Založ si blog

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

moderny uctovnik

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety využívaniu moderných technológií. Poradíme, ako sa stať moderným účtovníkom. 

Moderné technológie a automatizácia

Vedenie účtovníctva pre firmy si vyžaduje neustále sledovanie častých legislatívnych zmien, termínov a tiež komunikáciu so štátnymi orgánmi. Okrem toho je však jeho súčasťou aj celý rad rutinných a opakujúcich sa činností, pri ktorých môže byť každá chyba celkom drahá. Neustále napredujúce technológie a trend automatizácie opakujúcich sa účtovných úloh prinášajú do tohto segmentu obrovský potenciál najmä v ohľade eliminácie rizika omylov a časovej úspory. 

Základom výbavy moderného účtovníka je preto kvalitný softvér, ktorý vám umožní automatizáciu repetitívnych činností. Správne implementovaný softvér je potom zárukou rýchlej návratnosti nákladov, ktoré na automatizáciu úkonov súvisiacich s účtovníctvom vynaložíte a zároveň možnosťou, ako obslúžiť viac klientov, prípadne si užiť viac voľného času. 

Využívanie umelej inteligencie

umela inteligencia v uctovnictve

Vyzerá to tak, že umelá inteligencia bude mať zásadný vplyv nielen na to, ako budeme vyhľadávať informácie a pracovať s nimi, ale tiež na financie a účtovníctvo. Napokon, nebol by to ojedinelý prípad, kedy aj v relatívne konzervatívnom odvetví spôsobí používanie moderných technológií revolúciu. Typickým príkladom zo sveta hi-end audia je britská značka Harbeth, ktorej hlavným cieľom bolo využiť najmodernejšie audio technológie na zdokonalenie reproduktorov a ďalšej techniky pre profesionálne použitie. 

A ako teda môže umelú inteligenciu zapojiť do práce moderný účtovník? V súčasnosti je možné využiť ju napríklad na analýzu zmlúv, dodacích dokladov či faktúr, z ktorých dokáže umelá inteligencia vyextrahovať potrebné údaje a následne ich použiť napríklad pri zostavovaní výkazov. Čo to znamená v praxi? Opäť menej práce pre účtovníka, kedy musel prácne vyhľadávať relevantné údaje alebo ich prepisovať. 

Cloud a pokročilé nástroje na analýzu a prognózy

Cloudové účtovné riešenia by už dnes pre každého moderného účtovníka mali byť štandardom. Zložité zhromažďovanie dokladov otravuje klienta a uberá vám čas na prácu. Pôsobivým doplnkom vo výbave moderného účtovníka sú nástroje na tvorbu rozpočtov, plánovanie, analýzu dát a vizualizáciu. 

Výhodou je, že tieto riešenia je možné integrovať aj s ERP systémami a ďalším podnikovým softvérom, takže či už vaši klienti vymýšľajú chutné diétne polievky, alebo ide o medzinárodne pôsobiacu stavebnú firmu so stovkami dokladov mesačne, určite ocenia pridanú hodnotu k vašim účtovníckym službám. 

cloudove riesenia pre firmy

Foto: elements.envato.com

Nezastaviteľné inovácie – aké trendy musia sledovať stavebné firmy dnes?

27.05.2024

Rozhodli ste sa pre stavbu rodinného domu? Zvažujete výber stavebnej firmy, ktorá vám dom postaví? Stavebný priemysel prechádza v súčasnosti rýchlym vývojom, ktorý ovplyvňuje rastúci záujem o životné prostredie, technologický pokrok a špecifické predstavy zákazníkov. Čo si preverte skôr, ako podpíšete zmluvu o spolupráci? Čo by mala ponúkať moderná stavebná firma?

Kontakt na dobrého kúrenára je vždy veľkou výhodou – máte ho?

26.05.2024

V chladných mesiacoch roka je fungujúce kúrenie základným pilierom pohodlného bývania. Poznáte ten pocit, keď sa uprostred zimy pokazí kúrenie? Chladný vzduch vás obklopuje, zúfalo hľadáte príčinu a riešenie. Vtedy si uvedomíte, aký dôležitý je kontakt na spoľahlivého kúrenára. V akých ďalších situáciách oceníte prácu "hrdinu v montérkach"?

Zanedbávate čistenie potrubí vo vašej firme? Môže vás to stáť viac, než si myslíte

25.05.2024

Profesionálne čistenie potrubí a kanalizácie sa väčšine ľudí spája s domácnosťou - upchatý drez, sprcha alebo toaleta. Služby čistenia potrubí a krtkovania sú však kľúčové i pre miesta a prevádzky, ktoré dennodenne navštevujeme. V mnohých prípadoch sa zanedbáva prevencia a riešia sa iba vzniknuté problémy. Prečo si dávať pozor a pravidelne čistiť kanalizačné [...]

NRSR, parlament, poslanci

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, náskok pred druhým PS je minimálny

27.05.2024 20:10

Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS a Republika.

nehoda, horná streda

Počas zásahu na D1 do nich vrazil kamión, dvaja hasiči zahynuli. Šutaj Eštok vyjadril rodinám sústrasť

27.05.2024 18:10, aktualizované: 21:40

Diaľnica bude podľa polície uzatvorená do obhliadky.

žilina, polícia,

Len 16-ročný mladík namieril BMW do skupiny ľudí, jeden človek skončil v nemocnici

27.05.2024 17:53

Vyšetrovateľ na obvineného spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Vlak v Podolínci zraziť malé dievčatko, doprava je smerom do Starej Ľubovne zastavená

27.05.2024 17:49

Dieťa malo utrpieť zranenia, ich rozsah nateraz nie je známy.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku. Obľúbené odkazy: krtkovanie-dunajska-streda.sk uploading.sk overenie-vozidiel.sk

Štatistiky blogu

Počet článkov: 530
Celková čítanosť: 755175x
Priemerná čítanosť článkov: 1425x

Autor blogu