovky

10.06.2023 21:25

Hladina Dnepra sa na úroveň pred zničením hrádze vráti zrejme do 16. júna.

Pakistan

Silná búrka zabila v Pakistane 20 ľudí, zranených je 80

10.06.2023 21:02

Búrka s krúpami tiež vyvracala stromy a zničila množstvo domov a elektrických stĺpov.

Obit Ted Kaczynski

Študoval na Harvarde, 16 bombami zabíjal. V americkom väzení zomrel Unabomber

10.06.2023 20:30

Kaczynski unikal polícii dlhých 17 rokov, koniec príbehu si však napísal sám.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 364
Celková čítanosť: 496430x
Priemerná čítanosť článkov: 1364x

Autor blogu