Založ si blog

5 tipov, ako sa pri výbere remeselníka nepopáliť

spravny vyber remeselnika

Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno a aj napriek tomu, v akej modernej dobe žijeme, tak toto príslovie je stále aktuálne. O to viac, ak je šikovných remeselníkov nedostatok a v prípade potreby na nich musíte čakať aj niekoľko týždňov. Bohužiaľ, nie všetci remeselníci sú však poctiví a bez obozretnosti sa vám ľahko môže stať, že sadnete na lep podvodníkovi alebo špekulantovi. Prinášame vám preto 5 tipov, ako si vybrať remeselníka a neoľutovať. 

Vyžiadajte si viacero ponúk

Prvý krok pri výbere kvalitného remeselníka záleží predovšetkým od vás. Mali by ste mať totiž presne určené, čo požadujete, v akom rozsahu, aký je váš rozpočet a tiež, koľko by to celé malo trvať. Dôsledne si preto spíšte svoje kritériá, čo najpresnejšie sformulujte svoj dopyt a oslovte aspoň niekoľko dodávateľov. Neurobte chybu, že sa rozhodnete na základe jednej jedinej ponuky, aj keď pôjde o jednoduchší úkon, ako napríklad umývanie okien Bratislava, dajte si tú námahu a spravte si vlastné „výberové konanie“. Možno vás prekvapí, ako veľmi sa aj v rámci jedného regiónu môžu líšiť ceny jednotlivých dodávateľov. 

Pýtajte sa na referencie

Dobrý remeselník sa rád pochváli svojimi skúsenosťami aj sám a určite je devízou, ak má toho za sebou čo najviac. Relevantné skúsenosti dodáva nielen práca na lešení v zahraničí a absolvovanie dodatočných kurzov, ale aj vlastná túžba napredovať a odvádzať prácu na tej najvyššej úrovni. Ako si však o remeselníkovi vytvoriť objektívnejší obraz? 

Veľkým pomocníkom sú v tomto smere internetové vyhľadávače, vďaka ktorým si každého remeselníka môžete preveriť doslova na pár kliknutí. Ak uvidíte, že má podozrivo veľa negatívnych recenzií, môže to byť dôvod na to, porozhliadnuť sa inde. Na druhej strane, ani zopár neutrálnych či negatívnych hodnotení ešte nutne nemusí znamenať, že ide o fušera, takže akékoľvek hodnotenia berte s rezervou.

Dobrou taktikou môže byť, ak sa opýtate známych, prípade niekoho, o kom viete, že služby remeselníkov často využíva. Pri svojich otázkach sa zamerajte nielen na samotnú kvalitu vykonanej práce či celkovú cenu, ale aj na prístup a dodržiavanie termínov. 

citanie referencii na remeselnikov

Trvajte na spísaní zmluvy

Pri menších zákazkách, prípadne zákazkách, ktoré sa realizujú krátko po objednaní, ako je napríklad lokalizácia uniku vody cena to môžete risknúť aj bez zmluvy. Pri väčších zákazkách už ale trvajte na jej spísaní. V rámci nej by ste mali mať presne upravený rozsah jednotlivých prác, aspoň približne určená ich cena, ich harmonogram a taktiež sankcie pre prípad nedodržania toho, čo bolo dohodnuté. Najmä pri väčších a drahších zákazkách sa nespoliehajte na sľuby a dobré slovo. 

Nevyberajte si len podľa ceny

Kto by nechcel ušetriť? Nezabúdajte však, že to najlacnejšie takým v konečnom dôsledku ani nemusí byť. Pri výbere preto nezohľadňujte iba cenu, ale aj celý rozsah služieb, referencie a ďalšie skúsenosti konkrétneho majstra. Lacnejší síce nemusí byť nevyhnutne zlý, no ak je niekto nápadne najlacnejší a ešte má aj množstvo voľných termínov, bude to mať určite svoj dôvod. Neznamená to však, že hneď by ste si mali vybrať toho najdrahšieho majstra s tým, že určite budete spokojní, ani uprednostnenie ponuky s najvyššou cenou totiž nemusí byť zárukou kvalitne odvedenej práce. 

