Spolu s príchodom jari už tradične prichádza aj obdobie, v ktorom mnohí z nás riešia otázky súvisiace s daňovými priznaniami. O niečo zložitejšie to môžu mať všetci, ktorí v uplynulom období pracovali v zahraničí a nie sú si úplne istí, či majú nárok na vrátenie dane zo zahraničia.
Hoci sa môže zdať, že ide o zložitý proces plný papierovačiek a byrokracie, vôbec to tak nemusí byť. Celý proces si môžete výrazne zjednodušiť najmä svojím zodpovedným prístupom. Poradíme, ako si spraviť poriadok v týchto záležitostiach a čomu venovať zvlášť pozornosť.
S prácou v zahraničí súvisia aj povinnosti po návrate späť
Ak vás zlákali pracovné ponuky v Nemecku, či inej krajine EÚ, mali by ste sa pripraviť na to, že spolu s vycestovaním, ale aj následným pricestovaním sa spájajú určité povinnosti, a to aj napriek snahám o posilňovanie vnútorného trhu. Pri odchode za prácou do zahraničia je to väčšinou komunikácia s tuzemskými úradmi ohľadom zdravotného poistenia a v prípade, že ste evidovaný na úrade práce, alebo poberáte štátnu sociálnu dávku, tak máte aj informačnú povinnosť voči príslušnému úradu práce.
V prípade, že ste v zahraničí pracovali a vraciate sa naspäť na Slovensko, tak netreba zabúdať, že ako daňový rezident na Slovensku musíte u nás priznať daňovú povinnosť z celosvetových príjmov bez ohľadu na to, či boli v zahraničí zdanené alebo nie. Zjednodušene povedané, musíte do 31. marca podať daňové priznanie so zahrnutím všetkých príjmov za uplynulé obdobie.
Keď rozhodujú dátumy
So zamestnávaním sa spája množstvo povinností, čo vám potvrdí každý zamestnávateľ. Veď si len zoberte povinnosti BOZP a mať zdravotný dohľad PZS. Zamestnanci majú v tomto smere život o niečo jednoduchší a hoci nie je vašou povinnosťou všetko si dôkladne evidovať, určite sa vám to oplatí. Pri vrátení dani zo zahraničia je totiž výbornou pomocou, ak máte k dispozícii kompletnú pracovnú históriu.
Vrátenie dane zo zahraničia preto budú mať ľahšie všetci, ktorí si dôsledne zaznačia začiatok a koniec každého zamestnania, ktoré v zahraničí vykonávali. Neraz sa v praxi stáva, že dochádza k pomerne rýchlemu striedaniu zamestnaní a preto sa oplatí, ak nielenže vediete podrobnú históriu, ale dokážete ju aj hodnoverne zdokladovať. Či ste v zahraničí zabezpečovali prenájom lešenia, pracovali ako čašník alebo v ubytovacích službách, o všetkom si veďte záznamy, vždy majte kópie pracovných zmlúv a odkladajte si aj výplatné pásky. Poriadok v dokladoch neskôr skutočne oceníte.
Šťastie praje… dobre informovaným!
Hoci v rámci krajín EÚ sú si mnohé pravidlá veľmi podobné, predsa len natrafíte na rôzne rozdiely. Kým v niektorých štátoch môžete mať nárok na určité príspevky, hneď v susednom štáte to tak už byť nemusí. Šťastie teda praje všetkým, ktorí sú dobre informovaní. Oplatí sa preto zistiť si presný rozsah toho, na čo máte nárok a aké sú vaše daňové povinnosti v cudzej krajine. Po ukončení práce v zahraničí sa môže stať, že vám vzniknú povinnosti aj voči daňovému úradu v zahraničí. Navyše, samotné formuláre sa v jednotlivých krajinách odlišujú.
Oplatí sa tiež poobzerať po rôznych užitočných tipoch, ktoré vám ochotne sprostredkujú odborníci na vrátenie danízo spoločnosti tj-legal.com. Napríklad, niekedy môže byť výhodnejšie podať daňové priznanie aj v zahraničí, hoci túto povinnosť nemáte. Pomoc odborníkov uvítate aj v prípade, ak po príchode domov zistíte, že vám niektoré doklady chýbajú. V každom prípade ale nezabudnite na svoju povinnosť podať do konca marca daňové priznanie na Slovensku, a to aj vtedy, ak ste u nás nemali žiadne príjmy.
Zdroje: uploading.sk, elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty