Založ si blog

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

moderny uctovnik

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety využívaniu moderných technológií. Poradíme, ako sa stať moderným účtovníkom. 

Moderné technológie a automatizácia

Vedenie účtovníctva pre firmy si vyžaduje neustále sledovanie častých legislatívnych zmien, termínov a tiež komunikáciu so štátnymi orgánmi. Okrem toho je však jeho súčasťou aj celý rad rutinných a opakujúcich sa činností, pri ktorých môže byť každá chyba celkom drahá. Neustále napredujúce technológie a trend automatizácie opakujúcich sa účtovných úloh prinášajú do tohto segmentu obrovský potenciál najmä v ohľade eliminácie rizika omylov a časovej úspory. 

Základom výbavy moderného účtovníka je preto kvalitný softvér, ktorý vám umožní automatizáciu repetitívnych činností. Správne implementovaný softvér je potom zárukou rýchlej návratnosti nákladov, ktoré na automatizáciu úkonov súvisiacich s účtovníctvom vynaložíte a zároveň možnosťou, ako obslúžiť viac klientov, prípadne si užiť viac voľného času. 

Využívanie umelej inteligencie

umela inteligencia v uctovnictve

Vyzerá to tak, že umelá inteligencia bude mať zásadný vplyv nielen na to, ako budeme vyhľadávať informácie a pracovať s nimi, ale tiež na financie a účtovníctvo. Napokon, nebol by to ojedinelý prípad, kedy aj v relatívne konzervatívnom odvetví spôsobí používanie moderných technológií revolúciu. Typickým príkladom zo sveta hi-end audia je britská značka Harbeth, ktorej hlavným cieľom bolo využiť najmodernejšie audio technológie na zdokonalenie reproduktorov a ďalšej techniky pre profesionálne použitie. 

A ako teda môže umelú inteligenciu zapojiť do práce moderný účtovník? V súčasnosti je možné využiť ju napríklad na analýzu zmlúv, dodacích dokladov či faktúr, z ktorých dokáže umelá inteligencia vyextrahovať potrebné údaje a následne ich použiť napríklad pri zostavovaní výkazov. Čo to znamená v praxi? Opäť menej práce pre účtovníka, kedy musel prácne vyhľadávať relevantné údaje alebo ich prepisovať. 

Cloud a pokročilé nástroje na analýzu a prognózy

Cloudové účtovné riešenia by už dnes pre každého moderného účtovníka mali byť štandardom. Zložité zhromažďovanie dokladov otravuje klienta a uberá vám čas na prácu. Pôsobivým doplnkom vo výbave moderného účtovníka sú nástroje na tvorbu rozpočtov, plánovanie, analýzu dát a vizualizáciu. 

Výhodou je, že tieto riešenia je možné integrovať aj s ERP systémami a ďalším podnikovým softvérom, takže či už vaši klienti vymýšľajú chutné diétne polievky, alebo ide o medzinárodne pôsobiacu stavebnú firmu so stovkami dokladov mesačne, určite ocenia pridanú hodnotu k vašim účtovníckym službám. 

cloudove riesenia pre firmy

Foto: elements.envato.com

Čo potrebujú stavebné firmy pre vybavenie Freistellung a vrátanie zrážkovej dane v Nemecku?

27.03.2023

Ste stavebná firma či živnostník a budete pracovať v Nemecku na stavbe? Vysiela vás stavebná firma do Nemecka ako živnostníka? Vybavte si Freistellung a neprichádzajte zbytočne o vaše peniaze. Využite služby profesionálnych spoločností, ktoré sa špecializujú na vybavenie Freistellung i vrátenie zrážkovej dane v Nemecku. Čo je Freistellung? Potvrdenie Freistellung alebo [...]

Voľnočasové aktivity, pri ktorých nebudete nudiť

25.03.2023

Zdá sa, že voľného času je stále menej a menej – hodiny v práci sa predlžujú a po príchode domov nás často čakajú ďalšie povinnosti. A keď už konečne získame pár hodín pre seba, svoju rodinu a priateľov, často nevieme, ako ich využiť. Nevracajte sa stále k tým istým činnostiam a osviežte svoj voľný čas nasledovnými aktivitami: Fotografický workshop [...]

Čo je e-commerce marketing a ako s ním začať?

24.03.2023

Globálna pandémia prinútila veľa ľudí k presunu svojho podnikania do online sveta. Ak ste aj vy noví v e-commerce a chceli by ste sa dozvedieť viac o tom, ako uspieť v mori konkurencie, ste na správnom mieste. Čo je e-commerce a optimalizácia? Elektronický obchod (e-commerce) je proces nákupu alebo predaja výrobkov alebo služieb cez internet. Zahŕňa peňažné alebo dátové [...]

Nord stream objekt

Dánske úrady vyzdvihli 'záhadný' objekt od plynovodu Nord Stream 2

29.03.2023 17:50

Objekt sa javí ako námorná dymová bója a nepredstavuje bezpečnostné riziko.

adam puškár, daniel tupý

Beluský: NBÚ nezlyhal v prípade previerky pre Puškára, obvineného z vraždy Tupého

29.03.2023 17:20

Predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Beluský o tom informoval po mimoriadnom zasadnutí výboru.

Vladimir Putin

Putin pripustil, že západné sankcie môžu mať na Rusko negatívny dopad

29.03.2023 16:28

Predtým Putin tvrdil, že Moskva sa sankciám prispôsobuje.

vojna na Ukrajine, Kyjev, poštová známka

Peskov: Hybridná vojna so Západom bude trvať dlho

29.03.2023 15:50

Na otázku, ako hodnotí náladu vo vnútri Ruskej federácie, odpovedal, že je "veľmi dobrá".

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 449753x
Priemerná čítanosť článkov: 1359x

Autor blogu