Nechajte si poradiť a nenechajte si sľubovať nemožné

Sú remeselníci, ktorí vám nasľubujú aj nemožné len kvôli tomu, aby získali novú zákazku. Prípadne aj takí, ktorí budú dokonca súhlasiť s nesprávnym postupom len preto, aby vám vyhoveli. Mnohé stavebné činnosti, ako povedzme aj nová drevená terasa Zemmco na leto, si vyžadujú určitý čas a niektoré procesy nie je možno urýchliť. Nezabúdajte, že kvalitný remeselník ale nebude mať problém s tým, aby skorigoval vaše očakávania podľa svojich skúseností a sľúbil iba to, čo skutočne bude v jeho silách. 

podpis zmluvy o dielo

Foto: elements.envato.com

Chcete pracovať v Rakúsku? Užite si tieto výhody

05.02.2023

Práca v Rakúsku má mnoho výhod. Táto krajina so zaujímavou kultúrou a rozmanitým pracovným trhom je pre uchádzačov o zamestnanie veľmi žiadanou destináciou. Ak chcete pracovať u našich susedov, mali by ste vedieť o nasledovných výhodách. Aké sú výhody práce a života v Rakúsku? Existuje mnoho dôvodov, prečo sa ľudia, ktorí hľadajú lepšiu prácu v zahraničí [...]

Keď ide o peniaze: riešenie týchto problémov sa odkladať určite neoplatí

30.01.2023

Vo všeobecnosti platí, že najlepšie je problémom predchádzať a keď už nastanú, treba im čeliť. Kým niektoré odklad znesú, pred inými sa strkať hlavu do piesku rozhodne nevypláca. Pozreli sme sa na trojicu životných situácií, pri ktorých sa vám odkladanie riešenia problémov môže vypomstiť. Kanalizačné potrubie nepodceňujte Problémy s kanalizáciou [...]

Ako sa stať moderným účtovníkom a uľahčiť život sebe aj svojim klientom?

28.01.2023

Účtovníctvo je mnohými považované za konzervatívny odbor, ktorý si okrem iného vyžaduje aj plnú profesionálnu angažovanosť. Neplatí však, že by účtovníctvo bolo odolné voči akýmkoľvek zmenám. Práve naopak, bleskový pokrok technológií a k tomu aj nedávna celosvetová pandémia spolu s mnohými obmedzeniami urýchlila ochotu prijímať zmeny a vyjsť v ústrety [...]

ZSSK, vlak, zeleznice, IC, stanica, lokomotiva, pracovnik

Necestuje vlakom bez dokladu totožnosti. S digitalizáciou rastie kontrola cestujúcich

06.02.2023 18:00

Kým iný dopravcovia používajú osobné údaje na kontaktovanie zákazníkov, ZSSK sa obáva falšovania.

329584144 864076384875946 6361829030630482625 n

Ľadová kryha z kamióna zranila 12-ročného chlapca, poranila mu tvár

06.02.2023 17:40

Vodiči sú pred jazdou povinní odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

pellegrini a kollar

Pellegrini s Kollárom ovládli politické diskusie. Fico zostal na chvoste

06.02.2023 17:20

Prezidentka Čaputová hosťovala takmer v každej zo sledovaných relácií jedenkrát.

Epsom College

Riaditeľku elitnej britskej školy našli mŕtvu spolu s jej manželom a dcérou

06.02.2023 17:10

Telá 45-ročnej Emmy Pattisonovej, 30-ročného manžela George a ich sedemročnej dcéry boli objavené v nedeľu ráno v škole.

blogger

SK blog - miesto, kde nájdete tie najlepšie slovenské spoločnosti na Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 417683x
Priemerná čítanosť článkov: 1339x

Autor blogu