Začínajúci podnikatelia sa pri rozbehu firmy spoliehajú často sami na seba. Ako však počet zákaziek rastie a firma sa rozbieha, skôr či neskôr prídu na to, že všetko svojpomocne jednoducho nestíhajú. Prichádza potom otázka, akým spôsobom zohnať ďalší pár šikovných rúk, ktorý pri napredovaní firmy skutočne pomôže. Pozreli sme sa na praktické rozdiely medzi zamestnancom na plný úväzok a využívaním externej posily.
Sami všetko nezvládnete
Jednu z prvých zručností, ktoré by si mal každý podnikateľ cibriť, je delegovanie úloh a manažovania ľudských zdrojov. Napokon, už pomerne skoro zistíte, že sami na všetko jednoducho nestačíte. Agendou, ktorú aj začínajúci podnikatelia delegujú ako prvú, je najčastejšie účtovníctvo. Keď už aj nie rovno profesionálovi, tak si aspoň dokážu pomôcť, ak použijú ekonomicky system Pohoda či siahnu po inom softvérovom riešení, ktoré bude schopné rásť spolu s potrebami firmy.
Mať firmu postavenú iba na jednej osobe je pomerne rizikové. Ako sme už v úvode spomenuli, skôr či neskôr sa externej pomoci alebo rovno zamestnávaniu skrátka nevyhnete. V zásade je teda veľká pravdepodobnosť, že si budete vyberať medzi vlastným zamestnancom alebo využitím služieb externistov. Jedno aj druhé riešenie má svoje špecifiká, ktoré sa pred definitívnym rozhodnutím určite oplatí dôkladne zvážiť.
Príprava na zamestnanie prvého zamestnanca
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že zamestnaním prvého zamestnanca sa z vás oficiálne stane zamestnávateľ. Budete mať teda relatívne dosť administratívnych povinností, ktoré vás budú stáť nielen peniaze, ale aj čas. Zamestnávateľom je teda každý, kto zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu.
Okrem toho, že sa budete musieť riadiť celým radom povinností ustanovených v zákonníku práce, zákone o zdravotnom poistení, zákone o sociálnom poistení a ďalších predpisoch, čakajú na vás aj registračné povinnosti v zdravotnej poisťovni, sociálnej poisťovni a daňovom úrade. Už vopred vám odporúčame nechať vypracovať si správny vzor pracovnej zmluvy a zistiť si, koľko budete za zamestnanca odvádzať. Pojmy ako hrubá a superhrubá mzda by vám mali byť dôverne známe a tak vám určite pred zamestnaním prvého zamestnanca zíde nielen pomoc právnika, ale aj daňové poradenstvo pre podniky.
V súvislosti so zamestnávaním netreba zabúdať ani na povinnosti ohľadom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, nového zamestnanca budete musieť zaškoliť a ďalšou povinnosťou pre vás bude aj vypracovanie BOZP poriadku.
Externista vám ušetrí množstvo starostí, avšak za akú cenu?
Ak vás predchádzajúce riadky so súhrnom povinností privádzajú k myšlienke, či sa to celé nedá aj inak, tak odpoveď je, že áno dá. Namiesto zamestnanca môžete využiť služby externých dodávateľov, teda nájdete si spolupracovníkov, ktorí sú buď živnostníci alebo majú vlastné firmy. Nič z vyššie uvedeného nebudete musieť zabezpečiť, dohodnete si iba podmienky spolupráce a za poskytnuté služby následne zaplatíte. V takom prípade vás nemusí zaujímať odvody za zamestnanca ani zákonník práce, pretože pôjde vzťah medzi obchodnými partnermi.
Túto formu spolupráce si však treba tiež dobre rozmyslieť, za hodinu výkonu práce zrejme zaplatíte viac. Na druhej strane vám však odpadne množstvo byrokracie a hodí sa aj to, že externých partnerov môžete využívať omnoho flexibilnejšie, napríklad iba vtedy, keď ich budete potrebovať.
Skôr ako vezmete do ruky papier, pero a začnete si porovnávať výhody a nevýhody, nezabúdajte, že niektoré typy pracovných pozícií je možné vykonávať iba v zamestnaneckom pomere. Typickým príkladom je pracovná ponuka zdravotnícky asistent Nemecko, ktorú rozhodne nemôže vykonávať akýkoľvek živnostník. Takže hoci sa model využívania externej pracovnej sily javí v mnohom ako výhodnejší, nedá sa využiť vždy.
Foto: elements.envato.com
Celá debata | RSS tejto debaty